Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedenleri
Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisine değinmeden önce kellik ya da saç dökülmesinin birçok nedeni olabileceği ve her yaştan insanı etkileyebileceğini ifade etmemiz yerinde bir tespit olacaktır. Çocuklarda alopesi ya da diğer bir adıyla saç dökülmesi yaygın olmamasına rağmen, hem çocuklar için hem de ebeveynleri için oldukça travmatik sonuçlar doğurabilmektedir. Fakat iyi olan taraf ise çocuklarda saç dökülmesinin, çoğu vakada, tedavi edilebilir bir hastalık olmasıdır. Şimdi, hep birlikte çocuklarda saç dökülmesinin nedenlerine daha yakından bakalım.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Mantar Hastalığı
Çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri kafa derisini etkileyen mantar hastalığıyla ilişkilidir. Bu hastalığa saçkıran ya da saç mantarı enfeksiyonu da denmektedir. Bu hastalık, tedavisi olan bir hastalıktır ve tedavi sonunda dökülen saçlar tekrar uzamaya başlar. Saç mantarı, çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülmektedir. Hastalığın belirtileri şöyledir:
 • Saçın dökülen kısımları kaşınır ve pul pul olur
 • Dökülme kafanın diğer kısımlarına doğru yayılır
 • Kelleşmenin başladığı alanlar kabarır, kızarır ve ağrır


Otoimmün Problemleri
Kelliğin bir türü olan alopesi’nin doğuştan bağışıklıkla ilgili olduğu da düşünülmektedir. Otoimmün problemlere bağlı saç dökülmeleri, vücudun bağışıklık sisteminin saç foliküllerine zarar vermesi sonucunda saç kaybının başlaması durumudur. Ancak bu, kalıcı bir saç dökülmesine neden olmaz ve bir ya da birkaç yıl içinde dökülen saçlar yeniden uzamaya başlar. Saç dökülmesin bu türü şeker, tiroid rahatsızlığı ve vitiligo gibi otoimmün hastalıklarla birlikte daha yaygın olarak görülmektedir. Hastalığın belirtileri ise şöyledir:
 • Aniden başlayan saç dökülmesi
 • Daire şeklindeki kel bölgelerin birleşmesi
 • Parmaklarda karıncalanma ve aşırı kusma (bazı insanlarda)

Traksiyon Saç Dökülmesi
Traksiyon saç dökülmesi, çocuklarda alopesi’nin en yaygın nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu hastalık, saç köklerinin gördüğü zarardan ve aynı zamanda da saç köklerinin kuvvetli bir çekim gücüne maruz kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Saçlarını sıkı şekilde ören ve atkuyruğu yapan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Trikotilomani (Saç Yolma Hastalığı)
İdiyopatik bir hastalık olarak trikotilomani, saçları ve vücuttaki diğer tüyleri yolma dürtüsüne karşı koyamama rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Hastalık sonunda kellik meydana gelir. Bu hastalık kadınlar ve erkeklerde eşit oranda görülürken, 11 ile 13 yaş aralığındaki çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Hastalığın belirtileri şöyledir:
 • Saçları çekerek oynamak ve çiğnemek
 • Saçların yolunmasının ardından kişinin rahatlama hissetmesi
 • Saçları yemek, yüze sürtmek ve sürekli saçlarla oynamak

Anagen Effluvium
Çocuklarda ve yetişkinlerde sürmekte olan kemoterapi ve diğer kanser tedavileri de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Tedavinin anagen evresinde saçlarda dökülme başlar. Böylece hastalık tıbbi olarak anagen effluvium olarak tanımlanır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Çocuklarda saç dökülmesi tedavisi hastalığın altında yatan nedenlere bağlı olarak uygulanmaktadır. Buna göre;
 • Eğer hastalığın nedeni saç mantarıysa, ağız yoluyla alınan mantar önleyici ilaç tedavisi uygulanır. Topikal mantar önleyici krem ve şampuanların %2 ketokonazol içermesi tavsiye edilmektedir. Bu topikal uygulamalar 2-3 hafta civarında uygulanmalıdır. Bu tedavilere rağmen hastalık azalma eğilimine girmezse, enfeksiyon yeniden oluşabilir.
 • Alopesia Areata durumunda ise çeşitli tedaviler mevcuttur. Ancak birçok durumda, saçlar en az 1 yıl içinde yeniden uzamaktadır. Bu nedenle doktorlar hastalara tedavinin ne kadar süreceğini açıklarlar. Saç dökülmesi türünde çok önemli bir noktaysa, tedavilerin insandan insana değişmesidir. Bazı insanlarda saçlarda uzama yeniden başlayabilir ama sonradan yeniden dökülebilir. Alopesi Areata tedavisi, çoğu durumda kullanılan ilaçlardaki kortikosteroid’e bağlıdır. Bu tür saç dökülmesi olan çocuklar, genellikle topikal kortikosteroidler ile tedavi edilmektedir. 
 • Eğer trikotilomaniden dolayı çocuğunuzda saç dökülmesi varsa, genellikle psikoterapi içeren bir tedavi gerekmektedir. Hastalığın kökten tedavisi için çoğunlukla çocuğun saçlarını yolma ve diğer davranışlarını fark etmesini sağlayan bir uzmandan yardım alması, hastalığın daha hızlı tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Traksiyon saç dökülmesinin tedavisinde ise bu hastalığa neden olabilecek örgü, atkuyruğu ve diğer saçı sıkıştıran saç stillerinden kaçınılması gerekmektedir.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar