Ana içeriğe atla

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur nasıl hazırlanır?
Ihlamurun faydaları genellikle kış aylarında daha fazla önemsense de aslında ıhlamur çayı dört mevsim tüketilebilecek çok faydalı bir çaydır. Özellikle siyah çayın fazla tüketilmesi durumunda çarpıntı yapmasından dolayı, siyah çay içemeyen kişiler genellikle onun yerine ıhlamur çayı tüketmektedirler.

Ihlamur çayı, çok güzel kokulu bir ağaç olan ıhlamur ağacının yapraklı çiçeğinin kurutulmasının ardından hazırlanabilen basit ve lezzetli bir içecektir. Aşırıya kaçmadan içildiğinde, günde 3-4 bardak kadar, oldukça yararlı bir çaydır. Ihlamur marketlerde hazır olarak satılsa da en doğal ıhlamur, ıhlamur ağacının çiçeğinin kurutulmasıyla elde edilmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?
Ihlamur çayının hazırlanışı esasında oldukça kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu önemli noktalardan biri ıhlamurun kaynatılmaması gerektiğinin bilinmesidir. Sırasıyla şu adımlar uygulanmalıdır: Önce bir demlikte su iyice kaynatılır. Demlik fokurdamaya başladıktan sonra üzerine bir tutam kadar kurutulmuş ıhlamur çiçeği eklenir. Ardından ocağın altı açık olacak şekilde 3-4 dakika kadar kısık ateşte bekletilir. Ardından ocağın altı kapatılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır. Son olarak demlenen ıhlamur bir süzgeçle süzülerek içime hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? 

 • Ihlamurun faydalarından ilki sinirleri gevşetmesi ve gün içinde rahatlık sağlamasıdır. Diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir: 
 • Migrenin neden olduğu ağrıların azaltılmasına yardımcı olur. 
 • Uyuyamama sorunu olan kişilerin uyumasına yardımcı olur. 
 • Cilde parlaklık verir. 
 • Şeker yerine bal ile içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. 
 • Ihlamur iyi bir idrar söktürücüdür ve düzenli tüketilmesi idrar sorunu olanlara iyi gelir. 
 • Solunum yollarını rahatlatır ve balgamı söktürür. 
 • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. 
 • Terlemeye yardımcı olur. Bu sayede vücudun ürettiği zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. 
 • Romatizmal ağrıların azaltılmasına katkı sağlar. 
 • Kalp çarpıntısı olanların bu sorununu azaltır. 
 • Kan dolaşımındaki sorunları giderir ve düzenler. 
 • Ihlamurun faydalarından sonuncusu ise böbrek taşı olanların bu taşları düşürmesini kolaylaştırmasıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019