Alkol Mikropları Öldürür Mü?

Alkol Bakterileri Öldürür Mü?
Alkol mikropları öldürür mü? Sorusu özellikle kamuya açık yerlerde tüpler halinde duran alkolü eline sıkan birçok kişinin aklına gelmiştir. Peki, gerçekten de alkol bakterileri öldürür mü? Buna değinmeden önce temizlik amacıyla kullanılan alkol türlerinin izopropil ve etil alkol türleri olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Alkol genel olarak virüsler, mantarlar ve de bakteriler üzerinde etkili bir maddedir.  Ancak bu noktada bir ayrım büyük önem taşımaktadır. Bu ayrım, alkolün direnç eşiği yüksek bakteri sporları üzerinde yeterli etkiye sahip olmadığı gerçeğidir.


Bakteri sporları, bakterilerin üremesini sağlayan tohumsu yapılardır. Bakteriler spor haline, yaşama imkânı bulamadıklarında dönüşürler ve çoğalabilecekleri uygun bir ortam ya da canlı bir organizma bulduklarında tekrar çoğalırlar. Bakteriler bu şekilde her ortamda uzun yıllar mevcudiyetlerini koruyabilirler. Sonuç olarak, yazının başlangıcında sorduğumuz soruya şu yanıtı vermemiz gerekir: Alkol bakteri ve virüslere karşı, bir temizlik maddesi olarak, oldukça etkiliyken; bakteri sporlarına karşı ise etkisizdir.

Burada eklenmesi gereken önemli bir nokta ise şudur: Alkolden kastımız aslında etil ve metil alkoldür. Metil alkol içilmeyen alkol türüdür. Sadece sanayi ve kozmetikte kullanılır. Yukarıdaki bilgiler metil alkol için verilmiştir.

Etil alkol ise, marketlerden satın alarak içtiğimiz tüm alkol içeren içeceklerde kullanılmakta olan alkol türüdür. Buradaki önemli soru etil alkol mikropları öldürür mü? Sorusudur.
Peki, etil alkol mikrop öldürür mü? Evet öldürür. Etil alkol bunu iki şekilde gerçekleştirir:

Proteinin Doğal Yapısını Bozarak                   

Proteinler, hücrelerin makinesidir. Uygun şekilde görevlerini yerine getirebilmeleri için suda çözünmeleri gerekir. Etil alkolün içerisine bir protein konulduğunda protein işlevini uygun şekilde yerine getiremez ve doğal yapısını kaybeder.

Lipit Membranı Eriterek                                  

Bakteriler yağ asitleri (lipid Membran) tarafından kuşatılmıştır. Membranlar ise bir arada dururlar. Çünkü bir yağ asidinin alkan zinciri hidrofobiktir. Yani, suyu iten bir yapıdadır. Bundan dolayı da diğer lipitler arasında kendisini gizler. Fakat lipidler yani yağ asitleri etil alkol içerisinde serbest şekilde çözünürler.  Bu ise bakteriyel membranın parçalanmasına neden olur. Bu parçalanma  bakteriyi yok eder ve hücre yaşamaya devam edebilir.
  

Yorum Gönder

2 Yorumlar

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.