Ana içeriğe atla

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları


Keçiboynuzu pekmezi
Keçiboynuzu pekmezi faydaları özellikle kış aylarında daha fazla kendini hissettirmektedir. Bunda ana etken soğuk algınlığı, bronşit ve astım gibi hastalıkların kış aylarında diğer aylara göre daha sık görülmesidir. Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi her ne kadar daha çok kış aylarında tüketilse de diğer aylarda da sıkça tüketilmektedir. Keçiboynuzu, az miktarda yağa sahip olduğundan ve aynı zamanda yenildiğinde tokluk hissi vermesinden ötürü zayıflamak isteyenler için de oldukça yararlı bir bitkidir. Bunun yanı, sıra keçiboynuzu pekmezi oldukça yüksek enerji değerlerine sahip bir bitkidir. Özellikle cinsel kuvveti arttırıcı etkisinden dolayı birçok kişi tarafından da tercih edilen çok faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu pekmezi birçok faydasına rağmen, içerdiği doğal şekerden dolayı, diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanması gereken bir bitkidir. Keçiboynuzu pekmezi güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve vücuda zararlı olan toksinlerin temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliği sayesinde güçlü bir kanser önleyicidir.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

  • Keçiboynuzu pekmezi, içerisinde bulunan E vitamini ve kalsiyum sayesinde kemikler için oldukça faydalı olduğu gibi bronşit, nefes darlığı, balgam ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Keçiboynuzu sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir. Mide ve bağırsaklarda bulunan zararlı parazitleri öldürerek mide ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
  • İçeriğinde bulunan doğal şeker ve A, B, D gibi vitaminler sayesinde gün içinde oldukça yüksek enerji sağlar.
  • Keçiboynuzunun kötü kolesterolü düşürücü bir özelliği olmasının yanında, HDL kolesterolü de makul seviyede tuttuğu yapılan bazı bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur.
  • Keçiboynuzu pekmezi tıpkı keçiboynuzu gibi güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde özellikle akciğer hastalıklarıyla savaşır ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi vardır.
  • Bu pekmezin bir diğer faydası ise, ciltte yaşlanmaya bağlı oluşan etkileri azaltır ve cilde canlılık verir.
  • Keçiboynuzu özellikle 40 yaşından sonra görülmeye başlanan iktidarsızlığı önleyici ve erkeklerde sperm sayısını arttırıcı etkilere sahiptir.
  • Keçiboynuzu pekmezi faydaları üzerine son söylenebilecek şey ise, kalp ve damar hastalıklarıyla mücadelede çok önemli bir rol oynadığıdır. Keçiboynuzunun, kanı temizleyerek damarların tıkanmasına karşı koruyucu bir etkisi vardır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019