Basur Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

basur belirtileri
Basur, anüs içerisinde ve dışında oluşan şişmiş damarlardır. Günümüzde birçok insanda hareketsiz yaşam tarzından dolayı kabızlık ve kabızlığın neden olduğu basur görülmektedir. Hareketsizlik kadar düzensiz beslenme de kabızlığa neden olmakta ve bu da ıkınmayla birlikte zamanla basur oluşumuna sebep olmaktadır. Basurun en yaygın belirtileri makatta yanma, kaşıntı, ağrı ve büyük abdest esnasında kanamadır. Basurun oluşmasına neden olan şişen damarlar, çoğunlukla düzenli beslenme ve egzersizle eski hallerine geri dönebilirler. Ancak daha inatçı olan bazı vakalarda cerrahi bir işlemle de hastalığı tedavi etmek mümkündür.

Basur Belirtileri Nelerdir?
Basur belirtileri basurun türüne göre değişiklik göstermektedir. Basur 2 grupta incelenebilir: İç ve dış basur. İç basurda, aşırı şişen damarlar iç kısımda kaldığından dolayı gözle görülmezler. Bu basur türü genellikle normal yaşantıyı olumsuz etkilemezken kendini tuvalet esnasında, ıkınmadan dolayı, ağrı ve kanama şeklinde belli eder. Kabızlığın neden olduğu aşırı ıkınma nedeniyle iç basur dış basura dönüşebilir. Dış basur ise, iç basurun makat çevresine çıkmış halidir. Genellikle kaşıntı, yanma ve içi kanla dolduğunda otururken ağrı yapabilir. Basur belirtilerinden bir diğer ise tuvaletten çıktıktan sonra yeniden tuvalet ihtiyacı hissinin oluşmasıdır. Bunun nedeni, şişen damarlar tarafından kalın bağırsağın en alt bölümüne baskı yapılmasıdır.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?
Basur tedavisi, basurun türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun için basurun uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Birçok basur vakasında uzmanlar, öncelikle hastaları yaşam ve beslenme şekillerini değiştirmeye teşvik ederek tedavi etmeyi denemektedirler.

Basur tedavisinde öncelikle beslenme düzeni değiştirilmelidir. Kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durulmalı, bol su içilmeli, lifli gıdalar tüketilmeli, düzenli olarak sebze ve meyve yenmelidir. Bunun dışında eczanelerde sinir uçlarını hissizleştirerek basur ağrılarını azaltan kremlerde bulunmaktadır. Basur eğer yaşam şeklinin değiştirilmesiyle ya da ilaçla tedavi edilemiyorsa, geriye son yöntem olarak basurun cerrahi bir operasyonla alınması kalmaktadır. Basur için yapılan cerrahi müdahaleye ‘hemoroidektomi’ ameliyatı adı verilmektedir. Basur için en uygun tedavinin hangi yöntem olduğuna uzman bir hekim tarafından karar verilmelidir.  


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Merhaba... Bu rahatsızlık sürekli oturarak çalışan insanlarda olur mu? Eğer oluyorsa ne yapmak gerekir?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, basurun tek bir nedeni yoktur ve ana nedeni kronik kabızlıktır. Ancak uzun süre oturarak yapılan işlerde basuru tetikleyebilir ve hastalığın gelişmesine neden olabilir. Bu hastalıkla mücadele ederken önemli nokta ıkınmamak ve kabız olmamaktır. Eğer işiniz masa başı işse iş aralarında kısa gezintiler yaparak bu hastalığın önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.