Muzun Faydaları

Muzun Yararları Nelerdir
Muzun faydaları üzerine konuşmadan önce muzun temel bir beslenme ve iyi bir vitamin kaynağı olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bu dışı sarı kabuklu meyve, her yaştan insanın damağına hitap eden ve tüm yıl boyunca manav ve marketlerde bulunan bir besindir. Muz, temel besleyici öğeler ve vitaminler açısından şüphesiz oldukça zengin bir besindir. Yapılan bazı araştırmalarda muzun depresyon, adet öncesi sendromu ve mevsime bağlı duygusal rahatsızlığın tedavisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bu iddialarla ilgili olarak henüz bir kanıt olmasa da, sözü edilen hastalıklardan muzdarip olan çok sayıda insanın beslenmelerinde düzenli olarak muza yer vermeleri sayesinde hastalıklarında düzelme olduğu da ifade edilmektedir.

Muz, adını Roma İmparatoru Agustus’un milattan önce 63’ten 14 yılına kadar egzotik Afrika meyvelerini yetiştirmesi için görevlendirdiği fizikçisi Antonius Musa’nın adından alan “Musa acuminata” ailesinin bir üyesidir. Bu dönemde birçok farklı coğrafyaya yayılan muz yetiştiriciliği günümüzde de hâlâ sürmektedir. Muz B6 vitamini, C vitamini, potasyum ve gerekli liflere sahip bir meyvedir.

Muzun Faydaları

Muzun faydaları üzerine en büyük mitlerden biri günde bir taneden fazla tüketilmesi halinde potasyum seviyesinin aşırı derecede yükseleceğidir. Ancak bu iddia gerçek değildir. Bir adet muz 400 mg. civarında potasyum içerir. Bu oran insan vücudunun günlük ihtiyacı olan potasyumun %10-20’si kadarını karşılamaktadır. Yani günde bir muz tüketmek hiçbir şekilde kandaki potasyum seviyesinde doz aşımına sebep olmaz.  Şimdi muzun faydalarına maddeler halinde değinelim.

 • Muz, yüksek enerji değerlerine sahiptir ve iştahsızlık sorunu olan kişiler için oldukça faydalı bir meyvedir.
 • Muzda lif oranı çok yüksektir. Bu nedenle kabızlık sorunu olanların bu sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Vücut tarafından serotonine dönüştürülen amino asit triptofan içerir. Serotonin, vücuttaki hastalıkların ve depresyonun tedavisine yardımcı olmasıyla ünlüdür.
 • Muz, çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmasının dışında tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olan potasyum ve magnezyum içerir.
 • Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda muzun mide ülserine karşı etkili olduğu keşfedilmiştir. Araştırmada protez inhibitörü olarak bilinen ve midedeki zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olan bir bileşenin muzda bulunduğu ortaya çıkarılmıştır.
 • Muz, vücudun hemoglobin fonksiyonlarına yardımcı olan demir açısından da oldukça zengindir. Bu yüzden muz, kansızlık hastalığından muzdarip olanlar için ideal bir meyvedir.
 • Muz, sigarayı bırakmayı deneyen insanlara da gerçekten yardımcı olan bir meyvedir. Sigarayı bırakan bir kişinin nikotin seviyeleri zamanla düşer. Muzda bulunan B6 ve B12 vitaminleri vücudun dengesini korumasını sağlar ve kandaki nikotin çekilmesi belirtilerinin etkilerini azaltır.
 • Thestar, Singapur tabanlı üroloji uzmanları, tarafından yapılmış bir araştırmaya göre, erkekler 3 günde bir düzenli olarak muz yiyerek doğurganlıklarını arttırabilirler.
 • Yapılan bazı araştırmalarda, sivrisinek ısırıklarının olduğu bölgeye muz kabuğu uygulayan insanların kaşıntı ve şişliklerinde azalma olduğu anlaşılmıştır.

Sorumluluk ReddiBu makale yalnızca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır ve uzman bir tıbbi tedavinin yerine geçme amacını gütmemektedir. Sağlık sorunlarınız için lütfen uzman bir hekime gidiniz.       

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Merhaba, ben muzun bu kadar faydalı olduğunu hele de demir eksikliğine faydası olduğunu bilmiyordum. Çok az muz tüketen bir insanım ama okuduklarımdan sonra gidip alayım dedim. Sigarayı yeni bırakan bir abim var sanırım o da mutlu olacak. Yazınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize... Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.