Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık nasıl geçer?
Kabızlığa ne iyi gelir? Sorusu modern yaşamı birebir tadan birçok insan için artık sıkça sorulan bir soru haline gelmiştir. Kabızlık, en kısa tanımıyla, bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve tuvalete çıkmada azalma anlamına gelen bir sağlık sorunudur. Kabızlığın birçok nedeni olabilirken, birçok durumda kabızlık bir hastalık olarak ifade edilmemektedir. Kabızlığın bir hastalık olarak nitelendiği durumlar genellikle hafta 3 kereden daha az tuvalete çıkmanın gerçekleşmesi halinde yapılmaktadır. Tuvalete her gün çıkmanın yapılamaması kabız olunduğu anlamına gelmemektedir. Normal bağırsak hareketi günde 3 kez olabileceği gibi, haftada 3 kez de olabilir ve bu durum gayet normaldir.

Kabızlığın belirtileri nelerdir? Şeklinde bir soru sorulduğunda buna verilebilecek en kısa cevap, haftada 3 kereden daha az, genellikle kuru, sert, küçük parçalar halinde ve aşırı zorlanarak dışkılamanın gerçekleşmesi genellikle kabızlığın belirtileridir. Herkes hayatında en az bir kez kabız olmaktadır.

Kabızlığın Nedenleri

Kalın bağırsak kanalıyla hareket eden yediklerimizin, kalın bağırsak tarafından besin ve suyu emildikten sonra geriye sadece dışkı kalır. Kas yoğunluğu, dışkının daha ileri doğru hareket etmesine yardımcı olur ve böylece dışkının vücuttan atılımı gerçekleşir. Kabızlık çoğunlukla, kalın bağırsak tarafından çok fazla su emilimi yapıldığına ve dışkı kuruduğunda gerçekleşmektedir. 
Kabızlıkta esas suçlu genellikle kötü beslenme ve yaşam şeklidir. Ancak kabızlığın birçok nedeni bulunmaktadır.

·         Lifli gıdaların yeteri kadar tüketilmemesi
·         Yeterince sıvı alınmaması
·         İshale neden olabileceğinden dolayı süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi
·         Kullanılan ilaçlar
·         Kabızlık giderici ilaçların aşırı kullanımı
·         Gebeliğin ileri evrelerinde olunması
·         Sık yolculuk edilmesi ve düzensiz yaşamdan dolayı vücut saatinin değişmesi
·         Yeterince fiziksel etkinlik yapılmaması
·         Vücutta normalden fazla su kaybı
·         Acil bir durum meydana geldiğinde bağırsak faaliyetlerinin yavaşlaması

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığı doğal tedaviler kullanarak çözmek belki de en iyi yöntemdir. Kabızlık sağlıklı beslenme ve günlük egzersizlerle düzelebilen bir rahatsızlıktır.

·   Lifli Gıdalarla Beslenmek: Lif, kabızlığın doğal yollarla giderilmesine yardımcı olan en önemli bileşendir. Bu nedenle yenilebildiği kadar lifli besin tüketilmesi gerekmektedir. Lifli gıdaların tüketilmesi, dışkının iri ve yumuşak formda olmasına yardımcı olur. Lif içeren besinler çoğunlukla meyveler ve yapraklı sebzelerdir. Brokoli, lahana, havuç, karnabahar ve kabak mükemmel birer lif kaynağıdır. Ispanak, fasulye ve pişirilmiş tane tahıl da oldukça yeterli düzeyde lif içeren besinlerdir. Meyvelerden ise elma, şeftali, mandalina ve ahududu yüksek oranda lif içermektedir. İşlenmiş gıdalar, dondurma, et ve peynirde ise lif bulunmamaktadır.
·       Su Tüketimini Arttırmak: Lifli yiyeceklerin yanında bu yiyeceklerin bol suyla tüketilmesi çok önemlidir. Yeterli su miktarı için öncelik her zaman normal içme suyu olmalıdır. Bunun yanı sıra taze meyve ve sebzelerden de su ihtiyacı giderilebilmektedir. Yemeklerden önce taze sebze çorbası tüketmek de sindirime yardımcı olacaktır. Kaçınılması gereken içecekler ise aşırı kafein içeren içecekler ile alkollü içeceklerdir. Günde bir fincan kahve içilmesi faydalıdır ama aşırıyı kaçıldığında bu durum mide asidini arttıracak, bu da hazmı güçleştirirken bir yanda da kabızlığa neden olacaktır.
·     Sınırlı Şeker Tüketmek: Herhangi bir yiyeceği veya içeceği şekerli olarak tüketmeyi seven kişiler çoğu zaman kendilerini kabızlık rahatsızlığıyla yüz yüze bulurlar. Bu nedenle şeker alımını minimum seviyede tutmak kabızlıkla mücadelede oldukça önemli bir noktadır. Eğer bir kişinin diyabet gibi rahatsızlığı yoksa şeker kullanması normaldir; ama buradaki tek koşul şeker tüketiminin sınırlı tutulmasıdır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar