Ana içeriğe atla

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?


Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?


Genel olarak toplumun çoğu kısmında görülen ağız kokusunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında; oral hijyen eksikliği, susuzluk, diş eti iltihabı, sinüs enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve diyabet başta gelmektedir. Ağız kokusu önlemenin en iyi yolu, bu kötü kokuya neden olan etkeni bulup onunla mücadele etmektir. Şimdi sizlere ağız kokusu nasıl önlenir? Sorusuna yanıt olabilecek 5 tane çözüm vereceğiz...
Ağız ve Diş Bakımınıza Dikkat Edin


Ağız kokusuna sebep olan başlıca etken, ağızda oluşan bakterilerdir. Bu nedenle bu sorundan kurtulabilmek için ağız bakımına çok dikkat etmek gerekir. Doğru bir diş macunu seçimi yaparak, her yemekten sonra dişlerinizi ve dil yüzeyini fırçalayarak, koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalamaya fırsat olmadığı zamanlarda ise diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipi sayesinde diş aralarında oluşan bakterileri engelleyebilir ve ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca 6 ayda bir diş hekimine görünmenizde de fayda vardır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? (Ekstra Bilgi)


Ağız Kokusuyla Engellemek İçin Bol Bol Su İçin


Su içmenin yararları saymakla bitmez. Bu yararlardan birisi de ağız kokusunu önlemesidir. Tükürük bezleri yeterli oranda çalışmadığı zaman, dehidrasyon meydana gelir ve böylece ağızda kötü koku oluşur. Günde en az iki litre su tüketerek bu sorunu engelleyebilirsiniz. Başka hiçbir sıvının, suyun yerini dolduramayacağını asla unutmayın. Şekersiz sakızlar çiğnemek de tükürük bezlerini harekete geçirmede etkilidir.Yoğurt Tüketmeyi İhmal Etmeyin


Mide rahatsızlıklarından dolayı da ağız kokusu oluşabilmektedir. Yoğurt ve kefir gibi gıdalar, probiyotikler bakımından zengin olduğu için düzenli tüketildiği zaman midedeki bakteri oluşumunu önlemektedir. Ağız kokunuzun oluşum nedeni eğer bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa, düzenli olarak yoğurt yemek probleminize yardımcı olabilir.Tarçın Tüketmek de Faydalı Olabilir


Ağız içindeki bakterilerle mücadele etmede tarçın oldukça faydalı bir besindir. Kilo vermeye yardımcı ve kan şekerini düzenleyici etkisiyle bilinen tarçının daha birçok faydası vardır. Tarçınlı içecek ve yiyecekler tüketmek, ağızdaki kötü kokuyu gidermede yararlı olabilir.Kahve Yerine Bitkisel İçecekleri ve Smoothie’leri Tercih Edin


Kahve, lezzetli tadına rağmen dişlerde sararma ve ağız kokusu yapabilmektedir. Bu nedenle gün içerisindeki kahve tüketiminizi azaltarak, bitkisel içecekler tüketebilirsiniz. Mesela yeşil çayın içinde polifenol bulunduğu için, ağızda kötü kokulara neden olan ve sülfür üreten bakterileri yok etmektedir. Kızılcık suyu da plak oluşumunu önlemekte ve diş etlerinde meydana gelen bakteri oluşumunu engellemektedir. Ayrıca anti-inflamatuar etkisiyle diş etlerinde oluşabilecek pek çok hastalığın riskini de azaltmaktadır. Suyun içine birkaç damla limon sıkarak içmek de, ağzınızı ferahlatmaya yarayacaktır.

Ağız kokusu nasıl önlenir? Sorusunun yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımızla ilgili eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey olursa, lütfen yorum bölümünde belirtiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019