Köpek Sağlığında Ksilitol Tehlikesi

A.B.D. İlaç ve Gıda Dairesi FDA uzun süredir köpek sağlığını tehdit ettiği iddia edilen ksilitol adlı maddenin köpeklerin sağlığı için çok tehlikeli olduğunu kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada son 10 yıl içinde bu maddeden doğan zehirlenmelerin 45 kat arttığı da belirtildi.  

ksilitol tehlikesi
Köpek Sağlığı
Birçok üründe kullanılan ksilitol adlı madde bazı unlu mamullerde, çikolatada, tatsız sakızlarda, diş macununda ve ağız gargarasında da bulunmaktadır. Birçok köpek sahibi köpeğine çikolata vermemesi gerektiğini bilir, ancak ksilitol adlı maddeyi bilmeyen hayvan sahipleri olabilir. Peki, ksilitol neden köpekler için tehlikelidir? Bu maddenin köpekler için tehlikeli olmasının nedeni, köpeğin pankreasının 1 saat içinde, çok hızlı bir şekilde, insülin salgılayarak kan şekerinin ölümcül seviyelere inmesine neden olmasıdır. FDA tarafında yapılan açıklamada, ksilitolun insan pankreasındaki insülin salgılamasını etkilemediği ancak köpeklerin bu maddeyi içeren bir yiyecek yemesi durumunda pankreasın çok hızlı insülin salgıladığını, bunun da hipoglisemiye neden olduğu belirtilmiştir.

Köpeğiniz ksilitol içeren bir madde yemişse, tüketilen miktara bağlı olarak belirtiler 12-24 saat içinde ortaya çıkmaktadır. Eğer köpeğinizde sendeleme, kusma, kasılma ve halsizlik gibi belirtiler oluşmuşsa, hiç vakit kaybetmeden köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz. Köpek sahipleri unutmamalıdırlar ki köpeklerine asla şeker, çikolata, alkol, sarımsak ve içerisinde yapay tatlandırıcı olan hiçbir ürünü yedirmemelidirler.
    


Yorum Gönder

1 Yorumlar

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.