Diş Ağrısını Ne Geçirir?

Diş Ağrısını Ne Geçirir?
Diş ağrısını ne geçirir? Sorusu diş ağrısından muzdarip olan birçok insanın kendisine sorduğu bir sorudur. Aniden başlayan diş ağrısı, özellikle geceleri, kişiyi oldukça zor durumda bırakabilen bir rahatsızlıktır. Diş ağrısında en büyük etkenlerden biri düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi kullanmamak ve ağız sağlığına yeterince özen göstermemekten kaynaklanmaktadır. Kişiyi oldukça rahatsız eden ve hatta bazı durumlarda katlanılmaz dereceye ulaşabilen diş ağrılarını geçirmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin anı kurtarmak amaçlı olduğu unutulmamalı ve en kısa sürede bir diş hekimine gidilmelidir. Dişin durumuna göre dişe dolgu ya da çekim işlemi yapılabilir.
Diş ağrısını ne geçirir? Sorusuna verilebilecek bazı hızlı yanıtlar mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir:
Karanfil: Karanfil doğada bulunan ağrı kesicilerden biridir. Diş ağrısı esnasında ağza bir karanfil atılması ya da bir pamuğa karanfil yağı damlatıldıktan sonra ağrıyan dişin üzerine bastırılması diş ağrısını bir süre önleyecektir.
Kurutulmuş Nane Yaprakları: Bir miktar kurutulmuş nane yaprağı, ağrıyan dişin üzerine yerleştirildikten sonra 10-15 dakika kadar ağızda tutulmalı ve ardından ağızdan çıkarılmalıdır. Bu işlemin günde 10-15 kez tekrarlanması diş ağrısını kısmen kesecektir.

Diş çürüğü
Kâfur: Küçük bir parça kâfur, ağrıyan dişin üzerine yerleştirilmeli ya da kâfur yağı ağrıyan dişin üzerine uygulanmalıdır. Bu işlem ağrıları yavaşça azaltacaktır. Ancak bu işlemde fazla kâfur kullanılmamalı ve fazla tekrarlanmamalıdır. Bunun nedeni, kâfurun 1-2 gramdan fazla kullanılmasının bilinç kaybı, bulantı ve kusma gibi yan etkilerinin oluşabilecek olmasıdır.
Buz: Ağrıyan dişin üzerine dıştan buz torbası uygulanması en yaygın evde tedavilerden biridir. Buz içten de uygulanarak ağrıyan dişin uyuşması sağlanabilir.
Taze Nane: Taze nane 5 dakika kadar tuzlu suyla kaynatılır ve ardından ılıyana kadar bekletilir. Ağrı kesilici olarak kullanılan bu karışımın ılıdıktan sonra içilmesi ağrının biraz yatışmasına yardımcı olur.
Kekik Otu Yağı: Kekik otu yağı muhteşem antibiyotik özelliklere sahiptir. Bölgesel olarak uygulandığında, diş çürüklerinden korunmaya yardımcı olur.
Ilık Tuzlu Su: Ağzın ılık tuzlu su ile çalkalanması bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur ve diş ağrılarını azaltır.
Viski: Bir yudum viski, lokal anestezik ajan olarak çalışır ve diş ağrısının azalmasına yardımcı olur.
Sarımsak Ve Soğan: Tercihen biraz tuz ile sarımsağın ağrıyan dişe yapıştırılması ya da bir dilim soğanın ağrıyan dişe uygulanması diş ağrısını hafifletir.
Salatalık: Kalın dilimlenmiş bir salatalığın ağrıyan dişin üzerinde bir süre tutulması, ağrının bir miktar yatışmasına yardımcı olur.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar