Ana içeriğe atla

Basur Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

basur belirtileri
Basur, anüs içerisinde ve dışında oluşan şişmiş damarlardır. Günümüzde birçok insanda hareketsiz yaşam tarzından dolayı kabızlık ve kabızlığın neden olduğu basur görülmektedir. Hareketsizlik kadar düzensiz beslenme de kabızlığa neden olmakta ve bu da ıkınmayla birlikte zamanla basur oluşumuna sebep olmaktadır. Basurun en yaygın belirtileri makatta yanma, kaşıntı, ağrı ve büyük abdest esnasında kanamadır. Basurun oluşmasına neden olan şişen damarlar, çoğunlukla düzenli beslenme ve egzersizle eski hallerine geri dönebilirler. Ancak daha inatçı olan bazı vakalarda cerrahi bir işlemle de hastalığı tedavi etmek mümkündür.

Basur Belirtileri Nelerdir?
Basur belirtileri basurun türüne göre değişiklik göstermektedir. Basur 2 grupta incelenebilir: İç ve dış basur. İç basurda, aşırı şişen damarlar iç kısımda kaldığından dolayı gözle görülmezler. Bu basur türü genellikle normal yaşantıyı olumsuz etkilemezken kendini tuvalet esnasında, ıkınmadan dolayı, ağrı ve kanama şeklinde belli eder. Kabızlığın neden olduğu aşırı ıkınma nedeniyle iç basur dış basura dönüşebilir. Dış basur ise, iç basurun makat çevresine çıkmış halidir. Genellikle kaşıntı, yanma ve içi kanla dolduğunda otururken ağrı yapabilir. Basur belirtilerinden bir diğer ise tuvaletten çıktıktan sonra yeniden tuvalet ihtiyacı hissinin oluşmasıdır. Bunun nedeni, şişen damarlar tarafından kalın bağırsağın en alt bölümüne baskı yapılmasıdır.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?
Basur tedavisi, basurun türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun için basurun uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Birçok basur vakasında uzmanlar, öncelikle hastaları yaşam ve beslenme şekillerini değiştirmeye teşvik ederek tedavi etmeyi denemektedirler.

Basur tedavisinde öncelikle beslenme düzeni değiştirilmelidir. Kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durulmalı, bol su içilmeli, lifli gıdalar tüketilmeli, düzenli olarak sebze ve meyve yenmelidir. Bunun dışında eczanelerde sinir uçlarını hissizleştirerek basur ağrılarını azaltan kremlerde bulunmaktadır. Basur eğer yaşam şeklinin değiştirilmesiyle ya da ilaçla tedavi edilemiyorsa, geriye son yöntem olarak basurun cerrahi bir operasyonla alınması kalmaktadır. Basur için yapılan cerrahi müdahaleye ‘hemoroidektomi’ ameliyatı adı verilmektedir. Basur için en uygun tedavinin hangi yöntem olduğuna uzman bir hekim tarafından karar verilmelidir.  


Yorumlar

  1. Merhaba... Bu rahatsızlık sürekli oturarak çalışan insanlarda olur mu? Eğer oluyorsa ne yapmak gerekir?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, basurun tek bir nedeni yoktur ve ana nedeni kronik kabızlıktır. Ancak uzun süre oturarak yapılan işlerde basuru tetikleyebilir ve hastalığın gelişmesine neden olabilir. Bu hastalıkla mücadele ederken önemli nokta ıkınmamak ve kabız olmamaktır. Eğer işiniz masa başı işse iş aralarında kısa gezintiler yaparak bu hastalığın önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019