Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil, yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.
küçük dilin faydaları
Küçük dil ne işe yarar

Bu yazımızda küçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.


 • Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.
 • Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.
 • Sesin titremesine yardımcı olur.
 • Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.
 • Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.
 • Küçük dil doğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.
 • Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi oldukça önemlidir.
 • Araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bir gerçek ise, küçük dilin fazla tükürük salgılama gibi bir işlevinin de olduğunu da göstermektedir.
 • Küçük dilin görevleri arasında sayılabilecek bir nokta ise bademcik ve üst damak ile birlikte vücudumuzun bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattı olmasıdır. 
 • Küçük dilin bağışıklık hücreleri eğer oluşan enfeksiyonu gideremezse, ağrılı yutkunma görülmeye başlar. 
 • Şişmiş küçük dil, genellikle tıkayıcı uyku apnesi ya da horlayan kişilerde olur. Bu durum gece boğazımızdaki hava akışı kestiği için uykunun bölünmesine yol açabilir. Bundan dolayı mutlaka tedavi edilmelidir.
Özetlemek gerekirse, küçük dil görünümü gibi küçük işlevlere sahip değildir. Vücuttaki her bir organ gibi vücudun sağlıklı şekilde çalışmasındaki rolü oldukça büyüktür. 


Küçük Dili Olmayanlar Konuşabilir Mi?


Küçük dili olmayanlar konuşabilir mi? Diye bir soru sorduğumuzda garip gelebilir. Ancak küçük dil vücudumuz için çok önemli bir parçadır. Küçük dilin görevleri üzerine daha önce yazdığımız küçük dil ne işe yarar? adlı yazımızda değinmiştik. O yazıdan da hatırlayacağımız gibi küçük dilin görevi burnumuza ya da genzimize herhangi bir şeyin kaçmasına, tıpa görevi görerek, engel olmaktır. Tabi bir de bazı sesleri çıkartırken de küçük dil oldukça önemlidir. 

Peki, ya küçük dil yokluğu söz konusu ise o zaman ne olur. Yine eskisi gibi konuşmaya devam edebilir miyiz? Ya da eskiden olduğu gibi yemek yerken ve bir şeyler içerken rahat olabilir miyiz? Bu soruları sormamızdaki en büyük neden çeşitli sağlık sorunları nedeniyle bazı insanlarının küçük dil ameliyatı olarak küçük dillerini aldırmalarıdır.

Küçük Dili Olmayan Konuşabilir Mi?


Küçük dil ameliyatı olarak küçük dilini uyku apnesi gibi hastalıklardan kurtulmak için aldıranların aklındaki en büyük sorulardan biri ameliyat sonrasında hayatlarının nasıl olacağıdır.

Uvulopalatofaringoplasti vb. ameliyatları olan birçok kişi aslında ameliyat sonrasında ameliyat öncesine göre daha konforlu ve kaliteli yaşamaktadırlar. Özellikle uyku apnesi olduğu için ameliyat olan hastalar, ameliyat sonrasında, artık bu hastalığın belirtilerinin yarattığı tehditten tam olarak kurtulabilmektedirler.   

Küçük dili yokluğunun tabi ki bazı dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan ilki eskiden olduğu gibi ağız çalkayamamaktır. Ağız içinde tıkaç görevi gören herhangi bir organ kalmadığı için duş alırken ve diş fırçalarken ağız çalkalama işlemi çok zor hale gelmektedir.Diğer negatif etkisi ise küçük dil R’si de denen R harfini söylememek ya söylerken çok zorlanmaktır. Kısacası küçük dil alınırsa ne olur? diye düşünüyorsanız bunu fazla dert etmeyin. Çünkü hayatınızda bariz bir kötüleşme ya da belirgin bir değişim yaşama ihtimalinizin oldukça düşüktür. 


Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Hiç aklıma gelmemişti küçük dil bu türden görevleri olduğu. Diğer makaleler gibi kısa ancak çok faydalı bir bilgi paylaşmışsınız.

  YanıtlaSil
 2. Küçük dilimde 2 gündür şişlik var. Sizce neden olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mikrobik bir durum olabilir. İvedi bir doktora görünmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

   Sil
 3. ben küçük dilimi burun ameliyatında aldırdım uykumda ağzımdan nefes zorluğu çekiyordum ben küçük dilin sağı ve solundaki perde etlerini al dedim doktor hepsini almış.nefes alışım çok rahat ama kuru yemiş yerken yüzerken dikkatli oluyorum yemek yerken panikle konuşacak olursam genzime yemek kaçabiliyor Başka hiç bir sorun yok her şey normalve rahat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için öncelikle teşekkürler. Küçük dilin alınması durumu ancak gerekli olan durumlarda gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Eğer nefes almanıza, özellikle uykunuzda, engel oluşturuyorsa küçük dilin alındığı ameliyatlar olabilmekte. Ancak siz dikkatli yemek yemeye devam edin. Küçük diliniz olmadığı için yemek yerken gülmemek ve konuşmamak sizin için önemli. Bunlara dikkat ederseniz sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Geçmiş olsun. Sağlıklı bir ömür dilerim :)

   Sil
 4. Merhaba, bir sorum olacaktı. Küçük dilin olmaması durumu hayvanlarda da olur mu? Bilginiz var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Kaan bey. Evet bazı hayvanlarda da olmayabildiğini okumuştum.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.