Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

Sağlık turizmi
Dünyanın sağlık turizminde en iyi 5 ülkesi üzerine konuşmadan önce ‘sağlık turizmi’ terimini biraz açmamızda fayda vardır. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, birçok ülke tıp alanında farklı alanlara el atarak bu alanlarda uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir. Örneğin, bazı ülkeler diş tedavisinde yeni atılımlar yaparken bazı ülkeler plastik cerrahi, bazıları ise saç ekimi vb. alanlarda uzmanlaşmayı tercih etmişlerdir. Bu uzmanlaşılan alanlar sayesinde bu ülkelerde sağlık harcaması yapmak, diğer ülkelere göre daha avantajlı hale gelmektedir. İşte tam da bu nedenle, tıbbi yardım ve sağlık hizmeti almak için yurtdışına seyahatin gerçekleşmesiyle birlikte “Medikal turizm” terimi ortaya çıkmıştır. Şimdi hep birlikte hangi ülkelerin hangi sağlık alanlarında daha iyi olduğuna daha yakından bakalım.

Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

1. Brezilya
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Yüz gerdirme, karın bölgesi estetiği, estetik burun ameliyatı ve göğüs büyütme
Brezilya
Eğer Brezilya’nın yalnızca karnavalları ve kumsallarıyla ünlü olduğunu düşünüyorsanız, maalesef siz de yanılanlardansınız demektir. Bu büyük Güney Amerika ülkesi, ilginç bir şekilde, bütün dünyada kişi başına en çok plastik cerrahi operasyonunun yapıldığı ülkedir ve bu operasyonların fiyatları Avrupa ve A.B.D’ye göre çok daha ucuzdur. Çok sayıda sağlık turisti, Sao Paulo gibi büyük merkezlere göre daha ucuz olan Santos ve Porto Alegre gibi ülkenin daha küçük şehirlerine seyahat etmektedir.

2. Macaristan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Ağız estetiği cerrahisi, tam ağız bakımı ve implant tedavisi
Macaristan

Tüm dünya için şık ve gelişmeleri takip eden hamam ve kaplıcalarıyla ünlü Macaristan, diş tedavileri ve dişçiliğin merkezi konumundadır. Ülke, dünyada kişi başına en çok dişçi düşen ülke olmasıyla da ayrıca övünmektedir. Ülkedeki medikal turizm trendi Budapeşte gibi büyük şehirlerin yanı sıra, daha az nüfuslu ve daha küçük olan Mosonmagyarovar gibi kentlerde de görülebilmektedir. Her yıl çok sayıda AB vatandaşı ve dünyanın diğer ülkelerinden birçok kişi Macaristan’a ucuza diş tedavisi yaptırmak için akın etmektedir.

3. Hindistan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kalp hastalıkları ve ortopedik tedaviler, ayurveda
Hindistan

Dünyada doğal güzellikleri ve dillere destan yiyecekleriyle bilinen Hindistan, yılda tahminen %30 civarında büyüyen ve aralıksız gelişen sağlık turizmiyle de övünen bir ülkedir. Ülkenin büyük şehirleri farklı alanlarda tıbbi tedaviler sunan yüksek kalitede hastanelere ev sahipliği yapmaktadır ve ameliyatlar Avrupa ve Amerika’daki benzer tedavilerin maliyetinin çok altındadır. Medikal turistlerin Hindistan’a akını, Avrupalılar, Amerikalılar ve Kanadalılarla birlikte, sürekli olarak büyümektedir.  

4. Meksika
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kemoterapi, alternatif kanser tedavileri, estetik cerrahi ve obezite tedavisi
Meksika
Dünya genelinden sağlık turistleri, hem ucuz diş ve estetik cerrahi hem de alternatif tıp için Meksika’ya yönelmektedirler. Meksika A.B.D’ye yakınlığından dolayı da coğrafi olarak avantajlıdır. Özellikle A.B.D – Meksika sınırına yakın olan California, Arizona ve Texas eyaletlerinde yaşayan Amerikan sağlık turistleri için Meksika, çok popüler bir duraktır.


5. Türkiye
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kozmetik/Estetik cerrahi, saç ektirme, göz ameliyatı
Türkiye

Daha çok tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle bilinen bir ülke olan Türkiye, aynı zamanda tüm dünyada sağlık turizmi açısından en rağbet gören ülkelerden biridir. Ülke, A.B.D dışında, Joint Commission International tarafından en fazla akredite edilmiş tesise sahip olan ülke olmasıyla, haklı olarak, övünmektedir. Üstelik Türkiye’de çok iyi eğitim almış ve iyi derecede İngilizce konuşabilen deneyimli doktor da oldukça boldur. Bunlara ek olarak, tüm medikal teknolojilere ve olanaklara da sıkı kalite standartlarıyla bağlanılmıştır.       


Yorum Gönder

3 Yorumlar

 1. Türkiye'nin bu listede olması çok ilginç geldi. Açıkçası insanın aklına sağlık turizmi diyince hep Amerika geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ABD'de sağlık turizminde çok önemli bir yere sahip; ancak son yıllardaki gözde ülkeler listemizdeki ülkelerdir. Bunun nedeni de bu ülkelerin ABD'ye göre sağlık turizminde çok daha ucuz olmasıdır.

   Sil
 2. Ülkemiz adına gurur verici bir gelişme....

  YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.