Unutkanlık Neden Olur?

Bunamanın nedenleri nelerdir?
Unutkanlık neden olur? Sorusu aslında en ufak bir unutma vakasında birçok insanın korkarak kendisine sorduğu bir sorudur. Ancak her unutkanlık bunama ya da hafızaya bağlı bir hastalığın habercisi de değildir. Örneğin yaşa bağlı olarak birçok kişide beyindeki hücrelerin kendilerini yenileyememesinden kaynaklanan unutkanlık görülebilir ve normaldir. Genç yaştaki kişilerde de çeşitli nedenlere bağlı olarak unutkanlık oluşabilmektedir. Bunun nedenleri arasında stres, depresyon, B12 vitamini eksikliği sayılabilir. Unutmamak gerekir ki unutkanlığın tekrarlayıp tekrarlamadığı, tekrarlıyorsa kaç kez ve ne sıklıkta tekrarladığı da unutkanlığın ciddi bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklamadığının göstergesi olabilmektedir.

Unutkanlık neden olur? Sorusuna bir yanıt verirken klinik bir vakadan ziyade daha çok kontrol ve müdahale edilebilir nedenlerin üzerinde duracağız. Bu nedenle eğer aşağıda sözü edilecek olan hususlara rağmen unutkanlığınızda herhangi bir değişim olmuyorsa, acilen uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Unutkanlığın nedenleri arasında ilk sıraya konabilecek madde yetersiz uykudur. Unutkanlığın oluşmasında büyük etkiye sahip olan uykusuzluk, aslında yaşam şekli ya da çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. İnsanoğlunun binlerce yıldır gece uykusuna alıştığı düşünülürse, gecenin tamamında ya da bir kısmında uykuda olmamak hafıza üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Gece uyunmaması, vücudun sirkadyen saatini bozmakta ve gece uykusunda salgılanması gereken hormonların salgılanmamasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi ise unutkanlığa neden olabilmektedir.   

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, stres ve kaygıdır. Uzun süreli stresin ve kaygı bozukluğunun hafıza üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur. Stres ve kaygının, unutkanlığın yanı sıra, yapılan işe yeterice odaklanamama ve yeni şeyleri öğrenmede güçlük yaşama gibi etkileri de bulunmaktadır. 

Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeriyse tiroid yetersizliğidir. Vücutta tiroid hormonunun yeterince üretilememesi sonucunda, bu durum vücudun diğer kısımlarını da etkilemektedir. Bu sorunlardan biri uyku bozukluğuyken, diğeri ise depresyondur. Basit bir kan testi neticesinde tiroid bezlerinizin uygun şekilde çalışıp çalışmadığı test edilebilmektedir. Unutkanlığın nedenlerinden bir diğeri ise, kullanılan bazı ilaçların hafıza üzerinde olumsuz etkilerinin bulunmasıdır. Bu ilaçlar genellikle antidepresan ve sakinleştirici etkisi olan ilaçlardır.


Unutkanlık neden olur? Sorusuna verilebilecek cevaplardan sonuncusu ise depresyondur. Depresyonla ilgili yapılan bazı araştırmalarda kişinin sürekli bunalımlı bir ruh halinde olmasının, içe kapanıklık ve karamsarlığın hafıza üzerinde negatif etkileri olduğu saptanmıştır. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar