Ana içeriğe atla

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu neden olur?
Ağız kokusu nasıl giderilir? Sorusunu yanıtlamadan önce ağız kokusunun ne olduğu ve nedenlerine ayrıntılarıyla değinmek gerekmektedir. Ağız kokusu, toplumda oldukça sık görülen ve birçok insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Özellikle otobüs gibi kalabalık ortamlarda oldukça rahatsız edici olabilen ağız kokusu, kullanılan ilaçlar ve ramazan aylarında uzun süre aç ve susuz kalınması durumlarında daha belirgin hale gelmektedir. Bazı durumlarda çok rahatsız edici olabilen ağız kokusu, bazı insanların sosyal ortamlardan uzak durmasına ve kişinin yalnızlaşmasına bile neden olabilmektedir. Peki, ağız kokusu nedir? Ağız kokusu neden olur? Ve nasıl giderilir? Şimdi hep birlikte bu soruların yanıtlarına tek tek değinelim.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, ağızda meydana gelen kötü ve zaman zaman kişinin kendisinin bile rahatsız edebilen kokuya verilen addır. Ağız kokusunun tıp bilimindeki adı ‘halitosis’tir. Ağız kokusu her ne kadar sadece ağız sağlığıyla ilgili bir rahatsızlıkmış gibi görünse de, mide gibi vücudun diğer organlarındaki bir hastalığın da habercisi olabilir. Ağız kokusu daha çok ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen insanlarda olabileceği gibi, aşırı sigara ve alkol tüketenler ile sinüzit ve geniz akıntısı şikâyeti olan kişilerde de sıkça görülen bir sorundur.          

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlarda bu sorun diş fırçalamamak ve ağır yemekler yemek gibi fizyolojik nedenlere bağlanabilirken, bazı kişilerde de bu sorun mide hastalıkları, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Ağız kokusu nedenlerini aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralamak mümkündür. 

·         Dişlerin yemeklerden sonra düzenli şekilde fırçalanmaması ağızda kokuya neden olur.
·         Aşırı yağlı ya da soğanlı ve sarımsaklı yiyeceklerin tüketilmesi ağızda koku yapar.
·      Balık ve et tüketiminden sonra dişlerin arasına sıkışan et parçaları ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olur.
·     Diyet yapılırken ve oruç tutulurken, vücut daha önce biriktirdiği yağı yaktığından bu da ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır.
·         Geniz akıntısı (iltihaplı olduğu için) ağız kokusuna neden olur.
·         Dişlerdeki çürükler, yirmi yaş dişleri ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna sebep olabilir.
·      Alkol ve sigara tüketimi kan ve karaciğerde parçalanmasının ardından akciğere ulaşır ve bu da nefes alıp verme sırasında kötü bir ağız kokusuna sebep olur.
·         Ağız kuruluğu olan kişilerde daha az tükürük salgılandığı için bu durum ağız kokusu yaratır.
·       Grip, nezle, bronşit, sinüzit gibi hastalıklara yakalanıldığında vücut buna bazı tepkiler verir ve bu durum ağızda kokuya neden olur.
·         Sinüzit, astım ve alerji ilaçlarının kullanımı da ağız kokusuna sebep olabilmektedir.
·         Şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları ağızda koku yapabilmektedir. 

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

·        Ağız kokusu bademcik iltihabına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu durumda bademciğin alınması ya da cablator ile iltihabın buharlaştırılması ağız kokusunu ortadan kaldırabilir.

Bir KBB doktoru tarafından ağız kokusunun dişlerden kaynaklandığı tespit edilmişse, kişi mutlaka bir diş hekimine giderek diş ve diş eti hastalıklarını tedavi ettirmelidir.
Eğer diyet yapılıyorsa uzun süre aç kalmanın neden olduğu ağız kokusu diyette bazı değişiklikler yapılarak önlenebilir.

Dişlerden kaynaklanan ağız kokusuna karşı diş fırçalamak bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu nedenle bu kişiler diş ipi kullanarak dişlerin arasına sıkışan yiyecek artıklarını temizlemelidirler.

Bazı durumlarda dilaltı ve kökünde oluşan mantar enfeksiyonları ağızda kötü kokuya sebep olabilmektedir. Bu hastalığın olup olmadığının saptanabilmesi için mutlaka uzman bir KBB doktoruna gidilmelidir.

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları da ağız kokusu yapabilmektedir. Özellikle gastrit ve reflü gibi hastalıklarda mide asidi ağza geldiğinden bu durum ağızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların tespiti için uzman bir iç hastalıkları ya da genel cerrahi doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Ağız kokusunun giderilmesi için ağız gargarası kullanmak ve şekersiz sakız çiğnemek de ağız kokularının giderilmesine fayda sağlamaktadır.

Ağızda oluşan kötü kokunun en önemli nedenlerinden biri ise az su içmektir. Vücudu bolca suyla buluşturmak kötü ağız kokularının önüne geçilmesine yardımcı olabilir.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019