Çikolata Kalp Hastalıklarını Azaltır Mı?


Çikolatanın faydaları
Çikolata kalp hastalıklarını azaltır mı? Sorusu aslında gerek sanal ortamlarda gerekse de birçok televizyon kanalında sıkça söz edilen bir sorudur. Birçok insanın hayatının vazgeçilmez bir parçası olan çikolata gerçekten de kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor mu? Bu alanda yapılmış yeni bir araştırmaya göre bu mümkün. Araştırmayı yürüten araştırmacılar her gün küçük bir parça çikolatanın şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürebileceğini ifade etmektedirler.

Çikolata birçok toplumda tedavi edici bir besin olarak algılanmasından dolayı birçok kişi tarafından aşırı miktarlarda tüketilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki çikolata yüksek yağ ve şeker oranlarına sahip bir besindir ve aşırı tüketimi obezite, diş çürümesi, aşırı kilo gibi çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Fakat aşırıya kaçmadan ve düzenli olarak az miktarda çikolata tüketiminin, özellikle siyah çikolatanın, sağlık için kayda değer faydaları bulunduğu da bilimsel bir gerçektir.

Siyah çikolata, özellikle yüksek antioksidan değerlerine sahip ve hücre hasarına karşı koruyucu etkisi olan moleküllerden olan, flavonoid içeren yüksek kakao miktarına sahiptir. Bu alanda yapılan çalışmalardan birinin başında olan Prof. Stranges ve meslektaşları, Lüksemburg’ta kalp ve damar riski olan 18-69 yaş aralığındaki çikolata tüketen 1.153 kişi üzerindeki gözlemlerine dayanarak bazı analizler yapmışlardır. Bilim insanları çikolata yemenin insülin direnciyle ilişkisini ve düzenli çikolata tüketiminde vücudun insüline etkili bir biçimde yanıt verip vermediğini ve kalp hastalıkları ve tip 2 diyabette artış olup olmadığını araştırmışlardır. Ayrıca karaciğer enzimlerinin çikolata tüketiminden nasıl etkilendiğini de değerlendirmişlerdir.
Çikolatanın sağlığa faydaları

Günlük Çikolata Tüketimi İnsülin Direncini Azaltıyor!
Araştırmacılar araştırmaya katılan katılımcıların, günlük 25 gram ortalama tüketimle, %81’inin çikolata tükettiğini ortaya çıkarmışlardır. Bu oran her gün çikolata tüketmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, her gün çikolata tüketen katılımcıların karaciğer enzimlerinin düzeldiği ve insülin direncinin azaldığını ortaya çıkarmıştır. Bulgular katılımcıların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, yaşam şekli ve beslenme faktörleri gibi etkenlerin hesaba katılmasından sonra geriye kalan sonuçlardır. Araştırmaya yönelik önemli bir not ise, çikolata tüketmekte olan katılımcıların fiziksel olarak daha aktif, daha genç ve çikolata yememiş olanlardan çok daha eğitimli olduğu yönündeki tespittir.


Yapılan araştırmanın bulgularına göre, her gün az miktarda siyah (bitter) çikolata tüketmek insülin direncine karşı koruma sağlamakta ve karaciğer enzimlerini düzelterek kardiyometabolik hastalıkların gelişim riskini azaltabilmektedir. Fakat araştırmanın başındaki isim olan Prof. Stranges, işlenmiş çikolata ile doğal kakao içeren çikolata arasındaki ayrımın önemine de dikkat çekmiş ve işlenmiş çikolatanın çok daha fazla kalori içerdiğini ifade etmiştir.  

Unutkanlıkla ilgili olarak ise şu yazımıza bakabilirsiniz. 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Yazınızı okuduktan sonra çikolatanın tarihini okuma ihtiyacı hissettim. En eski çikolata kalıntısına 2600 yıl önce rastlanmış ve ilk olarak Aztek ve Maya kralları tarafından kutsal acı bir içecek olarak tüketilmiş.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar, verdiğiniz faydalı bilgi için teşekkür ederiz.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.