Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı nasıl düşürülür?
Böbrek taşı nasıl düşürülür? Sorusunun yanıtlarını vermeden önce böbrek taşının ne olduğu üzerine birkaç hatırlatma yapmakta fayda vardır. Böbrek taşı nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, böbrek kanallarında oluşan sert minerallerdir. Birçok insanın muzdarip olduğu bu ağrılı sağlık sorununun meydana gelmesinde birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden ilki, fazla güneşte kalınmasından ötürü D Vitamini salgılanmasının artması ve salgılanan fazla kalsiyumun bağırsaklarda aşırı emilime neden olmasından dolayı da kalsiyum taşları oluşmasıdır.

Böbrek taşı toplumda oldukça sık rastlanan bir hastalık olmasının yanı sıra, kadınlara göre erkeklerde 3 misli daha sık görülmektedir. Buna ek olarak, bazı hastalıklara yakalanılması da böbrek taşı oluşması ihtimalini arttırmaktadır. Bu hastalıklardan en bilineni, idrardaki asit oranını arttırarak taş oluşmasına neden olan gut hastalığıdır. Buna ek olarak bağırsak iltihabı, böbrek hastalıkları, kronik pankreas hastalığı ve tiroid hastalıkları da böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilecek diğer hastalıklardır.

Böbrek taşı oluşumunu tetikleyen etkenler sadece hastalıklar değildir. Hastalıkların yanı sıra yaşam şekline dikkat edilmemesi, yeterli sıvı alınmaması, az hareket etmek ve genetik faktörlerde böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?
Böbrek taşı zaman zaman karın ağrısıyla karıştırılabilmektedir. Böbrek taşının en yaygın 3 belirtisi aşağıdaki gibidir:
  • Şiddetli ağrı
  • Kanlı idrar
  • Mide bulantısı
Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı düşürme yöntemleri, taşın boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. 5 milimetreye kadar olan böbrek taşları bol sıvı tüketerek ve ağrı kesiciler yardımıyla düşürülebilmektedir. Ancak 5 mm’yi geçen taşlar için cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Böbrek taşının boyutu şayet 2 cm’den daha büyükse, bel bölgesinde 1,5 cm’lik küçük bir delik açılarak girilir ve taş kırılır. Böbrek taşları için bir diğer yöntem ise, üreter yoldan üreteroskop aletiyle girilerek taşın kırılmasıdır. Bu aletle orta ve alt üreter bölgedeki böbrek taşları kırılabilmektedir. Bu tedavinin ardından hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedirler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar