Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun yararları
Yoğurdun faydaları hakkında konuşmaya başlamadan önce bu eşsiz lezzetin atalarımızın dünyaya bir armağanı olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Yoğurt kelimesi Öz Türkçe bir sözcüktür ve Divan-ı Lugati’t-Türk ve Kutadgu Bilig adlı Orta Türkçe dönemine ait ölümsüz eserlerde de bugünkü kullanılan anlamında kullanılmıştır. Bu Türkçe kelime, yoğurdun Avrupa ve Dünyanın çeşitli noktalarında tanınmasıyla İngilizce başta olmak üzere diğer dillere de girmiştir.

Yoğurdun faydaları üzerine söylenebilecek olan ilk şey, içerdiği kalsiyum ve B12 vitaminleridir. Özellikle kalsiyum kas gelişimi ve kasların güçlenmesi açısından son derece hayati bir öneme sahiptir. Buna ek olarak, içerdiği proteinler bağırsaklardaki zararlıları yok ederek boşaltım sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Yoğurt ayrıca potasyum, demir ve manganez açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu mucizevî besin geceleri uykusuzluk çekenler için de oldukça etkili bir uyku getiricidir. En iyi ve yararlı yoğurt manda, keçi ve koyun sütünden yapılmaktadır. 

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?
Yoğurdun faydaları üzerine konuşmadan önce belirtmemiz gerekir ki market yoğurdu ile evde mayalanan yoğurt aynı seviyede fayda sağlamayabilir. Bunun nedeni evde yapılan yoğurt tamamen doğal şekilde yapılırken, marketlerde satılan yoğurtların bazı üretimsel işlemlerden geçerek hazırlanmasıdır. Aradaki farkı anlamanın yollarından biri ise ev yoğurdu kısa sürede ekşirken, marketlerde satılan yoğurdun uzun süre ekşimeden kalmasıdır. Yani, organik olan yoğurt ev yoğurdudur. Şimdi yoğurdun faydalarına maddeler halinde değinelim.
  • Yoğurt, içerisinde bulunan proteinler sayesinde bağırsak faaliyetlerini düzenler ve düzenli olarak tüketilmesi halinde kabızlığı önler.
  • Yoğurt önemli miktarda laktik asit içerdiğinden dolayı, diş ve diş eti rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltmaktadır.
  • Yoğurdun içerisinde bulunan proteinler bağırsaklar üzerinde olduğu kadar cilt üzerinde de oldukça faydalıdır ve cildin kurumasını azaltarak yeni hücrelerin üretilmesine katkı sağlar.
  • Yoğurtta bulunan aminoasitler, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip olduklarından dolayı kilo vermeye yardımcı olurlar.
  • Yoğurdun önemli bir özelliği ise, düzenli tüketilmesi durumunda bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamasıdır. Yoğurdun içerisinde bulunan çinko, fosfor ve potasyum bağışıklı sistemi için oldukça önemli elementlerdir.
  • Yoğurdun faydaları hakkında söylenebileceklerden sonuncusu ise, birçok kalp rahatsızlığının altında yatan neden olan yüksek tansiyonu düzenlemesidir.  Yorum Gönder

0 Yorumlar