Baş Ağrısını Doğal Yollarla Nasıl Geçirebiliriz?

Baş ağrısına iyi gelen çözüm yollarına değinmeden önce baş ağrılarının %80-90 kadarının stres ve gerilim kaynaklı olduğunu belirtmemiz gerekir. Baş ağrısı her ne kadar önemsiz gibi görünen bir rahatsızlık olsa da, gün içinde kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Baş ağrısı için çok sayıda ilaç bulunmaktadır ancak başa ağrılarını ilaç kullanmadan da geçirmek mümkündür. Peki, baş ağrısını doğal yollarla nasıl geçirebiliriz? Şimdi baş ağrısına 4 doğal çözümün neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Baş ağrısına doğal tedavi
Düzenli ve İyi Uyuyun
Kesintisiz ve kaliteli bir uykunun baş ağrılarını azalttığı bu alanda yapılmış bazı klinik çalışmalarda ortaya konmuştur. Özellikle 23:00 ile 06:00 saatleri arasında salgılanan melatonin hormonu hem vücudunuzu dinçleştirir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Aşırı Kafein Tüketmeyin
Günde 2-3 fincana kadar çay ya da kahve tüketimi sinirlere iyi gelirken, bu sayının üzerine çıkılması, idrar söktürücü özelliğinden ötürü, vücuttaki su kaybını arttıracağından dolayı bu durum baş ağrısı yapacaktır. Eğer günde 2-3 fincandan daha fazla çay ve kahve tüketiyorsanız günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

B2 Vitamini İçeren Besinler Tüketmeye Özen Gösterin
B2 vitamini içeren besinler, düzenli tüketildiği takdirde, baş ağrısına iyi gelmektedir. Bu nedenle B2 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler sıkça tüketilmelidir.

Alkolü Yaşamınızdan Çıkarın
Alkol tüketiminde aşırıya kaçılması baş ağrısına neden olabilmektedir. Alkol alımında vücut, normalde olduğundan çok daha fazla su kaybına uğrar. Buna ek olarak alkol aldığımızda beyin damarlarımızda da genişleme olur ve bu da bize baş ağrısı olarak yansır. Alkol kaynaklı baş ağrısından kurtulmak için alkolü azaltmak ya da tamamen bırakmak doğru bir tercih olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar