Çayın İnanılmaz Faydaları

Siyah çayın faydaları
Yeşili, beyazı, siyahı ile  kültürümüzün en önemli ve olmazsa olmaz içeceği çay, sayısız faydaları ile sağlığımıza sağlık katan bir içecektir.
Çay,kahveye oranla 2/3 daha az kafein içerir.  Çayınıza ekleyeceğiniz bir parça limon, içeriğindeki antioksidan oranını daha da arttırır. Bu özelliği sayesinde çay, birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltır.
Düzenli tüketildiğinde diş ve diş eti hastalıklarını önler.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kadın ve erkeklerde kemik sağlığını korur. Çayın içerisinde bolca bulunan triptopan asidi sayesinde gerginlik ve uykusuzluğu ortadan kaldırır. Bu sebeple öğrencilerin sınavlara hazırlık süresinde çay içmesi fayda sağlar. Çay ayrıca, metabolizma hızını arttırıcı özelliği sayesinde kabızlığı önlediği gibi, cilt kuruluğuna ve öksürüğe de iyi gelir.
İsveçli ve Finli nörologların yaptıkları araştırmalar sonucu, çayın Alzheimer'a yakalanma riskini yüzde 50 oranında azalttığı ve odaklanma ve konsantrasyon sorunlarını da azalttığı tespit edilmiştir.
Çaydan kadınlara bir de iyi haber var. Günlük düzenli tüketilen 4 bardak yeşil çay yaşlanmayı geciktirmektedir.
Her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi çay için de dikkat etmemiz gereken kurallar vardır.
Çayın, yemeklerden en az 2 saat önce veya sonra, mümkünse şeker tüketilmeden, günde en fazla  5-6 bardak ve açık içilmesi tavsiye edilen ideal tüketim şeklidir.
Çayın bilinçsizce ve yemeklerle birlikte kullanımı besinlerden elde edilen demirin emilimini azalttığı için kansızlığa, damar sertliğine, gerginliğe ve uykusuzluğa sebebiyet verir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Öyle bir anlatmışsınız ki çay sevmeyen biri olarak neredeyse çay içmeye başlayacağım :)

    YanıtlaSil
  2. Çayı sevmeseniz bile her gün 2 fincan içmenizde yarar var. İçerisindeki tein sinirleri gevşetir :)

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.