Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Faydaları
Yeşil çayın faydaları üzerine konuşurken öncelikle bu popüler bitki çayının Çin kökenli bir çay olduğunu ifade etmek gerekir. Geçmişi günümüzden yaklaşık 4500 yıl öncesine kadar uzanan bu yararlı çayın ortaya çıkışıyla ilgili birçok rivayet olsa da, aslında nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir.  Çaygiller ailesinin bir üyesi olan yeşil çayın birçok farklı türü bulunmaktadır. Güçlü köklere sahip olan ve 10 metreye kadar uzayabilen ağacın ana vatanı Güneydoğu Asya bölgesi olsa da, tropik ve tropik altı bölgelerde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Dünyanın en büyük çay üreten ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti iken, Türkiye ise 5. sırada yer almaktadır. Türkiye her ne kadar beşinci sırada yer alsa da, tropik altı bir ülke olmasından dolayı ve çaylarında zirai zararlı olmaması, zirai ilaç kalıntısının da olmadığı anlamına gelmektedir. Bu durum Türkiye’yi dünyanın en önemli çay üreticisi ülkelerinden biri haline getirmektedir.     

Yeşil çayın faydalarından en önemlisi kanser önleyici özelliği ve antioksidan özelliğidir. Özellikle antioksidan özelliğinden dolayı son 10 yıldır tüm dünyada daha da popüler bir içecek haline dönüşmüştür. Bunun yanı sıra, kötü kolesterol üzerinde de etkili bir içecek olması bu çayı tüketenlerin tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

Yeşil Çayın Hazırlanışı

Yeşil çayın hazırlanışı oldukça kolaydır. Öncelikle bir cezvede bir fincanlık su ısıtın. Ardından suyu iyice kaynatın ve su kaynayınca ocağın altını kapatın. Ocağın altını kapattıktan sonra, 5-6 dakika kadar suyun biraz soğumasını bekleyin. Çayınızı bir süzgecin içine koyduktan sonra fincanınıza koyun ve üzerine suyu ilave edin.  Suyu ilave ettikten sonra 3 dakika kadar bekleyin.  Çayınız içime hazır. Afiyet olsun.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Yeşil çay, içinde bulunan fenolik bileşenler sayesinde güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde de daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olarak kilo vermeyi hızlandırır.
  • Yeşil çayda bulunan bir diğer madde ise teanindir. Bu madde siyah çayda da bulunur. Gevşetici ve odaklanmayı arttırıcı bir maddedir.
  • Bu bitki çayında bulunan kateşinler sayesinde, uzun vadede Alzheimer gibi beyindeki nöronların yenilenmemesiyle ilgili hastalıklara yakalanma riski de düşebilmektedir.
  • Yeşil çay, içinde bulunan kafein sayesinde fiziksel ve psikolojik yorgunlukları azaltmaktadır. Kafein, ayrıca metabolizmayı da hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğu için yağ yakımını da hızlandırmaktadır.
  • Bu çay aynı zamanda damarlardaki kötü kolesterolün etkilerini azaltarak, damar tıkanıklıklarının ortaya çıkma riskini de azaltmaktadır.
  • Kanseri önleyip önlemediği üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sayısı henüz yeterli olmasa da, yapılan bazı çalışmalar yeşil çayın kanserin oluşma riskini azalttığı yönündedir.
  • Yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın hipertansiyonu oluşturan nedenlerden bazılarının oluşmasını engelleyerek kan basıncını dengelediğini ve bu durumunda kalp krizi ve felç geçirme riskini azalttığını ortaya koymaktadır.
  • Yeşil çayın faydaları üzerine son söylenebilecek madde ise bu bitki çayının ağızda oluşan birçok zararlı bakteriyi öldürerek, ağız ve diş sağlığının korunmasına katkıda bulunmasıdır.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar