Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına iyi gelen yiyecekler
Mide, vücudumuzun karın bölgesinin sol üst yanında yer alan bir organdır. Mide ağrıları birçok insanda görülebilir ve çoğu durumda mide ağrısının sebebi fazla yemek ya da mideyi üşütmektir. Özellikle hızlı yemek ve yemeklerin yeterince çiğnemeden yenmesi, dişlerimizin yapması gereken işi mideye yükleyeceğinden bu durum mide ağrısına neden olabilir. Bunun dışında midedeki bakteriler de zaman zaman şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilirler. Buna ek olarak, düzensiz beslenme alışkanlığının olduğu kişilerde kabızlık sorunu sıkça görülen bir durum olduğundan, kabızlık da midede ağrının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Mide ağrısının sebepleri hakkında söylenebilecek noktalardan bir diğeri ise stres ve depresyondur. Aşırı stresli olunan durumlarda vücut normalden fazla stres hormonu salgılar ve bu da midede ağrıların oluşmasına neden olabilir. Sözünü ettiğimiz bu nedenler ciddi olmayan nedenlerdir. Mide ve karın bölgesindeki ağrının uzun süre geçmemesi, daha ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden uzman bir hekime gidilmelidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı çeken birçok kişi, midesi ağrıdığında bu ağrıyı geçirmenin yollarını aramaktadır. Mide ağrısı çekilirken bazı katı ve sıvı gıdaların alınması mide ağrılarını, eğer midede ciddi bir rahatsızlık yoksa, hafifletmek için etkili olabilir. Öncelikle mide ağrısı yaşanırken ağır yağlı yiyeceklerden ve mideye gaz yapabilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin dışında mideyi rahatlatan ve mide asidini dengeleyebilecek olan ekmek içi, haşlanmış patates ve muz gibi yiyecekler tüketilebilir. Bunların yanında aşağıdaki maddelerde mide ağrısını yatıştırmada yardımcı olabilir:
Mide ağrısına eğer ishal de eşlik ediyorsa bu, vücudun normalden çok daha fazla su kaybedeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bol bol su içilerek bu kayıp kapatılmalıdır.

Mide ağrısı eğer bir hazım sorunundan kaynaklanıyorsa, yenilen yiyecekler ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Yiyeceklerin bu şekilde tüketilmesi mideye binen yükü azaltacaktır.
Yoğurt ya da kefir yenmesi, içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde midede ağrıya yol açan iltihabı yok edeceğinden, mide ağrısının azaltılmasında etkili olabilir.
  • Mide ağrısına eğer ishal de eşlik ediyorsa bu, vücudun normalden çok daha fazla su kaybedeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bol bol su içilerek bu kayıp kapatılmalıdır.
  • Mide ağrısı eğer bir hazım sorunundan kaynaklanıyorsa, yenilen yiyecekler ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Yiyeceklerin bu şekilde tüketilmesi mideye binen yükü azaltacaktır.
  • Yoğurt ya da kefir yenmesi, içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde midede ağrıya yol açan iltihabı yok edeceğinden, mide ağrısının azaltılmasında etkili olabilir.
  • Mide ağrısı sırasında karnabahar, brokoli ve kuru fasulye gibi midede gaza neden olabilecek sebzeler yenmemelidir.
  • Kabızlığın neden olduğu rahatsızlık da zaman zaman mide ağrısının oluşmasına sebep olabilir. Kabızlığın neden olduğu mide ağrılarını azaltmak için öğütülmüş keten tohumu biraz yoğurtla karıştırılıp yenilebilir.
  • Eğer hazımsızlık nedeniyle mide ağrısı çekiliyorsa yağlı et ürünleri, aşırı baharatlı yemekler ve süt ürünlerinden, midede gaza neden olacağından, uzak durulması oldukça önemlidir.
Eğer mide bulantısıyla ilgili bilgi almak istiyorsanız şu bağlantıya göz atınız.
    Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.   
Yorum Gönder

0 Yorumlar