Ana içeriğe atla

Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun yararları
Yoğurdun faydaları hakkında konuşmaya başlamadan önce bu eşsiz lezzetin atalarımızın dünyaya bir armağanı olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Yoğurt kelimesi Öz Türkçe bir sözcüktür ve Divan-ı Lugati’t-Türk ve Kutadgu Bilig adlı Orta Türkçe dönemine ait ölümsüz eserlerde de bugünkü kullanılan anlamında kullanılmıştır. Bu Türkçe kelime, yoğurdun Avrupa ve Dünyanın çeşitli noktalarında tanınmasıyla İngilizce başta olmak üzere diğer dillere de girmiştir.

Yoğurdun faydaları üzerine söylenebilecek olan ilk şey, içerdiği kalsiyum ve B12 vitaminleridir. Özellikle kalsiyum kas gelişimi ve kasların güçlenmesi açısından son derece hayati bir öneme sahiptir. Buna ek olarak, içerdiği proteinler bağırsaklardaki zararlıları yok ederek boşaltım sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Yoğurt ayrıca potasyum, demir ve manganez açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu mucizevî besin geceleri uykusuzluk çekenler için de oldukça etkili bir uyku getiricidir. En iyi ve yararlı yoğurt manda, keçi ve koyun sütünden yapılmaktadır. 

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?
Yoğurdun faydaları üzerine konuşmadan önce belirtmemiz gerekir ki market yoğurdu ile evde mayalanan yoğurt aynı seviyede fayda sağlamayabilir. Bunun nedeni evde yapılan yoğurt tamamen doğal şekilde yapılırken, marketlerde satılan yoğurtların bazı üretimsel işlemlerden geçerek hazırlanmasıdır. Aradaki farkı anlamanın yollarından biri ise ev yoğurdu kısa sürede ekşirken, marketlerde satılan yoğurdun uzun süre ekşimeden kalmasıdır. Yani, organik olan yoğurt ev yoğurdudur. Şimdi yoğurdun faydalarına maddeler halinde değinelim.
  • Yoğurt, içerisinde bulunan proteinler sayesinde bağırsak faaliyetlerini düzenler ve düzenli olarak tüketilmesi halinde kabızlığı önler.
  • Yoğurt önemli miktarda laktik asit içerdiğinden dolayı, diş ve diş eti rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltmaktadır.
  • Yoğurdun içerisinde bulunan proteinler bağırsaklar üzerinde olduğu kadar cilt üzerinde de oldukça faydalıdır ve cildin kurumasını azaltarak yeni hücrelerin üretilmesine katkı sağlar.
  • Yoğurtta bulunan aminoasitler, yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip olduklarından dolayı kilo vermeye yardımcı olurlar.
  • Yoğurdun önemli bir özelliği ise, düzenli tüketilmesi durumunda bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamasıdır. Yoğurdun içerisinde bulunan çinko, fosfor ve potasyum bağışıklı sistemi için oldukça önemli elementlerdir.
  • Yoğurdun faydaları hakkında söylenebileceklerden sonuncusu ise, birçok kalp rahatsızlığının altında yatan neden olan yüksek tansiyonu düzenlemesidir.  Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019