Ana içeriğe atla

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak anından yapılması gerekenler
Panik atak belirtileri nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce panik atak rahatsızlığının ne olduğu, neden yaşandığı gibi durumların da değerlendirilmesi panik atağın tam olarak anlaşılması için oldukça önemlidir. Panik atak hastalığı, genetik yatkınlıklar kadar kişinin yapısı ve yaşam tarzıyla da yakından ilişkilidir. Bu hastalığın özellikle aşırı stresli işlerde çalışan kişilerde ve takıntılı bir karaktere sahip mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülmesi de bunu doğrular niteliktedir. 
Panik atak belirtileri aslında bir anda ortaya çıkmaz. Panik atak, hastalığı geçiren hastalar tarafından çoğunlukla önceden fark edilmese de aslında en az 1 yıllık geçmişi olan bir hastalıktır. Bu bir yıl içerisinde birçok kişide panik atak belirtileri, kişi fark etmeden ve bir krize neden olmadan, oluşabilmektedir. Örneğin aşırı heyecanlanıldığında kulak hizasından göğüs bölgesine doğru sıcak su dökülmesi hissi, yine heyecanlı bir esnada aşırı terleme, geceleri uykuya dalarken bir anda irkilerek uyanma ve bu sırada kalpte çarpıntının olması sayılabilir. Bunun yanı sıra, bazı kişilerde ilk panik atak krizinin öncesinde strese bağlı olarak saçkıran ya da sakal kıran rahatsızlığı da görülebilmektedir. 

Panik atak krizi anında en yaygın görülen belirtiler, kollarda ve ellerde karıncalanma, göğüste basınç hissi ve kalpte çarpıntı, nabzın yükselmesi, titreme, nefes alamama ve boğulma hissidir. Yapılan güncel bir araştırmanın sonuçlarına göre panik atağın görülme sıklığı geçmiş yıllara göre hızlı bir artış eğilimindedir.

Panik Atak Nedir?
Panik atak öncelikle beyinde başlayan ve etkileri zamanla vücutta ortaya çıkan kaygıya bağlı bir rahatsızlıktır. Beyinde başlayan panik atak, beyindeki nöronların heyecan hormonlarını anormal şekilde salgılamasından kaynaklanmaktadır. Panik atağa yakalanan kişiler tedaviye başladıktan 4-5 ay sonra bile, panik atak krizi geçirmeseler de, zaman zaman sebepsiz heyecan oluşumu hissetmeye devam edebilirler. İlk kez panik atak krizi geçiren kişiler genellikle ‘kalp krizi geçiriyorum’ düşüncesiyle hastanelerin acil servislerine başvururlar. Acil serviste yapılan tetkiklerde, hastaların sadece binde 3-4’ünün kalbinde bir sorun tespit edilebilmektedir. Panik atak hastalığı genellikle 20 ile 40 yaşları arasında sık görülen bir hastalık olarak dikkat çekmektedir.

Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler
Panik atak anında yapılması gerekenler üzerine konuşmadan önce panik atak krizi sırasında hastanın heyecanına engel olamamasından dolayı hızlı nefes alıp vermesi durumunun söz konusu olduğunu hatırlamak oldukça önemlidir. Kriz anında heyecanın kontrol edilememesinin yarattığı hızlı soluma, kalbin daha hızlı atmasına neden olduğu için ilk bir dakikada bunun önüne geçilememesi halinde bu durum kollarda, ayaklarda ve ellerde 1 dakikanın sonunda karıncalanma ve akabinde de hastanın kasılıp kalmasına neden olabilmektedir. Panik atak anında yapılması gerekenler öncelikle rahatlama ve bunun gerçek bir korku olmadığı tezi üzerine olmalıdır. Kriz anında hastanın mümkün olduğunca az yalnız bırakılarak, sürekli telkin edilmesi gerekmektedir. Panik atak anında yapılması gerekenleri 2 ana başlık altında incelemek mümkündür:

1. Yavaş Ve Derin Nefes Almak: Panik atak anında en önemli husus kişinin sakin kalabilmesidir. Ancak yukarıda saydığımız birçok etken buna izin vermez. Bu nedenle hastanın yakınları, hastanın ellerinden tutarak onu yavaş ve derin nefes almaya teşvik etmelidirler. Bunu yaparken, hasta nefesini içine çekerken içinden 1,2,3,4 diye saymalı ve nefesini verirken ise bin 1, bin 2, bin 3, bin 4 diye sayarak nefesini yavaşça vermelidir. Bu işlem en az bir dakika tekrarlanmalıdır.

2.      Poşete Solumak: Panik atak anında en son çare olarak uygulanabilecek yöntem ise, hastanın kontrolsüz ve hızlı nefes almasını önlemek için başvurulan ‘poşete soluma’ yöntemidir. Kişi poşete solurken kendi kirli oksijenini soluduğundan kısa süre sonra sakinleşecek ve nefes alıp vermesi düzene girecektir. Ancak bu yöntem, kirli oksijen solunduğundan, 1-2 dakikadan uzun süre yapılmamalıdır.  

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
Panik atak krizi 1-2 dakikadan 30 dakikaya kadar uzayabilen bir süreçtir. Bu sürenin daha uzun bir zaman dilimini kapsaması kişide ‘panik bozukluk’ olduğu anlamına gelebilir. Panik atağın çok tipik belirtileri vardır. Bu belirtiler şöyledir:
·         Nefes alamama ve göğüste baskı hissi
·         Baştan aşağıya doğru sıcak su dökülmesi hissi
·         Ölecekmiş gibi hissetmek
·         Delirme korkusu
·         Terleme ve titreme
·         Kalp çarpıntısı ve kalp krizi geçirdiğini sanma (en yaygın belirtisi)
·         Göz kararması ve bayılacak gibi olma
·         Baş dönmesi


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019