Ana içeriğe atla

Sahte Anı Sendromu Nedir?

yanlış-anı-sendromu
Sahte Anı Sendromu Neden Olur?Sahte anı sendromu, anı deformasyonu ya da yanlış anı sendromu olarak da adlandırılan aslında hiç meydana gelmemiş olayların sanki gerçekten yaşanmış hatıralar gibi deneyimlenmesine verilen isimdir. Yeniden kurgulayıcı doğal belleğimizden dolayı bazı anılarımız, yeni bir bilginin öğrenilmesi, gibi bozuk ya da karmaşık olabilir. Bu anılar, tarihi gerçekliği baz almayan, güvendiğimiz anılardır. Bu sahte anılar, içsel faktörlerimizin etkisinden dolayı oluşabilecekleri gibi otoriter bir figür ya da içinde yaşadığımız kültürün tekrarlanan bilgisinden de doğabilirler.

Sahte anı sendromunda tecrübe edinilen bu sahte anılar, oldukça güçlü ve duygu yüklü anılar olarak ön plana çıkmaktadırlar. Özellikle çocukluk dönemi boyunca bir olaya ya da nesneye karşı şiddet suçu işlemiş ya da tacizde bulunmuş/bulunulmuş olma ihtimali bu yalancı anıların duygu yüklü olmasına neden olabilmektedir.


Sahte Anı Sendromu Neden Olur?


Bu sahte hatıraların nasıl oluştuğu tam olarak açıklanamamaktadır; ancak terapötik uygulamaların, bu anıların oluşmasında onları desteklediği düşünülmektedir. Örneğin bazı terapistler, hastalarına çocukluk döneminde sıkça yaşanan rahatsız eden anıları önlemek için hipnoz ya da güdümlenmiş görsellik gibi teknikleri kullanırlar.

Terapi boyunca hastanın yaşamından taciz veya şiddet gibi parçalar onun gözünün önüne getirilir. Bunun hemen ardından hastalar zor da olsa gerçek olaylardan bu sahte anıları ayırabilirler.

Bu terapiler sırasında ortaya çıkarılan gerçek anılar hakkındaki bazı sorular da çeşitli yasal ve akademik tartışmaların oluşmasına neden olmuştur. Çünkü hastalar özel hayatlarını ve geçmişlerinde meydana geldiğini iddia ettikleri bu kaygı verici olayları anlatmak durumunda kaldıkları gibi, terapi sırasında hipnozun doğru yapılmaması da hafızada hasar oluşmasına neden olabilmektedir.


sahte-anılarSahte Anı Sendromuna Örnek Bir Olay


Bu tuhaf sendromla ilgili en bilinen olay 1988 yılındaki bir dosyadır. Paul Ingram adındaki kişi kızlarından birine cinsel tacizde bulunmak, şeytani ayinler yapmak ve hatta cinayet işlemekle suçlanmıştır. (Tabi bu olay Ingram’ın çocuklarının bu olayları yıllar sonra aniden hatırlamaları sonucu ortaya çıkmıştır) Bu suçları işlemiş olan ve her nasılsa bunları bastıran Paul Ingram, günlerce polis tarafından sorgulandı ve sonunda onun bu suçları işlediğine kanaat getirildi ve çok uzun sürecek olan bir cezaya çarptırıldı. Bu olayla ilgili olarak bazı kişiler ise onun bu olayda suçsuz olduğu ve sahte anı sendromu kurbanı olduğuna inanmışlardır.


Sahte Anı Sendromunun Nedenleri


Sahte anı sendromunun nedenlerine aşağıdaki gibi kısaca değinebiliriz:

🔴 Çocukluk döneminde yaşanan cinsel taciz

🔴 Çocukluk amnezisi (hafıza kaybı)

🔴 Fiziksel travmalar

🔴 Kullanılan ilaçlar

🔴 Bellekte depolanan bilginin yaşlanmaya bağlı bozulması

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019