Topuk Dikeni Nedir?

Topuk Dikeni Nedir?
Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt bölümünde genellikle fazla ayakta durmaktan ya da topuk kemiğinde kalsiyum toplanmasına bağlı olarak meydana gelen kemiğimsi yapıdır. Topuk dikeninin boyutu 1-2 cm arasında olabilir ve genellikle çekilen röntgende kolayca görülebilir. Topuk dikeni, bu rahatsızlığa yakalanan insanlarının hayatlarını son derece olumsuz etkiler. Özellikle dinlendikten sonra ayağa kalkıldığında ya da sabahları uyanınca ayakta aşırı ağrı oluşabilir. Topuk dikeni olan kişiler genellikle ağrıdan dolayı uzun mesafe yürüyemezler.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni topuğun dışında bir çıkıntı oluşturmaz. Ancak içeride oluşan kemiğimsi yapı eğer iltihaplanmış ise özellikle yürürken ve dinlenme sonrasında ayağa kalkarken şiddetli ağrıya yol açabilir. Topuk dikeni rahatsızlığının neden olduğu şiddetli ayak ağrısı dinlenmeyle ortadan kalkabilecek bir ağrı değildir. Bu nedenle mutlaka uzman bir ortopedist tarafından muayene edilmelidir. Topuk kemiğinin üzerinde oluşan kemiğimsi yapının iltihabı geçmeden, topuk dikeninin neden olduğu ağrı yatışmaz.  

topuk dikeni belirtileri
Topuk dikenin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri, aşırı ayakta durmak ya da aşırı egzersiz yapmaktır. Özellikle spor salonlarında ayaklara yük bindiren aletlerde uzun süre çalışılması da topuk içindeki yumuşak dokunun zarar görmesine ve topuk dikenin oluşmasına neden olabilir. Bunun dışında, tabanı sert ve ayak içindeki boşluğu doldurmayan ayakkabıların giyilmesi de topuk dikeninin oluşmasına sebep olabilecek etkenler arasında sayılabilir. Ayrıca aşırı kilolu kişilerde de ayaklara fazla yük bindiği için bu rahatsızlığın görülme olasılığı yüksektir.

Topuk dikeninden korunmak için öncelikle, giyilen ayakkabının ortopedik olması çok önemlidir. Bu rahatsızlık için özel üretim olan ayakkabılar tercih edilebileceği gibi ayakkabı topuğuna konulabilen özel tabanlıklar da bu hastalıktan korunmak için kullanılabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için öncelikle hastalığın ne aşamada olduğunun tespit edilmesi gerekir. Uzman bir hekim tarafından yapılan kontrolün sonucunda önce fizik tedavi ya da tabanlık verilebilir. Bu ikisinin işe yaramadığı durumlarda lokal anesteziyle uyuşturularak topuğa iğne yapılır. Bu tedavi genellikle hastalığın belirtilerini birçok durumda ortadan kaldırsa da, daha inatçı topuk dikeni vakalarında topuk dikeni cerrahi bir operasyonla da alınabilmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar