Dişçiniz Tarafından Dişlerinizle İlgili Söylenmeyen 5 Şey

Dişçiniz Tarafından Dişlerinizle İlgili Söylenmeyen 5 Şey
Dişçiniz tarafından söylenmeyen 5 şey üzerine konuşmadan önce diş sağlığımızla ilgili en güvendiğimiz kişilerin dişçilerimiz olduğunu ifade etmemiz gerekmektedir. Ancak dişçimizin de, gerek yoğunluktan gerekse de bizim sormamamızdan dolayı, bize dişlerimizle ilgili söylemediği bazı önemli gerçekler bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte dişlerimiz için oldukça önemli olan bu 5 maddeye daha yakından bakalım.

Çok Fazla Florid Dişlerimize Zarar Verebilir
Güçlü dişler ve diş sağlığı için floridli diş macunu yazılması dişçiler için genel bir uygulama gibidir, fakat gereğinden fazla miktarda florid dişlere yarardan çok zarar vermekte ve diş minesinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zarar Verebilir
Dişçilerin büyük kısmı, yan etkilerini göz ardı ederek bu pahalı süreci önermektedir. Fakat diş parlatma işleminin düzenli aralıklarla yapılması diş etlerinde tahrişe neden olabilmektedir.

Karbonatlı Ve Şekerli İçecekler Dişlere Zararlıdır
Dişçilerin büyük kısmı hastalarına içerdiği şekerden dolayı karbonatlı içeceklerden sakınılması gerektiğini hatırlatırken, yapay tatlandırıcıların zararlarını hatırlatmayı atlamaktadırlar. Asitli içecekler de karbondioksitin suda çözünmüş halidir ve asiti zamanla diş minesini aşındırmaktadır.

Mide Üzerine Yatarak Uyunmaması Gerekir
Çoğu insan yatış pozisyonuna dikkat etmez ve bazen midenin üzerine yatarak uyur. Mide üzerine yatarak uyumak, rahat nefes almayı engeller ve uzun dönemde solunum problemlerine neden olur. Bu nedenle uyunulacağı zaman sağ yana ya da sırt üstü yatılmaya özen gösterilmelidir.

Sakız Çiğnemek Ağızdaki Kötü Bakterileri Azaltır
Dişçilerin büyük kısmının söylemeyi atladığı bir konu ise, özellikle ksilitol (xylitol) içeren sakızların çiğnenmesinin ağız içinde oluşan bakteri gelişimini kontrol altında tuttuğu gerçeğidir

Yorum Gönder

0 Yorumlar