Ana içeriğe atla

Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

Ağlayan bebek nasıl susturulur? Sorusu yeni bebeği olmuş anne ve babaların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bunun nedeni bebeklerin özellikle akşamları ve geceleri gündüze göre daha çok ağlamasıdır. Gece ya da sabaha karşı uykunun en tatlı yerinde uykunun ağlama sesiyle bölünmesi, anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Anne, bebeği ağladığında her ne kadar onu kucağına alıp sallasa bile bebek yeniden ağlayamaya başlayabilir. Peki, ağlayan bebek nasıl susturulur? Şimdi bu sorunun yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Ağlayan Bebek Nasıl Yatıştırılır?
Yeni doğmuş bebekler günde 20-60 dakika arasında sebepsiz şekilde ağlayabilirler. Bu ağlamaların büyük kısmı akşam ve gece gerçekleşir. Bazı uzmanlara göre bu durum, bebeğin günün yorgunluğundan kurtulma çabası olarak da değerlendirilmektedir. Öncelikle yapılması gereken bebeğin bir rahatsızlığı (diş çıkarma, altının ıslak olması vb.) olup olmadığının tespit edilmesidir. Eğer bebeğin herhangi bir rahatsızlığı yoksa bu bebeğin rutin ağlaması olarak değerlendirilebilir. Bu durumda bebeği sakinleştirmek için aşağıdaki maddeler uygulanabilir:

 • İlk yapılması gereken, bebeğin kendi kendine ağlamasına izi vermemektir. Anne ya da babadan herhangi biri bebek ağlamaya başladıktan kısa süre sonra ona yanıt vermelidir.
 • Bebeğinizin ilk aylardaki ağlama sebebi çoğunlukla karnının aç olmasıdır. Bu nedenle sık sık anne tarafından meme veya biberonla beslenmelidir.
 • Yine ilk aylarda bebekler ilgi ve sevgi istedikleri için de ağlayabilirler. Bu durumda bebeğin kucağa alınması ve gazının çıkartılması bebeğin ağlamasının kesilmesini sağlayabilir.
 • Özellikle kış mevsiminde bebeğiniz ağladığına, onu bir battaniye ile sarmanız ona kendisini emniyette hissettirebilir ve sakinleştirebilir.
 • Bebekler zaman zaman emmek istedikleri için de ağlarlar. Bu nedenle bebeğe temiz bir emzik verilmesi ağlamasının kesilmesine yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz gece ağladığında onu kucağınıza alıp biraz gezdirmeniz, bebeğinizin yatışmasını sağlayabilir.
Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.     

Yorumlar

 1. Faydalı bir makale bilgi icin tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, yazınız gayet güzel ama benim sıkıntıma çare değil :( Malum yaz aylarındayız, havalar çok sıcak. Benim küçük kızım da evde sıcaktan bunaldığı için huzursuz ve sürekli ağlıyor. Onu üşütüp hasta etmeden rahatlatmanın bir yolu var mı acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, çocuğunuzu havanın nispeten serinlediği saatlerde çıkarabilirsiniz. Ayrıca nem oranı yüksek olduğundan dolayı çocuğunuz sık sık terleyecektir. Bu nedenle çocuğunuza soğuk su ve dondurma gibi besinler vermeyin. Sağlıklı günler...

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019