Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları nelerdir? Sorusuna yanıt vermeden önce karanfili biraz tanımakta yarar vardır. Karanfil, karanfil ağacının açmamış çiçeklerinin kurutulmuş halidir. Karanfil çiçeğinin ilk rengi pembemsidir, ancak kurutulduktan sonra kahverengiye dönüşür. Karanfilin anavatanı Filipinler ve Endonezya’dır. Dünyadaki en büyük karanfil üreticisi ise baharat üretimi ve doğal turistik mekânlarıyla bilinen Zanzibar’dır. En az 2500 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen karanfil, özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ağızdaki kötü kokuyu alması için çiğnenerek tüketilmiştir. Bunun yanı sıra birçok dünya mutfağında yemeklere lezzet ve güzel koku vermesi için de halen kullanılmaktadır. Şimdi hep birlikte karanfilin faydaları nelerdir? Sorusunun yanıtlarına göz atalım.

karanfilin yararları nelerdir

Karanfilin Faydaları
  • Karanfil, bazı sindirim sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir. Özellikle şişkinlik ve bulantının giderilmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.
  • Karanfil içinde bulunan öjenol yağı sayesinde diş ağrılarının giderilmesinde birebirdir. Bunun için bir miktar pamuk karanfil yağına bulandıktan sonra ağrıyan dişe uygulanmalıdır. Buna ek olarak karanfilin ağızda emilmesi ve çiğnenmesi de ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Karanfil, kanı temizleyici özelliği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Karanfil yağı tıpkı fesleğen gibi doğal bir sivrisineksavardır ve 6-8 saat arası sineklere karşı koruma sağlar.
  • Karanfilin faydaları üzerine son söylenebilecek madde ise, bazı kanser türlerini önlemede etkili olduğunun düşünülmesidir. Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda karanfilin mide, cilt ve akciğer kanserine neden olabilecek faktörleri azalttığı ortaya konmuştur.Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar