Ana içeriğe atla

Koah Hastalığı Nedir?

Koah Belirtileri
Koah hastalığı nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, 3 tipi olan ve genellikle amfizem ile bronşitin bir arada görüldüğü son derece ölümcül bir hastalıktır. Bilindiği gibi koah bir nefes darlığı hastalığıdır. Nefes darlığı hastalığı olmasından dolayı da genellikle astım gibi solunum rahatsızlıklarıyla karıştırılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki astım ve koah birbiriyle belirgin farkları olan rahatsızlıklardır.  

Koah Ve Astım Arasındaki Fark Nedir?

Koah ve astım arasındaki farklardan en temel olanı, koah hastalığında burun sorununun görülmemesidir. Bunun yanı sıra koah, büyük çoğunlukla yaşa bağlı olarak sigara kullanımının görüldüğü ileri yaşlarda ortaya çıkarken; astım çocuk yaşta bile görülebilir. Ayrıca astımın tedavisi olduğu için hastalık durdurulabilir ve geriletilebilirken; koah tedavileri hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yöneliktir ve hastalığın ölümle sonuçlanması muhtemeldir.

Koah Belirtileri

Koah, genellikle astım ve bronşitle karıştırılan bir hastalıktır ve tespit edilmesi bazı durumlarda hayli güç olabilmektedir. Koah çok büyük oranda sigara içen ve yaşı 50-75 aralığındaki kişilerde görülmektedir. Belirli bir yaştan sonra sigara bırakılsa bile bazen yine de koah’a yakalanma olasılığı oluşabilmektedir. Koah’ın en tipik belirtileri gece uykusundan uyandıran ve öksürüğünde eşlik ettiği solunum güçlüğü, yokuş ve merdiven çıkarken güçlük çekme ve tıkanma, hastalığın evresine bağlı olarak görülen balgamdır.  Koah şikâyetleri kısa süreli değildir ve aniden başlayıp kısa sürede sonlanmaz, uzun yıllar devam eder ve gittikçe kötüleşir.

Koah hastalığı 3 tiptir. Bunlar tip A, tip B ve tip C’dir. Tip A koah hastalığı amfizem hastalığı nedeniyle ortaya çıkar. Amfizem hastalığı, akciğerlerdeki kılcal damarlardan kana oksijen taşıyan hava keseciklerinde oluşan yıkım neticesinde meydana gelir. Oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tip B koah hastalığı ise kronik bronşitin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğerdeki damarların içinin mukusla dolması yoğun öksürüğe ve nefes darlığına neden olur. Bu tür koah hastalarının balgamları morumsu ya da mavimsi olur. Tip C koah hastalığı ise, tip A ve B’nin birlikte görüldüğü koah türüdür. Koah türlerinde yakınılan şikâyetler birbirine benzediği için ayırt edilmeleri de oldukça güçtür.

Koah’ın Oluşma Nedenleri

Koah’ın oluşma nedenlerinden en büyüğü sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımıdır. Özellikle uzun yıllar sigara içenlerde tip A ve C koah türleri görülmektedir.  Koah oluşumunda etkisi olan ve hastaların şikâyetlerini arttıran bir diğer etken ise, özellikle kış aylarında soba dumanı ve trafiğin neden olduğu hava kirliliğidir. Kış aylarında görülen hava kirliliği hem astım hastalarında hem de koah hastalarında nefes darlığının artmasına, hatta kriz geçirilmesine bile neden olabilmektedir. Son olarak özellikle kapalı ortamlarda pasif içici olarak sigara ve tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmak da astım ve koah hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır. Unutmamak gerekir ki koah hastalığı dünya üzerinde en öldürücü hastalıklar listesinde 4. Sırada yer almaktadır ve koah’tan her yıl ortalama 3 milyon insan yaşamını yitirmektedir.

Koah Tedavisi


Koah’ın şuan için tamamen tedavisi mümkün değildir. Tabi bunda hastalığın hangi aşamada olduğu da oldukça önemlidir. Koah hastalığı eğer ilk evrelerde yakalanırsa, akciğerlerdeki hava oranını arttırmak için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bir hastalığa yakalanmadan o hastalığa neden olabilecek sebeplerin ortadan kaldırılması aslında en kolay tedavidir. Bu nedenle sigara kullanımı tamamen kesilmeli, sigara içilen kapalı ortamlarda asla bulunulmamalı, beslenme ve uyku şekline dikkat edilmeli ve sağlıklı bir yaşam sürecek adımlar atmalıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019