Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

Ağlayan bebek nasıl susturulur? Sorusu yeni bebeği olmuş anne ve babaların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bunun nedeni bebeklerin özellikle akşamları ve geceleri gündüze göre daha çok ağlamasıdır. Gece ya da sabaha karşı uykunun en tatlı yerinde uykunun ağlama sesiyle bölünmesi, anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Anne, bebeği ağladığında her ne kadar onu kucağına alıp sallasa bile bebek yeniden ağlayamaya başlayabilir. Peki, ağlayan bebek nasıl susturulur? Şimdi bu sorunun yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Ağlayan Bebek Nasıl Yatıştırılır?
Yeni doğmuş bebekler günde 20-60 dakika arasında sebepsiz şekilde ağlayabilirler. Bu ağlamaların büyük kısmı akşam ve gece gerçekleşir. Bazı uzmanlara göre bu durum, bebeğin günün yorgunluğundan kurtulma çabası olarak da değerlendirilmektedir. Öncelikle yapılması gereken bebeğin bir rahatsızlığı (diş çıkarma, altının ıslak olması vb.) olup olmadığının tespit edilmesidir. Eğer bebeğin herhangi bir rahatsızlığı yoksa bu bebeğin rutin ağlaması olarak değerlendirilebilir. Bu durumda bebeği sakinleştirmek için aşağıdaki maddeler uygulanabilir:

 • İlk yapılması gereken, bebeğin kendi kendine ağlamasına izi vermemektir. Anne ya da babadan herhangi biri bebek ağlamaya başladıktan kısa süre sonra ona yanıt vermelidir.
 • Bebeğinizin ilk aylardaki ağlama sebebi çoğunlukla karnının aç olmasıdır. Bu nedenle sık sık anne tarafından meme veya biberonla beslenmelidir.
 • Yine ilk aylarda bebekler ilgi ve sevgi istedikleri için de ağlayabilirler. Bu durumda bebeğin kucağa alınması ve gazının çıkartılması bebeğin ağlamasının kesilmesini sağlayabilir.
 • Özellikle kış mevsiminde bebeğiniz ağladığına, onu bir battaniye ile sarmanız ona kendisini emniyette hissettirebilir ve sakinleştirebilir.
 • Bebekler zaman zaman emmek istedikleri için de ağlarlar. Bu nedenle bebeğe temiz bir emzik verilmesi ağlamasının kesilmesine yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz gece ağladığında onu kucağınıza alıp biraz gezdirmeniz, bebeğinizin yatışmasını sağlayabilir.
Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.     

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Faydalı bir makale bilgi icin tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, yazınız gayet güzel ama benim sıkıntıma çare değil :( Malum yaz aylarındayız, havalar çok sıcak. Benim küçük kızım da evde sıcaktan bunaldığı için huzursuz ve sürekli ağlıyor. Onu üşütüp hasta etmeden rahatlatmanın bir yolu var mı acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuğunuzu havanın nispeten serinlediği saatlerde çıkarabilirsiniz. Ayrıca nem oranı yüksek olduğundan dolayı çocuğunuz sık sık terleyecektir. Bu nedenle çocuğunuza soğuk su ve dondurma gibi besinler vermeyin. Sağlıklı günler...

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.