Hamileyken Kafein Tüketilir mi?

Hamilelikte yenmesi gereken gıdalar
Hamilelik kadınların hayatında yaşadığı en önemli, mutlu ve de zorlu dönemlerden biridir. Bu dönemde hamile kadınların hem yaşam şekline, hem uykusuna hem de beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Birçok kişi hamilelik boyunca alkol ve sigara kullanımının bebek için zararlı etkileri olabileceğini bildiği için bu ürünleri tüketmemeye özen gösterir. Ancak birçok insanın atladığı bir ürün daha bulunmaktadır: Kafein. Kafein çay, kahve, çikolata, kola vb. birçok üründen alınabilen ve sinir sistemini uyaran bir maddedir. Özellikle hamilelik döneminde fazla kafein tüketilmesinin bebek üzerinde birçok olumsuz etkisi olabilmektedir.

Hamileyken kafein tüketilir mi? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt: ‘Evet, ama çok düşük miktarlarda alınmasına dikkat edilerek’ denilebilir. Bunun nedeni kafeinin, bebeğin henüz yeni oluşmakta olan organlarını ve sinir sistemini doğrudan etki etmesidir. Ayrıca plasentanın henüz tam olarak gelişmemiş karaciğeri kafeinle buluştuğunda bu maddeyi metabolize edememektedir. Bu nedenle anne adaylarının günde 200-300 miligramı aşmadan kafein içeren ürünleri tüketmesi bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Hamileyken kafein tüketimine dikkat edilmemesi ve belirtilen dozların aşılması durumunda erken doğum, annede anemi tehlikesi, düşük riski, kalpte ritim bozukluğu ve taşikardi gibi riskleri bulunmaktadır.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar