Ana içeriğe atla

Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kahve İçerek yağ yakmak


Nescafe kilo verdirir mi? Gibi sorular özellikle her gün kahve tüketen kahve müptelalarının sık sık sordukları sorulardan biridir. Kahve alışkanlığı olanların sıkça sorduğu bir diğer soru ise filtre kahve kilo verdirir mi? Sorusudur. Peki, bu gerçek mi? Kahve içmek gerçekten de kilo verdirir mi?

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, dünya üzerinde en yaygın tüketilen psikoaktif maddedir. Ayrıca yağ dokusunda bulunan yağların hareketlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden de biridir.

Fakat kahve içmek gerçekten de kilo vermemize yardımcı olur mu? Bunu anlayabilmemiz için öncelikle kahvenin içerisindeki uyarıcılara bakmamız gerekir.

Kahvenin İçerdiği Uyarıcılar


Kahve çekirdeklerinin içerisinde biyolojik olarak aktif çok sayıda madde bulunmaktadır.
Bu maddelerden bazıları metabolizmamızı etkileyebilecek niteliktedir:

Kafein: Kahvede bulunan temel uyarıcıdır.

Teobromin: Kakaoda bulunan temel uyarıcıdır. Ayrıca kahvede de az miktarda bulunur.

Teofilin: Hem kahvede hem de kakaoda bulunan bir diğer uyarıcıdır. Ayrıca bu madde astımı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Klorojenik Asit: Kahvede bulunan biyolojik olarak aktif bileşenlerden biridir. Vücutta karbonhidratın emilimini yavaşlatır.

Bu maddelerin için de en önemli ve etkili olanı kafeindir. Ayrıca kafein üzerine birçok bilimsel çalışma da yapılmıştır.

Peki, Kafein Vücudumuzda Nasıl Etkili Olur?


Kafein, adenozin adı verilen inhibitör nörotransmiteri (sinir iletici) bloke ederek çalışmaktadır. Adenozini bloke eden kafein, dopamin ve norepinefrin gibi sinir ileticilerinin serbest bırakır ve nöronların ateşlemesini artırır. Dolayısıyla bu da daha uyanık ve enerjik hissetmemize neden olur.

Böylece kahve kendimizi yorgun hissettiğimizde daha aktif kalmamıza yardım eder. Ayrıca kahve, egzersiz performansımızı da ortalama olarak %11-12 kadar arttırabilmektedir.
Kahve Yağ Dokusundaki Yağın Hareketlenmesine Yardımcı Olabilir

Kafein aslında vücudumuzda tam olarak şunu yapmaktadır: Direkt yağ hücrelerine sinyal göndererek onlara yağ parçalamaları komutunu gönderir. Bunu yaparken epinefrin hormonunun kandaki seviyesini yükseltir.  

Epinefrin, kan vasıtasıyla yağ dokuları arasında dolaşır ve adrenalin olarak da bilinir. Yağları parçalama işlemi için kanda bulunan epinefrinin serbest kalması kullanılmaktadır.

Tabi kanda bulunan serbest yağ asitleri de, eğer aldığınız kaloriden daha fazla kalori harcamıyorsanız, yağın yakılması için yardımcı olmaz. Bu durum “negatif enerji dengesi” olarak da bilinmektedir.

Bizler aynı zamanda negatif enerji dengesine daha az kalori alarak ya da daha fazla egzersiz yaparak da ulaşabiliriz.  Diğer tamamlayıcı stratejiler ise kafein gibi yağ yakıcı takviyeler almaktır.

Kahve Metabolik Hızımızı Arttırabilir mi?


Hareketsiz durumdayken kalori yakma hızına “dinlenme metabolizma hızı” denir.

Metabolizma hızımızın normalden daha yüksek olması hem kilo vermeyi daha kolay hale getirir hem de kilo almadan daha fazla yemek yiyebilmemize olanak tanır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kafein, dinlenme metabolizma hızını %-11 arasında artırabilmektedir.

Fakat ilginç bir şekilde metabolizmadaki hızlanmanın büyük bölümü ise yağ yakımında meydana gelen artıştan kaynaklanır. Ve maalesef bu etki obez insanlarda aşikâr bir şekilde daha azdır.  

Bununla ilgili yapılmış bir çalışmada da bu hız artış obez bireylerde yaklaşık %10 iken, zayıf bireylerde ise yağ yakımındaki artış %29’a kadar çıkmaktadır.   

Yine bu etki yaşlı bireylerde daha az; genç bireylerde ise daha fazla olarak görülmektedir.

kahve içmek kilo verdirir mi

Uzun Vadede Kahve Ve Kilo Kaybı


En büyük itirazlardan biri şudur: İnsanlar aşırı kahve tüketimi etkilerine hoşgörülü yaklaşmaktadırlar.

Kısa vadede kafein metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olabilir ve yağ yakımını arttırabilir ancak insanlar kahvenin etkilerini tolere ettikçe, sistem çalışmayı durdur.

Fakat kahve uzun dönemde daha fazla kalori harcatmasa bile iştahı azaltabilir ve daha az yememize yardımcı olabilir.

Tüm bu anlatmaya çalıştıklarımızı bir cümle ile özetlersek hem kafein hem de kahve kişiye bağlı olarak uzun vadede kilo vermemize yardımcı olabilir. Ancak bu noktada şunu da belirtmemiz gerekir ki kahvenin ya da kafein tüketiminin uzun dönemli etkileri üzerine maalesef herhangi bir kanıtta yoktur.

Yorum bölümünde konuyla ilgili sorunuz varsa sorabilir ya da eleştiri ve katkılarınızı paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019