Ana içeriğe atla

Unutkanlık Neden Olur?

Bunamanın nedenleri nelerdir?
Unutkanlık neden olur? Sorusu aslında en ufak bir unutma vakasında birçok insanın korkarak kendisine sorduğu bir sorudur. Ancak her unutkanlık bunama ya da hafızaya bağlı bir hastalığın habercisi de değildir. Örneğin yaşa bağlı olarak birçok kişide beyindeki hücrelerin kendilerini yenileyememesinden kaynaklanan unutkanlık görülebilir ve normaldir. Genç yaştaki kişilerde de çeşitli nedenlere bağlı olarak unutkanlık oluşabilmektedir. Bunun nedenleri arasında stres, depresyon, B12 vitamini eksikliği sayılabilir. Unutmamak gerekir ki unutkanlığın tekrarlayıp tekrarlamadığı, tekrarlıyorsa kaç kez ve ne sıklıkta tekrarladığı da unutkanlığın ciddi bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklamadığının göstergesi olabilmektedir.

Unutkanlık neden olur? Sorusuna bir yanıt verirken klinik bir vakadan ziyade daha çok kontrol ve müdahale edilebilir nedenlerin üzerinde duracağız. Bu nedenle eğer aşağıda sözü edilecek olan hususlara rağmen unutkanlığınızda herhangi bir değişim olmuyorsa, acilen uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Unutkanlığın nedenleri arasında ilk sıraya konabilecek madde yetersiz uykudur. Unutkanlığın oluşmasında büyük etkiye sahip olan uykusuzluk, aslında yaşam şekli ya da çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. İnsanoğlunun binlerce yıldır gece uykusuna alıştığı düşünülürse, gecenin tamamında ya da bir kısmında uykuda olmamak hafıza üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Gece uyunmaması, vücudun sirkadyen saatini bozmakta ve gece uykusunda salgılanması gereken hormonların salgılanmamasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi ise unutkanlığa neden olabilmektedir.   

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, stres ve kaygıdır. Uzun süreli stresin ve kaygı bozukluğunun hafıza üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Stres ve kaygının, unutkanlığın yanı sıra, yapılan işe yeterice odaklanamama ve yeni şeyleri öğrenmede güçlük yaşama gibi etkileri de bulunmaktadır. 

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeriyse tiroid yetersizliğidir. Vücutta tiroid hormonunun yeterince üretilememesi sonucunda, bu durum vücudun diğer kısımlarını da etkilemektedir. Bu sorunlardan biri uyku bozukluğuyken, diğeri ise depresyondur. Basit bir kan testi neticesinde tiroid bezlerinizin uygun şekilde çalışıp çalışmadığı test edilebilmektedir. Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, kullanılan bazı ilaçların hafıza üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmasıdır. Bu ilaçlar genellikle antidepresan ve sakinleştirici etkisi olan ilaçlardır.


Unutkanlık neden olur? Sorusuna verilebilecek cevaplardan sonuncusu ise depresyondur. Depresyonla ilgili yapılan bazı araştırmalarda kişinin sürekli bunalımlı bir ruh halinde olmasının, içe kapanıklık ve karamsarlığın hafıza üzerinde negatif etkileri olduğu saptanmıştır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019