Ana içeriğe atla

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları


Keçiboynuzu pekmezi
Keçiboynuzu pekmezi faydaları özellikle kış aylarında daha fazla kendini hissettirmektedir. Bunda ana etken soğuk algınlığı, bronşit ve astım gibi hastalıkların kış aylarında diğer aylara göre daha sık görülmesidir. Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi her ne kadar daha çok kış aylarında tüketilse de diğer aylarda da sıkça tüketilmektedir. Keçiboynuzu, az miktarda yağa sahip olduğundan ve aynı zamanda yenildiğinde tokluk hissi vermesinden ötürü zayıflamak isteyenler için de oldukça yararlı bir bitkidir. Bunun yanı, sıra keçiboynuzu pekmezi oldukça yüksek enerji değerlerine sahip bir bitkidir. Özellikle cinsel kuvveti arttırıcı etkisinden dolayı birçok kişi tarafından da tercih edilen çok faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi birçok faydasına rağmen, içerdiği doğal şekerden dolayı, diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanması gereken bir bitkidir. Keçiboynuzu pekmezi güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve vücuda zararlı olan toksinlerin temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliği sayesinde güçlü bir kanser önleyicidir.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

  • Keçiboynuzu pekmezi, içerisinde bulunan E vitamini ve kalsiyum sayesinde kemikler için oldukça faydalı olduğu gibi bronşit, nefes darlığı, balgam ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Keçiboynuzu sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir. Mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı parazitleri öldürerek mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
  • İçeriğinde bulunan doğal şeker ve A, B, D gibi vitaminler sayesinde gün içinde oldukça yüksek enerji sağlar.
  • Keçiboynuzunun kötü kolesterolü düşürücü bir özelliği olmasının yanında, HDL kolesterolü de makul seviyede tuttuğu yapılan bazı bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.
  • Keçiboynuzu pekmezi tıpkı keçiboynuzu gibi güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde özellikle akciğer hastalıklarıyla savaşır ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi vardır.
  • Bu pekmezin bir diğer faydası ise, ciltte yaşlanmaya bağlı oluşan etkileri azaltır ve cilde canlılık verir.
  • Keçiboynuzu özellikle 40 yaşından sonra görülmeye başlanan iktidarsızlığı önleyici ve erkeklerde sperm sayısını arttırıcı etkilere sahiptir.
  • Keçiboynuzu pekmezi faydaları üzerine son söylenebilecek şey ise, kalp ve damar hastalıklarıyla mücadelede çok önemli bir rol oynadığıdır. Keçiboynuzunun, kanı temizleyerek damarların tıkanmasına karşı koruyucu bir etkisi vardır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019