Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu neden olur?
Ağız kokusu nasıl giderilir? Sorusunu yanıtlamadan önce ağız kokusunun ne olduğu ve nedenlerine ayrıntılarıyla değinmek gerekmektedir. Ağız kokusu, toplumda oldukça sık görülen ve birçok insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Özellikle otobüs gibi kalabalık ortamlarda oldukça rahatsız edici olabilen ağız kokusu, kullanılan ilaçlar ve ramazan aylarında uzun süre aç ve susuz kalınması durumlarında daha belirgin hale gelmektedir. Bazı durumlarda çok rahatsız edici olabilen ağız kokusu, bazı insanların sosyal ortamlardan uzak durmasına ve kişinin yalnızlaşmasına bile neden olabilmektedir. Peki, ağız kokusu nedir? Ağız kokusu neden olur? Ve nasıl giderilir? Şimdi hep birlikte bu soruların yanıtlarına tek tek değinelim.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, ağızda meydana gelen kötü ve zaman zaman kişinin kendisinin bile rahatsız edebilen kokuya verilen addır. Ağız kokusunun tıp bilimindeki adı ‘halitosis’tir. Ağız kokusu her ne kadar sadece ağız sağlığıyla ilgili bir rahatsızlıkmış gibi görünse de, mide gibi vücudun diğer organlarındaki bir hastalığın da habercisi olabilir. Ağız kokusu daha çok ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen insanlarda olabileceği gibi, aşırı sigara ve alkol tüketenler ile sinüzit ve geniz akıntısı şikâyeti olan kişilerde de sıkça görülen bir sorundur.          

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlarda bu sorun diş fırçalamamak ve ağır yemekler yemek gibi fizyolojik nedenlere bağlanabilirken, bazı kişilerde de bu sorun mide hastalıkları, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Ağız kokusu nedenlerini aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralamak mümkündür. 

·         Dişlerin yemeklerden sonra düzenli şekilde fırçalanmaması ağızda kokuya neden olur.
·         Aşırı yağlı ya da soğanlı ve sarımsaklı yiyeceklerin tüketilmesi ağızda koku yapar.
·      Balık ve et tüketiminden sonra dişlerin arasına sıkışan et parçaları ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olur.
·     Diyet yapılırken ve oruç tutulurken, vücut daha önce biriktirdiği yağı yaktığından bu da ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır.
·         Geniz akıntısı (iltihaplı olduğu için) ağız kokusuna neden olur.
·         Dişlerdeki çürükler, yirmi yaş dişleri ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilir.
·      Alkol ve sigara tüketimi kan ve karaciğerde parçalanmasının ardından akciğere ulaşır ve bu da nefes alıp verme sırasında kötü bir ağız kokusuna sebep olur.
·         Ağız kuruluğu olan kişilerde daha az tükürük salgılandığı için bu durum ağız kokusu yaratır.
·       Grip, nezle, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara yakalanıldığında vücut buna bazı tepkiler verir ve bu durum ağızda kokuya neden olur.
·         Sinüzit, astım ve alerji ilaçlarının kullanımı da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.
·         Şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları ağızda koku yapabilmektedir. 

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

·        Ağız kokusu bademcik iltihabına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu durumda bademciğin alınması ya da cablator ile iltihabın buharlaştırılması ağız kokusunu ortadan kaldırabilir.

Bir KBB doktoru tarafından ağız kokusunun dişlerden kaynaklandığı tespit edilmişse, kişi mutlaka bir diş hekimine giderek diş ve diş eti hastalıklarını tedavi ettirmelidir.
Eğer diyet yapılıyorsa uzun süre aç kalmanın neden olduğu ağız kokusu diyette bazı değişiklikler yapılarak önlenebilir.

Dişlerden kaynaklanan ağız kokusuna karşı diş fırçalamak bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu kişiler diş ipi kullanarak dişlerin arasına sıkışan yiyecek artıklarını temizlemelidirler.

Bazı durumlarda dilaltı ve kökünde oluşan mantar enfeksiyonları ağızda kötü kokuya sebep olabilmektedir. Bu hastalığın olup olmadığının saptanabilmesi için mutlaka uzman bir KBB doktoruna gidilmelidir.

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları da ağız kokusu yapabilmektedir. Özellikle gastrit ve reflü gibi hastalıklarda mide asidi ağza geldiğinden bu durum ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların tespiti için uzman bir iç hastalıkları ya da genel cerrahi doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Ağız kokusunun giderilmesi için ağız gargarası kullanmak ve şekersiz sakız çiğnemek de ağız kokularının giderilmesine fayda sağlamaktadır.

Ağızda oluşan kötü kokunun en önemli nedenlerinden biri ise az su içmektir. Vücudu bolca suyla buluşturmak kötü ağız kokularının önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar