Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon Suyunun Faydaları
Limon suyu limonun özelliklerini yansıttığı için, limon suyunun faydalarından önce limondan kısaca söz etmek doğru bir başlangıç olacaktır. Limon, özellikle güçlü antioksidan özelliğiyle bilinen C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bilim insanları bu meyvede eşsiz bir flavanoid bileşen bulunmasının yanında, limonun hem iyi bir antioksidan hem de kanser önleyici özelliğinin bulunduğunu keşfetmişlerdir. Bunlara ek olarak bu lezzetli meyve, düşük kaloriye ve yüksek potasyum değerlerine sahiptir. Şimdi hep birlikte limon suyunun faydaları nelerdir? Sorusunu yanıtlandıralım.

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir? 

Mide Bozulması İçin
Midemiz bozulduğunda çoğu zaman ya ishal ya da kabız oluruz. Bu tür problemler tüm gün berbat hissetmemize ve günlük programımızı bozmamıza neden olur. Bu yüzden bu tür durumlarla karşılaştığımızda bu sorunların nasıl hızlıca üstesinden geleceğimizi bilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Bir bardak ılık saf suya yarım limon sıkın ve 1 tatlı kaşığı da bal atıp karıştırın. Ardından bu karışımı için. Midenize iyi gelecektir.

Karaciğer İçin
Limonun özelliklerinden birisi de vücudumuzdaki toksinleri ve zararlı maddeleri söküp atması ve bu sayede karaciğer fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasını sağlamasıdır. Ayrıca limon yağ ve yağ benzeri maddeleri çözebilen safra üretimine de yardımcı olur.

Enfeksiyonlarla Baş Etmek İçin
Limon suyu, soğuk algınlığı ve grip gibi salgınlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Limonun güçlü antioksidan özelliği bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu tür enfeksiyonların iyileşme süresini kısaltır. Su katılmış limon suyu, idrar yolu enfeksiyonları tedavisine de yardımcı olur.

Cilt İçin
Limon toksinleri yok ettiği için, daha sağlıklı bir cilt bakımından oldukça önemlidir. İnsanların çoğu ciltlerini hafifletmek veya siyah noktalarını azaltmak için limon suyundan yararlanmaktadır.

Yüksek Tansiyonlu İnsanlar İçin
Potasyum eksikliği olan insanların birçoğu yüksek tansiyon riski taşımaktadır. Üstelik bu durum felç ve kalp problemlerine bile neden olabilmektedir. Limon, potasyum açısından zengindir ve bu tür hastalıklara yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar