Ana içeriğe atla

B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini Eksikliği
B vitamininin 8 farklı formu vardır ve B12 vitamini bunlardan biridir. B12 suda çözünebilen bir vitamindir. Bu vitaminin eşsiz özellikleri karmaşık bir yapıdadır ve biyokimyasal özellikleri arasında nadir olarak kobalt bulunmaktadır. B12 vitamini, sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için oldukça önemli bir vitamindir. Ayrıca ana DNA hücrelerinin birleşimi, vücuttaki hücrelerin onarımı ve alyuvarların oluşumu için gereklidir. Bunun yanı sıra,vücuttaki detoksifikasyon ile ilgili mekanizmaların çalışmasını canlandırır. Başka bir deyişle, vücuttan antimon, arsenik ve kurşun gibi zehirli kimyasalların uzaklaştırılmasında B12 vitamini büyük bir rol oynar. B12 vitamini, bitki ve hayvanlar tarafından üretilmez, fakat bakteriler tarafından üretilir. Ancak hayvanlar bu vitaminin bulaştığı yiyecekleri yediğinde, önemli bir kobalamin (B12) kaynağını vücutlarına almış olurlar. Benzer şekilde bitkilere de bu vitamin mikro organizmalar tarafından bulaştırıldığından, bazı bitkilerde de B12 bulunmaktadır. B12 vitamini insan vücudu için küçük miktarlarda gerekli olmasına rağmen, eksikliği geri döndürülemez sinir hasarına yol açacağından dolayı çok ciddi bir sorun yaratabilir.
B12 Vitamini


B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği kadın ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir. Yetişkinlerde bu vitamin rezervi oldukça fazladır ve bu nedenle de eksikliği birkaç ay sonra anca görünür hale gelir. Fakat çocuk ve bebeklerde B12 eksikliği belirtileri oldukça erken gözlenebilir.

Vücudunda B12 vitamini düşük olanlar, midedeki gastrik hücrelerden glikoprotein salgısını engelleyen ve kötücül anemi denen bir spesifik anemi türünün gelişmesine meyilli olurlar. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Uyuşukluk hissi
 • Baş dönmesi ya da sersemlik
 • İştahsızlık
 • Sindirim problemleri
 • Kilo kaybı

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ise şöyledir:

 • Boğaz, dil ve ağız ağrısı
 • Aşırı yorgunluk
 • Diş eti kanaması
 • Baş ağrısı
 • Anormal kalp atımları
 • Nabızda düşüklük
 • İshal ve kabızlık
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • El ve ayak parmaklarında zayıflık hissi
 • İştahta azalma
 • Bayılma hissi
 • Kafa karışıklığı, odaklanma güçlüğü ve zihinsel kabiliyetlerde azalma
 • Depresyon

B12 Vitamini Kaynakları
B12 Vitamini

B12 vitamini hayvansal ürünler, et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve kümes hayvanlarında doğal şekillerde bulunur. Ayrıca bazı besinsel mayalar da bu vitamini içermektedir. Diğer B12 vitamini kaynakları ise istiridye, karaciğer, sığır eti, alabalık, somon balığı, kızıl somon, ton balığı, az yağlı süt, yoğurt, İsviçre peyniri, yumurta, tavuk eti, mısır gevreği ve tahıllardır.

B12 Vitamini Faydaları
 • B12 vitamini, sinir sistemi ve beynin asli işlevini yürütebilmesi için çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin ayrıca öğrenme becerisini ve konsantrasyonu da geliştirir.
 • Enerji seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olan metabolizma gelişimiyle ilgili olarak, beyin ve alyuvarların sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar.
 • DNA inşasına yardımcı olur.
 • Alzheimer ve kötücül anemi riskini azaltır.
 • Hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun gücünün artmasına yardımcı olur.
 • Sinir liflerini izole eden miyelin kılıfının devamlılığında önemli bir rol oynar.  
 • Akciğer ve böbrek hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
 • Diyabet, uykusuzluk, alerjiler, astım ve kemik erimesi gibi belirli hastalıklardan, B12 vitaminin vücutta yeterli miktarda bulunmasıyla korunulabilir.

B12 Vitamini Yan Etkileri

B12 Vitamini ağız yoluyla alındığında, cilde doğrudan uygulandığında, burundan ya da iğne yardımıyla alındığında nispeten güvenlidir. Fakat bazı yan etkileri de olabilmektedir. Bunlar şöyledir:
İğnenin yapıldığı bölgede yanma, sıcaklık hissi ve ağrı

 • Bulantı
 • Baş ağrısı
 • Mide bozulması
 • Orta şiddette ishal

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019