Ana içeriğe atla

D Vitamini Eksikliği Astıma Yakalanma Riskini Arttırır Mı?


D Vitamini EksikliğiD Vitamininin önemi aslında toplumumuzda oldukça bilinen bir konudur. Özellikle yaz aylarında güneş vasıtasıyla en hızlı ve kolay şekilde kapatılabilen D Vitamini eksikliği, çeşitli besinler yardımıyla ya da ilaç ile de takviye edilebilmektedir. Ancak bazı araştırmalar D Vitamini ve astım hastalığı arasında da bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.


Peki, gerçekten de böyle bir şey olabilir mi? D Vitamini eksikliği Astıma neden olur mu?


Şimdi bu sorulara ait yanıtları içeren yazımıza geçelim.Astımda D VitaminiAstım nedir? Sorusuna verilebilecek en net cevap: Akciğerlerdeki havayollarında olan daralma ve inflamasyonun neden olduğu ve kendisi nefes darlığı şeklinde gösteren bir kronik akciğer hastalığıdır.


Dünya genelinde 300 milyonun üzerinde insanı etkileyen bu solunum hastalığı, tekrarlayan bir şekilde nefes darlığı, hırıltılı soluma, göğüs sıkışması, öksürük ve hırıltılı solunum şeklinde kendini göstermektedir.


Birçok kişinin sorduğu soru ise “Astımıntedavisi var mı?” sorusudur. Ancak maalesef astım, kalıcı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Uygulanan tedavi yöntemleri hastalık belirtilerinin kötüye gitmesine engellemek, hastalığının ilerlemesini önlemek ve atakların şiddeti ve sıklığını azaltmak amaçlıdır.


Astım Ve D Vitamini Seviyesi Arasındaki BağlantıYazının başında sorduğumuz “D Vitamini Eksikliği astıma neden olur mu?” sorusuna bir cevap bulabilmek için uzun yıllardır bu alanda yapılmış olan bilimsel araştırmalara bakmak gerekir.


Yapılan birçok çalışmada akciğer fonksiyonlarının azalması, astım atağı riskinin artması ve yetişkinler ve çocuklarda astımın şiddetinin artması düşük D Vitamini durumuna bağlanmıştır.2014 yılında çocuklarda astım üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, alerjik rinit ve hırıltı solunumun D Vitamini eksikliği ile güçlü bir bağlantısının olduğu ortaya konulmuştur. (*)


Ek olarak, hamilelerde D Vitamin eksikliği bebeğin yaşamının ilk yılları boyunca alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini daha yüksek kılmaktadır. Ayrıca annedeki D Vitamini eksikliği, çocuğun alerji, egzama, solunum bozuklukları, atopik dermatit ve astım gibi hastalıkların gelişme riskini de yükseltmektedir.


D Vitamini Takviyesi


D Vitamini Takviyesi Almak Astım Ataklarını Azaltır Mı?


2015 yılında bilimsel bir dergide bağışıklık sistemi ve akciğer gelişiminde D Vitamini etkileri vurgulanmıştır. Çalışmada gıda alerjisi, egzama ve astım gibi alerjik hastalıkların şiddeti ve gelişiminde D Vitamininin önemli bir rolü olduğu ifade edilmiştir. (**)


D Vitamini çeşitli mekanizmalar sayesinde alerji ve astımın şiddetini azaltabilir:


Kalıtsal ve uyarlayıcı bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri
İnflamasyonun azaltılması
Astım belirtilerini azdırabilen grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları önler
Akciğer fonksiyonlarını, gelişimini ve büyümesini etkiler


Bu alanda yapılmış olan bir başka çalışmada astım hastası olanlarda D Vitamini eksikliği olanların rutin astım tedavileriyle birlikte D Vitamini takviyesi kullanmaları astım ataklarının sıklığını ve şiddetini azalttığını göstermektedir. (***)


Araştırmacılar, D Vitamininin immün-modülasyon ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde astıma destek verebildiğine inanmaktadırlar. Fakat çalışmada yer alan bilim insanları D Vitamini takviyelerinin şiddetli astım atakları olan hastalara faydalı olup olamayacağıyla ilgili herhangi bir şey tespit edememişlerdir. Ayrıca bu stratejinin hem tüm astım hastalarına hem de D vitamini eksikliği olanların her ikisine de yardımcı olabileceği açık ve net değildir.   


Bundan dolayı bilim insanları astım hastalarını D Vitamini kullanırken normal astım ilaçlarını bırakmamaları konusunda uyarmaktadırlar.


Araştırmacılar D Vitamininin akciğerlerdeki antimikrobiyal üretimi arttırarak solunum enfeksiyonlarına karşı var olan koruyuculardan biri olduğuna inanmaktadırlar. Ancak “D Vitamini eksikliği astıma neden olur mu?” sorusuna bilimin net bir yanıt verebilmesi için, astım ve alerjiler üzerinde D Vitamininin tam rolünü gösteren daha çok çalışma ve kanıta ihtiyaç duyulduğu da ortadadır.  Kaynaklar

*
*** 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019