Ana içeriğe atla

Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

Ağlayan bebek nasıl susturulur? Sorusu yeni bebeği olmuş anne ve babaların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bunun nedeni bebeklerin özellikle akşamları ve geceleri gündüze göre daha çok ağlamasıdır. Gece ya da sabaha karşı uykunun en tatlı yerinde uykunun ağlama sesiyle bölünmesi, anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Anne, bebeği ağladığında her ne kadar onu kucağına alıp sallasa bile bebek yeniden ağlayamaya başlayabilir. Peki, ağlayan bebek nasıl susturulur? Şimdi bu sorunun yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Ağlayan Bebek Nasıl Yatıştırılır?
Yeni doğmuş bebekler günde 20-60 dakika arasında sebepsiz şekilde ağlayabilirler. Bu ağlamaların büyük kısmı akşam ve gece gerçekleşir. Bazı uzmanlara göre bu durum, bebeğin günün yorgunluğundan kurtulma çabası olarak da değerlendirilmektedir. Öncelikle yapılması gereken bebeğin bir rahatsızlığı (diş çıkarma, altının ıslak olması vb.) olup olmadığının tespit edilmesidir. Eğer bebeğin herhangi bir rahatsızlığı yoksa bu bebeğin rutin ağlaması olarak değerlendirilebilir. Bu durumda bebeği sakinleştirmek için aşağıdaki maddeler uygulanabilir:

 • İlk yapılması gereken, bebeğin kendi kendine ağlamasına izi vermemektir. Anne ya da babadan herhangi biri bebek ağlamaya başladıktan kısa süre sonra ona yanıt vermelidir.
 • Bebeğinizin ilk aylardaki ağlama sebebi çoğunlukla karnının aç olmasıdır. Bu nedenle sık sık anne tarafından meme veya biberonla beslenmelidir.
 • Yine ilk aylarda bebekler ilgi ve sevgi istedikleri için de ağlayabilirler. Bu durumda bebeğin kucağa alınması ve gazının çıkartılması bebeğin ağlamasının kesilmesini sağlayabilir.
 • Özellikle kış mevsiminde bebeğiniz ağladığına, onu bir battaniye ile sarmanız ona kendisini emniyette hissettirebilir ve sakinleştirebilir.
 • Bebekler zaman zaman emmek istedikleri için de ağlarlar. Bu nedenle bebeğe temiz bir emzik verilmesi ağlamasının kesilmesine yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz gece ağladığında onu kucağınıza alıp biraz gezdirmeniz, bebeğinizin yatışmasını sağlayabilir.
Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.     

Yorumlar

 1. Faydalı bir makale bilgi icin tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, yazınız gayet güzel ama benim sıkıntıma çare değil :( Malum yaz aylarındayız, havalar çok sıcak. Benim küçük kızım da evde sıcaktan bunaldığı için huzursuz ve sürekli ağlıyor. Onu üşütüp hasta etmeden rahatlatmanın bir yolu var mı acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuğunuzu havanın nispeten serinlediği saatlerde çıkarabilirsiniz. Ayrıca nem oranı yüksek olduğundan dolayı çocuğunuz sık sık terleyecektir. Bu nedenle çocuğunuza soğuk su ve dondurma gibi besinler vermeyin. Sağlıklı günler...

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019