Ana içeriğe atla

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu neden olur?
Ağız kokusu nasıl giderilir? Sorusunu yanıtlamadan önce ağız kokusunun ne olduğu ve nedenlerine ayrıntılarıyla değinmek gerekmektedir. Ağız kokusu, toplumda oldukça sık görülen ve birçok insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Özellikle otobüs gibi kalabalık ortamlarda oldukça rahatsız edici olabilen ağız kokusu, kullanılan ilaçlar ve ramazan aylarında uzun süre aç ve susuz kalınması durumlarında daha belirgin hale gelmektedir. Bazı durumlarda çok rahatsız edici olabilen ağız kokusu, bazı insanların sosyal ortamlardan uzak durmasına ve kişinin yalnızlaşmasına bile neden olabilmektedir. Peki, ağız kokusu nedir? Ağız kokusu neden olur? Ve nasıl giderilir? Şimdi hep birlikte bu soruların yanıtlarına tek tek değinelim.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, ağızda meydana gelen kötü ve zaman zaman kişinin kendisinin bile rahatsız edebilen kokuya verilen addır. Ağız kokusunun tıp bilimindeki adı ‘halitosis’tir. Ağız kokusu her ne kadar sadece ağız sağlığıyla ilgili bir rahatsızlıkmış gibi görünse de, mide gibi vücudun diğer organlarındaki bir hastalığın da habercisi olabilir. Ağız kokusu daha çok ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen insanlarda olabileceği gibi, aşırı sigara ve alkol tüketenler ile sinüzit ve geniz akıntısı şikâyeti olan kişilerde de sıkça görülen bir sorundur.          

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlarda bu sorun diş fırçalamamak ve ağır yemekler yemek gibi fizyolojik nedenlere bağlanabilirken, bazı kişilerde de bu sorun mide hastalıkları, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Ağız kokusu nedenlerini aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralamak mümkündür. 

·         Dişlerin yemeklerden sonra düzenli şekilde fırçalanmaması ağızda kokuya neden olur.
·         Aşırı yağlı ya da soğanlı ve sarımsaklı yiyeceklerin tüketilmesi ağızda koku yapar.
·      Balık ve et tüketiminden sonra dişlerin arasına sıkışan et parçaları ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olur.
·     Diyet yapılırken ve oruç tutulurken, vücut daha önce biriktirdiği yağı yaktığından bu da ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır.
·         Geniz akıntısı (iltihaplı olduğu için) ağız kokusuna neden olur.
·         Dişlerdeki çürükler, yirmi yaş dişleri ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilir.
·      Alkol ve sigara tüketimi kan ve karaciğerde parçalanmasının ardından akciğere ulaşır ve bu da nefes alıp verme sırasında kötü bir ağız kokusuna sebep olur.
·         Ağız kuruluğu olan kişilerde daha az tükürük salgılandığı için bu durum ağız kokusu yaratır.
·       Grip, nezle, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara yakalanıldığında vücut buna bazı tepkiler verir ve bu durum ağızda kokuya neden olur.
·         Sinüzit, astım ve alerji ilaçlarının kullanımı da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.
·         Şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları ağızda koku yapabilmektedir. 

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

·        Ağız kokusu bademcik iltihabına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu durumda bademciğin alınması ya da cablator ile iltihabın buharlaştırılması ağız kokusunu ortadan kaldırabilir.

Bir KBB doktoru tarafından ağız kokusunun dişlerden kaynaklandığı tespit edilmişse, kişi mutlaka bir diş hekimine giderek diş ve diş eti hastalıklarını tedavi ettirmelidir.
Eğer diyet yapılıyorsa uzun süre aç kalmanın neden olduğu ağız kokusu diyette bazı değişiklikler yapılarak önlenebilir.

Dişlerden kaynaklanan ağız kokusuna karşı diş fırçalamak bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu kişiler diş ipi kullanarak dişlerin arasına sıkışan yiyecek artıklarını temizlemelidirler.

Bazı durumlarda dilaltı ve kökünde oluşan mantar enfeksiyonları ağızda kötü kokuya sebep olabilmektedir. Bu hastalığın olup olmadığının saptanabilmesi için mutlaka uzman bir KBB doktoruna gidilmelidir.

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları da ağız kokusu yapabilmektedir. Özellikle gastrit ve reflü gibi hastalıklarda mide asidi ağza geldiğinden bu durum ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların tespiti için uzman bir iç hastalıkları ya da genel cerrahi doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Ağız kokusunun giderilmesi için ağız gargarası kullanmak ve şekersiz sakız çiğnemek de ağız kokularının giderilmesine fayda sağlamaktadır.

Ağızda oluşan kötü kokunun en önemli nedenlerinden biri ise az su içmektir. Vücudu bolca suyla buluşturmak kötü ağız kokularının önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019