Ana içeriğe atla

Kedilerde Göz Yaşarması Neden Olur?


kedi hastalıklarıKedilerde göz yaşarması sorunu kedilerin en sık yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu hastalık kedinin gözünden sık şekilde gözyaşının boşalması halidir.

Kedilerde göz yaşarması ya da gözyaşı sorunu dışardan bakıldığından her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de, kedinizin sağlığıyla ilgili başka hastalıklarında habercisi olabileceğinden ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.


Bir kedinin gözünden çoğu zaman aslında gözyaşı boşalabilir ve bu temiz bir sıvıdır. Fakat kedi göz yaşarması problemi yaşıyorsa kedinin gözyaşı aşırı ve anormal derecede akmaya başlar. Hastalığın tıp literatüründeki adı ise “epifor” ya da “epifora”dır.


Kedilerde Göz Yaşarmasının Nedenleri

Gözyaşı Kesesi Tıkanıklığı

Bu durum gözyaşı atım sisteminde meydana gelen tıkanmayı ifade eder. Bu hastalıkta gözyaşı kanalları bloke olur ve bu yüzdende göz küresindeki normal salgılar uygun şekilde akamazlar. Bu da kedinin gözünden atılması gereken sıvıların dışarı atılamamasıyla sonuçlanır. Bu hastalık anatomik bir kusur olabileceği gibi dış faktörlerin etkisiyle sonradan da oluşmuş olabilir.


Aşırı Gözyaşı Üretimi

Bu hastalık aynı zamanda kedilerde aşırı gözyaşı üretimi olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Bu aşırı üretime, kedinin gözünde ya da gözyaşı bezlerindeki iltihap neden olabilir. Ayrıca iltihap göz çevresindeki, göz doğrultusundaki, tüyler tarafından da getirilmiş olabilir. Anormal gözyaşı üretimi dışında, şayet kedinin gözlerine başka belirtiler de eşlik ediyorsa bu aşağıdakilerin işareti olabilir:

Konjunktivit (Göz Nezlesi)   

Bu hastalıkta gözlerin akmasının yanında ayrıca kedinin gözlerinde şişkinlik ve kızarıklık olur. Bu hastalığın oluşmasından “chlamydophilla” ve Feline Herpes” adlı virüsler yaygın olarak sorumludur.

Kedi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bir kedi aksırıp tıksırıyorsa ve buna aynı zamanda göz yaşarması eşlik ediyorsa kedide bir solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Bu enfeksiyonlara bakteri ya da virüsler neden olurlar. Ayrıca kediler hiçbir belirti göstermeseler bile zaten bu virüslerin sıklıkla taşıyıcısı olurlar.

Üveit

Bu hastalık gözün iç yapısında inflamasyona neden olabilir. Buna ek olarak üveit hastalığı kedi için oldukça ağrılıdır ve kedinin kör olmasına bile neden olabilir.

Göz Kuruması

Bir kedi eğer göz kurumasından muzdarip ise gözleri yaşardığında bu daha yoğun ve lifli bir yapıda olur. Gözdeki temel sinir hasarı ve gözyaşı bezleri de gözün kurumasına neden olabilir.


Kedilerde Göz Yaşarması Tedavisi

Bu hastalığın evde teşhis ve tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle teşhisin bir veteriner hekim tarafından koyulması gerekmektedir. Eğer yukarıda aktardığımıza benzeyen belirtileri kedinizde 24 saatten uzun bir süre gözlemlediyseniz, kedinizi mutlaka bir veterinere götürmeniz gerekir.

İlk önlem olarak veterineriniz hızlı ve uygun biçimde kedinizin gözlerinin rahatlamasını sağlayacaktır. Enfeksiyon durumda ise, veterineriniz kediniz için antibiyotik reçete edebilir. Ayrıca gözyaşı boşalımının nedenlerini ortadan kaldırabilmek için bazı antibiyotik kremler veya göz damlası da verebilir. Ayrıca iltihabın neden olduğu bazı durumlarda kedinin tüylerinin alınması da söz konusu olabilmektedir.

Kedilerde göz yaşarması sorununu kaleme aldığımız bu makalemizle ilgili eleştiri, düşünce ve katkılarınızı yorum bölümünde yapabilirsiniz.  


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Diş Kırılması Neden Olur?

Diş kırılması neden olur? Sorusu diş kırılması sorunu yaşamış birçok insanın zamanı geldiğinde nedenlerini merak ettiği soruların başında gelir. Özellikle neden olduğu kötü görünümden dolayı diş kırılması sosyal yaşantımızı da bir süre olumsuz etkileyebilen ağız sağlığı sorunlarımızdandırlar. Özellikle bazı kişilerde diş kırılması dişin kaybedilmesi durumuna kadar gidebilmektedir.

Diş Kırılması Nedenleri

Diş neden kırılır? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bazıları sert yiyecekleri çiğnemek, gece dişleri gıcırdatmak ya da bruksizim hastalığı ve yaşa bağlı olarak dişlerin kırılması ilk olarak sayılabilir. Ancak diş kırılması nedenleri arasında girebilecek başka maddeler de vardır. Şimdi bu maddelere kısaca bakalım.
🔴 Diş sıkma ya da gıcırdatmadan dolayı oluşan basınç ve aşınma
🔴 Dolgulu diş sayısının fazla olmasının dişlerin sağlamlığına zarar vermesi
🔴 Şeker, buz, fındık gibi sert gıdaları ısırmak
🔴 Dişlerin bir kaza, kavga ya da spor yaparken çok sert bir darbe alması
🔴 Ağız içinde…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019