Ana içeriğe atla

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedenleri
Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisine değinmeden önce kellik ya da saç dökülmesinin birçok nedeni olabileceği ve her yaştan insanı etkileyebileceğini ifade etmemiz yerinde bir tespit olacaktır. Çocuklarda alopesi ya da diğer bir adıyla saç dökülmesi yaygın olmamasına rağmen, hem çocuklar için hem de ebeveynleri için oldukça travmatik sonuçlar doğurabilmektedir. Fakat iyi olan taraf ise çocuklarda saç dökülmesinin, çoğu vakada, tedavi edilebilir bir hastalık olmasıdır. Şimdi, hep birlikte çocuklarda saç dökülmesinin nedenlerine daha yakından bakalım.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Mantar Hastalığı
Çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri kafa derisini etkileyen mantar hastalığıyla ilişkilidir. Bu hastalığa saçkıran ya da saç mantarı enfeksiyonu da denmektedir. Bu hastalık, tedavisi olan bir hastalıktır ve tedavi sonunda dökülen saçlar tekrar uzamaya başlar. Saç mantarı, çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda görülmektedir. Hastalığın belirtileri şöyledir:
 • Saçın dökülen kısımları kaşınır ve pul pul olur
 • Dökülme kafanın diğer kısımlarına doğru yayılır
 • Kelleşmenin başladığı alanlar kabarır, kızarır ve ağrır


Otoimmün Problemleri
Kelliğin bir türü olan alopesi’nin doğuştan bağışıklıkla ilgili olduğu da düşünülmektedir. Otoimmün problemlere bağlı saç dökülmeleri, vücudun bağışıklık sisteminin saç foliküllerine zarar vermesi sonucunda saç kaybının başlaması durumudur. Ancak bu, kalıcı bir saç dökülmesine neden olmaz ve bir ya da birkaç yıl içinde dökülen saçlar yeniden uzamaya başlar. Saç dökülmesin bu türü şeker, tiroid rahatsızlığı ve vitiligo gibi otoimmün hastalıklarla birlikte daha yaygın olarak görülmektedir. Hastalığın belirtileri ise şöyledir:
 • Aniden başlayan saç dökülmesi
 • Daire şeklindeki kel bölgelerin birleşmesi
 • Parmaklarda karıncalanma ve aşırı kusma (bazı insanlarda)

Traksiyon Saç Dökülmesi
Traksiyon saç dökülmesi, çocuklarda alopesi’nin en yaygın nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu hastalık, saç köklerinin gördüğü zarardan ve aynı zamanda da saç köklerinin kuvvetli bir çekim gücüne maruz kalmasından dolayı meydana gelmektedir. Saçlarını sıkı şekilde ören ve atkuyruğu yapan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Trikotilomani (Saç Yolma Hastalığı)
İdiyopatik bir hastalık olarak trikotilomani, saçları ve vücuttaki diğer tüyleri yolma dürtüsüne karşı koyamama rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Hastalık sonunda kellik meydana gelir. Bu hastalık kadınlar ve erkeklerde eşit oranda görülürken, 11 ile 13 yaş aralığındaki çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Hastalığın belirtileri şöyledir:
 • Saçları çekerek oynamak ve çiğnemek
 • Saçların yolunmasının ardından kişinin rahatlama hissetmesi
 • Saçları yemek, yüze sürtmek ve sürekli saçlarla oynamak

Anagen Effluvium
Çocuklarda ve yetişkinlerde sürmekte olan kemoterapi ve diğer kanser tedavileri de saç dökülmesine neden olabilmektedir. Tedavinin anagen evresinde saçlarda dökülme başlar. Böylece hastalık tıbbi olarak anagen effluvium olarak tanımlanır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Çocuklarda saç dökülmesi tedavisi hastalığın altında yatan nedenlere bağlı olarak uygulanmaktadır. Buna göre;
 • Eğer hastalığın nedeni saç mantarıysa, ağız yoluyla alınan mantar önleyici ilaç tedavisi uygulanır. Topikal mantar önleyici krem ve şampuanların %2 ketokonazol içermesi tavsiye edilmektedir. Bu topikal uygulamalar 2-3 hafta civarında uygulanmalıdır. Bu tedavilere rağmen hastalık azalma eğilimine girmezse, enfeksiyon yeniden oluşabilir.
 • Alopesia Areata durumunda ise çeşitli tedaviler mevcuttur. Ancak birçok durumda, saçlar en az 1 yıl içinde yeniden uzamaktadır. Bu nedenle doktorlar hastalara tedavinin ne kadar süreceğini açıklarlar. Saç dökülmesi türünde çok önemli bir noktaysa, tedavilerin insandan insana değişmesidir. Bazı insanlarda saçlarda uzama yeniden başlayabilir ama sonradan yeniden dökülebilir. Alopesi Areata tedavisi, çoğu durumda kullanılan ilaçlardaki kortikosteroid’e bağlıdır. Bu tür saç dökülmesi olan çocuklar, genellikle topikal kortikosteroidler ile tedavi edilmektedir. 
 • Eğer trikotilomaniden dolayı çocuğunuzda saç dökülmesi varsa, genellikle psikoterapi içeren bir tedavi gerekmektedir. Hastalığın kökten tedavisi için çoğunlukla çocuğun saçlarını yolma ve diğer davranışlarını fark etmesini sağlayan bir uzmandan yardım alması, hastalığın daha hızlı tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Traksiyon saç dökülmesinin tedavisinde ise bu hastalığa neden olabilecek örgü, atkuyruğu ve diğer saçı sıkıştıran saç stillerinden kaçınılması gerekmektedir.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019