Evcil Hayvanlar İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Evcil hayvanlar insan sağlığını nasıl etkiler? Sorusunu yanıtlamadan önce birçok insanın farklı nedenlerle evcil hayvan edindiğini ve hayatlarını onlarla paylaştığını ifade etmek gerekmektedir. Herkesin bir hayvan edinmek için farklı bir nedeni olsa da birçok kişi için evcil hayvanlar hem bir dost hem de insanlara kendilerini daha iyi hissettiren canlılardır. Peki, bu hissiyat bilimsel bir gerçekliğe dayanmakta mıdır? Bu soru birçok bilim insanının da dikkatini çektiğinden olsa gerek bu alanda son yıllarda birçok bilimsel araştırma yapılmıştır.  Şimdi bu bilimsel çalışmalardan bazılarına daha yakından bakalım.

insan sağlığı ve hayvanlar
Evcil Hayvanların İnsan Sağlığına Etkisi

Evcil hayvanlar insan sağlığını nasıl etkiler? Sorusuna yanıt arayan bilim insanlarından biri olan Pennsylvania Üniversitesi araştırmacılarından Erika Firedmann, bu alanda yaptığı 12 yıllık bir araştırmaya dayanan çalışmasında kalp krizi geçirmiş evcil hayvan sahiplerinin krizden sonra 1 yıl daha yaşama yüzdesinin diğer kalp krizi geçirmiş kişilere göre daha yüksek oranda olduğunu saptamıştır. Bu da hayvanların insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu yönündeki iddiaları kuvvetlendirmektedir. California Üniversitesi’nce bu alanda yapılmış bir başka araştırmada ise stresi yüksek işlerden biri olan borsacılar üzerinedir. Araştırmada yüksek tansiyon hastası olan borsacılar rastgele seçilerek, bu kişilere evcil bir hayvan verilmiş ve sonuçlar evcil hayvan verilmeyen diğer yüksek tansiyon hastası borsacılarla karşılaştırmıştır. Araştırmanın sonucunda yüksek tansiyonu olan ve evcil hayvan verilmiş borsacıların, evcil hayvan edinmeyenlere göre tansiyonlarının daha düşük olduğu görülmüştür.

Evcil hayvanlar insan sağlığını nasıl etkiler? Sorusuna yanıt vermek için sürekli yeni araştırmalar yapılsa da, şu an için bu soruya kesin bir bilimsel yanıt verilememektedir. Ancak yapılmış bilimsel çalışmalar, hayvanların insanlar üzerinde pozitif etkileri olduğunun işaretlerini vermektedir.  

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Kesinlikle katılıyorum. Barınaklar hayvanseverleri bekliyor.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.