Ana içeriğe atla

Köpeklerde Zehirlenme

Köpeklerde zehirlenme kimyasallar, böcek ilaçları, bazı bitkiler ve yiyecekler gibi nedenlerden kaynaklanan üzücü bir durumdur. Bu yazımızda köpeklerde zehirlenme dışında bu sağlık sorununun nedenleri ve köpeklerde zehirlenme belirtileri üzerine de konuşacağız.

köpeklerde zehirlenme belirtileri


Normal bir günde bizler aslında birçok kimyasal ve toksinin çevremizde olduğunuz biliriz. Ancak maalesef köpeklerimiz bu zehirli maddelerin bizler gibi farkında olamazlar. Köpekler, ilgilerini çeken şeyleri yalayabilir hatta yiyebilirler. Bu rastgele beslenme ise maalesef sevimli dostlarımızın zehirlenmesine neden olabilir.En yaygın hayvan zehirleri evlerde kullanılan ağartıcılar ve böcek öldürücü ilaçlardır. Yiyeceklerde ise özellikle bozulmuş yiyecekler ev hayvanlarının zehirlenmesine neden olabilmektedir.


Köpeklerde Zehirlenme Çeşitleri


Birçoğumuz hastalandığından ya da zehirlendiğinden şüphelendiğimiz hayvanlara yardım etmek isteriz. Ancak bu noktada zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Veya köpek zehirlenmesine ne iyi gelir? gibi sorulara verilecek cevaplar çok önemlidir. Bunun nedeni, zehirlenme çeşidine göre müdahalenin de değişebilmesidir. Bundan dolayı da aşağıdaki zehirlenme çeşitlerine dikkat etmek ve hayvanın ne yiyip içtiğini öğrenmek gerekmektedir.


Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi


Pek bilinmese de özellikle evlerimizde sık sık bulunan çikolata köpekler için bir zehirdir. Köpekler tarafından her ne kadar deli gibi sevilse bile, küçük miktarda bir çikolata bile köpeklerde zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun nedeni, kakao tohumunda bulunan teobromin adlı doğal uyarıcının bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu yiyecek türevi zehir, merkezi sinir sisteminin etkilenmesine neden olur ve köpek epileptik nöbetler, kusma, ishal, hiperaktivite gibi belirtiler göstermeye başlar. Zehirin şiddeti, köpeğin yediği çikolata türüne ve miktarına bağlı olarak değişmektedir.


Köpeklerde Fare Zehri Zehirlenmesi


Köpekler genellikle meraklı hayvanlar oldukları için yemek amaçlı olmasa bile ilgilerini çeken buldukları nesneleri yalayabilirler. Buradaki tehlike ise fare ve kemirgen öldürücü ilaçlardır. Bu ilaçların içerisinde zehir bir madde olan brometalin bulunur. Eğer bir köpek bu maddeyi yer ya da yalarsa, zehir köpeğin beyin omurilik sıvısında basınca neden olur ve beyin ödemiyse köpeğin kasılma nöbetleri, kas titremeleri ve dengesiz hareketlere yol açar.


Köpeklerde Kurşun Zehirlenmesi


Kurşun zehirlenmesine en büyük neden köpeğin kurşun içeren oyuncakları yutması, kurşun muhteva eden balık türlerini yemesi ve küçük kurşun saçmalarını yutması gösterilebilir. Bu maddeler köpeğin sindirim ve sinir sistemini etkileyerek zarar verir. Kurşun zehirlenmesinin en önemli belirtileri iştah kaybı, geçici körlük, nöbetler, kusma, kabızlık, ishal ve temel köpek davranışlarındaki değişimlerdir.


Köpeklerde Çinko Zehirlenmesi


Köpeklerde çinko zehirlenmesi en sık görülen zehirlenme türlerinden biridir. Genellikle köpeğin doğrudan ya da dolaylı yoldan galvanizli çelik ürünlerle temas etmesinden dolayı görülür. En önemli belirtileri ise kusma, ishal, böbrek yetmezliği ve iştahta azalmadır.Köpekleri öldüren yiyecekler


Köpeklerde Salmonella Zehirlenmesi


Köpeklerde gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri salmonella zehirlenmesidir. Bu bakteriyel kaynaklı gıda zehirlenmesi köpeğin çiğ et, yumurta ve pişmemiş kemik yemesinden dolayı oluşur ve köpeklerde çok sık görülen bir zehirlenme çeşididir. Bu zehirlenme sonucu köpekte ateş, iştah kaybı, dehidrasyon ve kusma görülür.


Köpeklerde Bitki Kaynaklı Zehirlenme


Nergis, hintyağı, karayemiş, sarısalkım bitkisi ve inci çiçeği gibi bitkiler köpek zehirlenmesine neden olabilen bitkilerdir. Bu bitkileri yiyen köpekte zehirlenme belirtileri hemen görülmeyebilir. Ancak kimyasallar iyice sindirildikten sonra köpeklerde zehirlenme belirtileri görülmeye başlanır. En yaygın belirtiler ise şöyledir:

Ağızda tahriş
Deride döküntüler
Uyuşukluk
Kusma
İshal
İştah kaybı
Salya artışı
Sendeleme
Gerginlik
Solunum Problemleri
Sese ve ışığa karşı aşırı tepki
Kas titremesi
Nöbetler
Kalp durması
Böbrek veya karaciğer sorunları

Zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Diye merak edenlere ise son birkaç noktadan daha bahsedelim. Köpeklerde zehirlenmenin en sık görülme nedeni köpeğin kazayla bir kimyasalı, bitkiyi, ya da zehirli bir gıdayı yemesi sonucunda ortaya çıkar. Ardından ise zehirlenmenin belirtileri görülmeye başlar. Bu belirtiler görülmeye başladığında bir köpeğin hayatını kurtarmak için en iyi yol onu bir veterinere götürmektir. Ancak bunu yapamıyorsak şunu bilmeliyiz: Zehir 2 saatten kısa bir sürede hayvanın midesine iner. Bu nedenle 2 saat içinde hayvanı kusturmaya çalışmak gerekir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019