Koah Hastalığı Nedir?

Koah Belirtileri
Koah hastalığı nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, 3 tipi olan ve genellikle amfizem ile bronşitin bir arada görüldüğü son derece ölümcül bir hastalıktır. Bilindiği gibi koah bir nefes darlığı hastalığıdır. Nefes darlığı hastalığı olmasından dolayı da genellikle astım gibi solunum rahatsızlıklarıyla karıştırılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki astım ve koah birbiriyle belirgin farkları olan rahatsızlıklardır.  

Koah Ve Astım Arasındaki Fark Nedir?

Koah ve astım arasındaki farklardan en temel olanı, koah hastalığında burun sorununun görülmemesidir. Bunun yanı sıra koah, büyük çoğunlukla yaşa bağlı olarak sigara kullanımının görüldüğü ileri yaşlarda ortaya çıkarken; astım çocuk yaşta bile görülebilir. Ayrıca astımın tedavisi olduğu için hastalık durdurulabilir ve geriletilebilirken; koah tedavileri hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yöneliktir ve hastalığın ölümle sonuçlanması muhtemeldir.

Koah Belirtileri

Koah, genellikle astım ve bronşitle karıştırılan bir hastalıktır ve tespit edilmesi bazı durumlarda hayli güç olabilmektedir. Koah çok büyük oranda sigara içen ve yaşı 50-75 aralığındaki kişilerde görülmektedir. Belirli bir yaştan sonra sigara bırakılsa bile bazen yine de koah’a yakalanma olasılığı oluşabilmektedir. Koah’ın en tipik belirtileri gece uykusundan uyandıran ve öksürüğünde eşlik ettiği solunum güçlüğü, yokuş ve merdiven çıkarken güçlük çekme ve tıkanma, hastalığın evresine bağlı olarak görülen balgamdır.  Koah şikâyetleri kısa süreli değildir ve aniden başlayıp kısa sürede sonlanmaz, uzun yıllar devam eder ve gittikçe kötüleşir.

Koah hastalığı 3 tiptir. Bunlar tip A, tip B ve tip C’dir. Tip A koah hastalığı amfizem hastalığı nedeniyle ortaya çıkar. Amfizem hastalığı, akciğerlerdeki kılcal damarlardan kana oksijen taşıyan hava keseciklerinde oluşan yıkım neticesinde meydana gelir. Oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tip B koah hastalığı ise kronik bronşitin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalıkta akciğerdeki damarların içinin mukusla dolması yoğun öksürüğe ve nefes darlığına neden olur. Bu tür koah hastalarının balgamları morumsu ya da mavimsi olur. Tip C koah hastalığı ise, tip A ve B’nin birlikte görüldüğü koah türüdür. Koah türlerinde yakınılan şikâyetler birbirine benzediği için ayırt edilmeleri de oldukça güçtür.

Koah’ın Oluşma Nedenleri

Koah’ın oluşma nedenlerinden en büyüğü sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımıdır. Özellikle uzun yıllar sigara içenlerde tip A ve C koah türleri görülmektedir.  Koah oluşumunda etkisi olan ve hastaların şikâyetlerini arttıran bir diğer etken ise, özellikle kış aylarında soba dumanı ve trafiğin neden olduğu hava kirliliğidir. Kış aylarında görülen hava kirliliği hem astım hastalarında hem de koah hastalarında nefes darlığının artmasına, hatta kriz geçirilmesine bile neden olabilmektedir. Son olarak özellikle kapalı ortamlarda pasif içici olarak sigara ve tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmak da astım ve koah hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır. Unutmamak gerekir ki koah hastalığı dünya üzerinde en öldürücü hastalıklar listesinde 4. Sırada yer almaktadır ve koah’tan her yıl ortalama 3 milyon insan yaşamını yitirmektedir.

Koah Tedavisi


Koah’ın şuan için tamamen tedavisi mümkün değildir. Tabi bunda hastalığın hangi aşamada olduğu da oldukça önemlidir. Koah hastalığı eğer ilk evrelerde yakalanırsa, akciğerlerdeki hava oranını arttırmak için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bir hastalığa yakalanmadan o hastalığa neden olabilecek sebeplerin ortadan kaldırılması aslında en kolay tedavidir. Bu nedenle sigara kullanımı tamamen kesilmeli, sigara içilen kapalı ortamlarda asla bulunulmamalı, beslenme ve uyku şekline dikkat edilmeli ve sağlıklı bir yaşam sürecek adımlar atmalıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar