Ana içeriğe atla

Kalbiniz Kaç Yaşında Biliyor musunuz?

Kalp Yaşı Nasıl Hesaplanır?


Kalp yaşı denildiğinde akla ilk olarak içinde bulunduğunuz yaş gelir. Ancak maalesef birçok insan için kendi yaşıyla kalp yaşı arasında ciddi farklar olabilmektedir. Bunun ana nedenlerine bakıldığında ise kardiyak risk faktörleri ve sağlıksız yaşam şeklidir. Bu durum ise kalbin olması gereken yaşından daha yaşlı olmasına neden olmaktadır.

Peki, kalp yaşımızı nasıl öğrenebiliriz? Ya da kalp yaşımızı nasıl hesaplayabiliriz? Şimdi birlikte bu soruların yanıtlarına bakalım.Kalp Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kalp yaşı hesaplaması için Amerikan Hastalık Önleme Ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) bu işlem için oldukça kullanışlı olan bir kalp yaşı hesaplayıcısı bulunmaktadır. Hesaplayıcı program, ‘hesapla’ butonuna basmadan önce sizden bazı soruları doğru bir şekilde yanıtlamanızı istemektedir. Bu soruları cevaplarken vücut kütle indeksinizi soran bölüme vücut kütle endeksinizi yazmanız gerekmektedir.

Vücut kütle endeksi hesaplamak için kullanılan otomatik hesaplayıcıya bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada gerekli bilgileri yazmadan önce sağ üst köşeden ‘metric’ yazan bölümü seçmeli, sonrasında erkekseniz ‘male’ kadınsanız ‘female’ bölümü işaretlemelisiniz.  Ardından ise yaşınız, boyunuz ve son olarak kilonuzu yazıp ‘calculate’ butonunu tıklayarak vücut kütle indeksinizi öğrenebilirsiniz.


vücut kütle indeksi nedir?


Aldığımız vücut kütle indeksimizi ilk verdiğimiz linkteki ‘body mass index’ yazan bölüme yazmamız gerekmektedir. Daha sonra diğer boşlukları da aşağıdaki görselde ifade gösterildiği gibi doldurduktan sonra son olarak ‘calculate’ butonuna basalım. Ekranın alt kısmında ‘Your Heart/Vasculer Age’ yazan bölümün karşısında kalp yaşınızın kaç olduğu yazacaktır. 


kalp yaşı nedir?


Ekranın en alt bölümdeki mavi, turuncu ve yeşil renklerle gösterilen bir kısım daha göreceksiniz. Bu bölüm ise şuan girdiğiniz tüm verilere dayanarak önümüzdeki 10 yıldaki kalp risk durumunuzu gösteren tahmini rakamlardır.


Nasıl Daha Genç Bir Kalbe Sahip Olabiliriz?

Daha sağlıklı ve genç bir kalbe sahip olmanın yolu aslında bildiğimiz bir yol. Ancak maalesef birçoğumuz bu yoldan saptık ve bir türlü geri dönemiyoruz. Bu yol sağlıklı beslenme, hareketli ve sağlıklı yaşam şekli ve vücut kütle indeksimizle uyumlu bir kiloda olmaktır. Kısaca;

Sağlıklı beslen!
Hareketli Ol ve spor yap!
Kilo ver!

Tabi bu yolları gerçek kılmak için bazı alt yollar vardır. Bunları uygularsak daha sağlıklı bir bedene kavuşabiliriz. Mesela, yaşam şeklimizde yapacağımız değişimler, aşırı kilomuzu vermemize ve de kardiyak risk faktörlerinin elemine olmasına yardımcı olacaktır.

Her gün en az 30 dakika egzersiz ve kalp sağlığımız için Akdeniz diyeti gibi diyetler yapmak, önünüzdeki 10 yılda felç ve kalp kriziriskinizi azaltmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Birde kalbimiz için son derece zararlı olan sigara kullanımı var. Sigara, özellikle kanı pıhtılaştırma özelliğinden dolayı kalp damarlarında trombosit oluşumunu hızlandırır ve damarlarınız tıkanmaya başlar. Bu yüzden eğer sigara kullanıyorsak, en kısa zamanda sigarayı bırakmalıyız. Ayrıca pasif içici olmamaya da özen göstermeliyiz.

Daha genç bir kalp için son maddemiz ise uyku düzenimizdir. Yeterli uyumadığımızda obeziteye yakalanma riskimizi arttırmış oluruz ki bu da kalp sağlığımızı bozan bir etki yapar. Bunun için her gün akşam 11 ile sabah 6 saatleri arasında uykuda olmalı ve her gün en az 7-9 saat arasında uyumalıyız.

Yorumlar

  1. Ay vallahi basardim. Bu sekilde ayrintili anlattiginiz icin de ayrica tesekkur ederim. Kalp yasim 27 cikti cok sevindim. Bu tarz makalelerin cok faydali oldugunu dusunuyorum. Baska versiyonlarinida yaparsaniz cok seviniriz. Sevgiler :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler. Bu tür yazılara elimizden geldiğince daha çok yer vermeye çalışırız tabi.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.

Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere kar…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019