Neden Yüksekten Korkarız?

Yüksekten neden korkarız?
Neden yüksekten korkarız? Sorusunun yanıtını vermeden önce bir konunun ayrımının doğru yapılması gerektiğini hatırlatmamız gerekmektedir. Buna göre toplumda çoğunlukla birbirine karıştırılan yükseklik korkusuyla düşme korkusu aslında birbirinden farklı korkulardır ve insanların bu iki korku için verdiği tepkiler esasında farklıdır. Yükseklik korkusu genel olarak, yüksek bir yerde bulunmanın verdiği bir korkudur ve insan vücudu üzerindeki etkileri düşme korkusuna göre çok daha şiddetlidir.  

Neden yüksekten korkarız? Sorusuna birçok insan ‘düşerek zarar görebileceğim için’ yanıtını verse de aslında yüksekten korkulmasının nedeni tamamen psikolojiktir. Bebekler üzerinde yapılan bir araştırmada, henüz yürüyemeyen bebeklerde yükseklik fark etme algısının oluşmadığı anlaşılmıştır. Yine aynı bebekler üzerinde yapılan araştırmada nabızdaki değişimler izlenmiş ve bebeklerin büyüdükçe yükseklik korkusunun da zamanla oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. Yani, bebekler büyüdükçe ve çevrelerini daha iyi algıladıkça yükseklik korkusu da oluşmaktadır.


Yükseklik korkusunun tamamen algılamadaki farklılıklardan kaynaklandığı ise başka bir araştırmada kanıtlanmıştır. Bu araştırmada yüksekten korkan bir grup katılımcının, 18 metrelik bir binanın çatısında 50 metrenin üzerindeki bir binanın çatısındaymış gibi tepki verdikleri saptanmıştır. Bu da aslında her insanın düşmekten korktuğunu, ama yüksekliğe göre verdikleri tepkinin de farklı olduğunu göstermektedir.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar