Bu Vitamin Yaşlanmayı Geciktiriyor

Hem zihin hem de beden sağlığının korunması için sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gereklidir. Peki, yaşlanmayı yavaşlatmanın yolu bir hap içerek bu kadar kolay mı?
Yaşlanmayı geciktiren vitamin
Yaşlanmayı geciktiren vitamin
Geçtiğimiz günlerde Science’da yayımlanan yeni bir araştırma B3 vitamininin bir formu olan nikotinamid ribosid yardımıyla metabolizmanın çalışmasının tetiklenebileceği söyleniyor. Uluslararası araştırma ekibi, yaşlanmanın vücut organlarında ( kalp ve karaciğer vb.) bozulmaya neden yol açtığını mercek altına almak için çalışmalar başlattılar. Yaşlı bir kobay üzerindeki  çalışmalarda, organların ve kasların yenilenmesinden sorumlu olan kök hücrelerin sağlıklı çalışmasının yolları belirlendi. Ayrıca yaşlı kobayı belirli bir dozda verilen B3 vitamini ile beslediklerinde ise mitokondrilerin daha fazla enerji üreterek kök hücre fonksiyonlarının iyileşmesiyle organ ve kas yenilenmesinin de artış gösterdiği ortaya çıktı.
Yapılan bu çalışma, yenileyici ve destekleyici ilaçlar konusunda önemli bir kırılma noktası olma potansiyeli barındırıyor. Ancak, hangi soruna ne kadar dozda B3 vitamini takviyesinin uygulanması konusunda doz aşımının belirlenmesi konusunda daha fazla araştırmanın yürütülmesi kesinlikle şart görünüyor. Yaşlanma karşıtı çalışmalarda bu nokta büyük bir başlangıç olarak tanımlanıyor. Ayrıca, vitamin takviyelerini önemsemek için de mantıklı bir neden sunuyor.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar