Ana içeriğe atla

Sigara İsteğini Azaltan Yiyecekler


sigarayı azaltmak


Sigarayı bırakma, son derece sabır ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Kişiden kişiye değişkenlik göstermekler beraber, sigarayı bırakmaya karar verenlerin büyük çoğunluğu bu aşamada zorlanır. Bunun nedeni, nikotin yoksunluğudur. Her gün aynı saatlerde sigara içmeye alışmış olan bir kişi, sigarayı bırakmaya karar verdiğinde, o saatlerde nikotin ihtiyacı hisseder. İlk zamanlar bu nöbetleri aşmak oldukça zor olur. Ancak ilk üç gün atlatıldıktan sonra bu süreç daha sakin geçer.Son yıllarda, sigarayı bırakma aşamasında bulunan kişilerin nikotin yoksunluğunu desteklemek amacıyla pek çok yardımcı ürün piyasaya sürüldü. Nikotin bantları ve nikotin sakızları gibi ürünlerin desteğiyle sigarayı bırakanların sayısı oldukça fazladır. Bunun yanında, aynı etkiyi doğal yollarla sağlamak da mümkün. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırmak adına yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir gerçek, bazı yiyecek maddelerinin sigara içme isteğini azalttığı yönünde. Siz de sigaranın zararlı etkilerinden bir an önce kurtulmak istiyor ancak nereden başlayacağını bir türlü bilemiyorsanız, sigara isteğini azaltan yiyeceklerle ilk adımı atmanızı öneririz. İşte o mucizevi yiyecekler:Portakal

Sigarayı bırakmaya karar verenler için günde yarım portakal tüketmeleri öneriliyor. Buna 20 gün boyunca devam edilmesi gerekiyor. Bu süre sonunda, nikotin isteğinin yüzde 79 oranında azaldığı tespit edilmiş.


Yulaf Ezmesi

Sigara isteğini azaltan yiyeceklerden biri de yulaf ezmesi. Her gün iki yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir miktar sıcak suda bekletilerek tüketilir. Bu işlem 20 gün boyunca ara vermeden tekrarlanmalıdır.


Domates

Domates suyu ve sigara, beyinde aynı noktayı uyarıyor. Bu nedenle sigarayı bırakma aşamasındaki kişilere, günde bir çay bardağı domates suyu içmeleri öneriliyor. 20 gün boyunca devam edildiğinde nikotin bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor.


Muz ve Elma

Muzun içeriğinde bulunan potasyum, sigara isteğini önemli ölçüde azaltıyor. Elmanın ise, akciğer fonksiyonlarını düzenlemede etkili bir meyve olduğu biliniyor. Her gün bir elma ve bir muz tüketmek, hem sigarayı bırakmayı kolaylaştırıyor hem de akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.


Süt ve Süt Ürünleri

İçilen bir bardak sütün ardından yakılan sigaranın tadının ne kadar kötü olduğunu sigara kullananlar bilirler. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlere, sigara isteği ortaya çıktığında bir çay bardağı süt içmeleri öneriliyor.


Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle ıspanak ve kereviz, sigara içme isteğini azaltan yiyeceklerden en önemlileri. Gün içinde, koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketildiğinde, nikotin bağımlılığının yavaş yavaş azaldığı fark edilecektir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019