Psikoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Psikoz belirtileri nelerdir?
Psikoz, pek çok belirtinin bir arada görülmesinden oluşan bir hastalıktır. Psikoz krizindeki bir kişinin gerçeklik duygusu yok olmakta ve çeşitli kişilik değişimleri meydana gelmektedir. Psikoz belirtileri gösteren bu kişiler yaşadıklarının farkında olmazlar. Psikoz olan kişilerin gerçek ile hayal dünyaları birbiriyle iç içe girmektedir.
Psikozun Belirtileri Nelerdir? 
Saplantılı şekilde var olmayan şeyleri görmek, hissetmek ve duymak başta olmak üzere kişiler zaman zaman hayal görebilir, kafalarının içinde sesler duyabilirler. Sanrılar değiştirilmesi zor ve yanlış inanışlar olduklarından psikozu olan kişiler, kendilerini bazen bir film yıldızı sanabilir, toplumsal lider gibi görebilir ve bazen kendilerini Allah dahi zannedebilirler. Okudukları şeylerde ya da şarkılarda gizli mesajlar arayabilirler. Bunlara ek olarak, başkaları tarafından kontrol edildiklerini ve takip edildiklerini dahi düşünebilirler.
Psikozlar herkeste farklı görülürler. Her belirtinin kendine özel bir gelişimi de bulunabilir.
Şizofrenik Ve Duygusal Psikozlar
Şizofrenik Psikozlar: Önce algılama, dil ve düşüncelerin değişmesi durumunu ifade eder.
Duygusal psikozlar: Motivasyon ve yaşam şeklindeki değişimi ifade eder.

Psikoz türleri
Şizofreni: En çok bilinen psikoz türüdür. Genç yaşlarda yoğun olarak başlama özelliği vardır. Kişinin duyduğu sesler, gördüğü hayaller ve garip düşünceler belirtiler arasındadır. Bazı kişilerde bazı durumlarda heykel gibi durma, amaçsız ve bilinçsiz hareketler görülebilmektedir.
Paranoya: Bu ruhsal bozukluk sorununda çok aşırı şüphecilik bulunmaktadır. Daha ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yaşamı genelde gerçek dışı ve saçma düşüncelerle doludur.


Yorum Gönder

0 Yorumlar