Ana içeriğe atla

Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

Sağlık turizmi
Dünyanın sağlık turizminde en iyi 5 ülkesi üzerine konuşmadan önce ‘sağlık turizmi’ terimini biraz açmamızda fayda vardır. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, birçok ülke tıp alanında farklı alanlara el atarak bu alanlarda uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir. Örneğin, bazı ülkeler diş tedavisinde yeni atılımlar yaparken bazı ülkeler plastik cerrahi, bazıları ise saç ekimi vb. alanlarda uzmanlaşmayı tercih etmişlerdir. Bu uzmanlaşılan alanlar sayesinde bu ülkelerde sağlık harcaması yapmak, diğer ülkelere göre daha avantajlı hale gelmektedir. İşte tam da bu nedenle, tıbbi yardım ve sağlık hizmeti almak için yurtdışına seyahatin gerçekleşmesiyle birlikte “Medikal turizm” terimi ortaya çıkmıştır. Şimdi hep birlikte hangi ülkelerin hangi sağlık alanlarında daha iyi olduğuna daha yakından bakalım.

Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

1. Brezilya
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Yüz gerdirme, karın bölgesi estetiği, estetik burun ameliyatı ve göğüs büyütme
Brezilya
Eğer Brezilya’nın yalnızca karnavalları ve kumsallarıyla ünlü olduğunu düşünüyorsanız, maalesef siz de yanılanlardansınız demektir. Bu büyük Güney Amerika ülkesi, ilginç bir şekilde, bütün dünyada kişi başına en çok plastik cerrahi operasyonunun yapıldığı ülkedir ve bu operasyonların fiyatları Avrupa ve A.B.D’ye göre çok daha ucuzdur. Çok sayıda sağlık turisti, Sao Paulo gibi büyük merkezlere göre daha ucuz olan Santos ve Porto Alegre gibi ülkenin daha küçük şehirlerine seyahat etmektedir.

2. Macaristan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Ağız estetiği cerrahisi, tam ağız bakımı ve implant tedavisi
Macaristan

Tüm dünya için şık ve gelişmeleri takip eden hamam ve kaplıcalarıyla ünlü Macaristan, diş tedavileri ve dişçiliğin merkezi konumundadır. Ülke, dünyada kişi başına en çok dişçi düşen ülke olmasıyla da ayrıca övünmektedir. Ülkedeki medikal turizm trendi Budapeşte gibi büyük şehirlerin yanı sıra, daha az nüfuslu ve daha küçük olan Mosonmagyarovar gibi kentlerde de görülebilmektedir. Her yıl çok sayıda AB vatandaşı ve dünyanın diğer ülkelerinden birçok kişi Macaristan’a ucuza diş tedavisi yaptırmak için akın etmektedir.

3. Hindistan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kalp hastalıkları ve ortopedik tedaviler, ayurveda
Hindistan

Dünyada doğal güzellikleri ve dillere destan yiyecekleriyle bilinen Hindistan, yılda tahminen %30 civarında büyüyen ve aralıksız gelişen sağlık turizmiyle de övünen bir ülkedir. Ülkenin büyük şehirleri farklı alanlarda tıbbi tedaviler sunan yüksek kalitede hastanelere ev sahipliği yapmaktadır ve ameliyatlar Avrupa ve Amerika’daki benzer tedavilerin maliyetinin çok altındadır. Medikal turistlerin Hindistan’a akını, Avrupalılar, Amerikalılar ve Kanadalılarla birlikte, sürekli olarak büyümektedir.  

4. Meksika
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kemoterapi, alternatif kanser tedavileri, estetik cerrahi ve obezite tedavisi
Meksika
Dünya genelinden sağlık turistleri, hem ucuz diş ve estetik cerrahi hem de alternatif tıp için Meksika’ya yönelmektedirler. Meksika A.B.D’ye yakınlığından dolayı da coğrafi olarak avantajlıdır. Özellikle A.B.D – Meksika sınırına yakın olan California, Arizona ve Texas eyaletlerinde yaşayan Amerikan sağlık turistleri için Meksika, çok popüler bir duraktır.


5. Türkiye
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kozmetik/Estetik cerrahi, saç ektirme, göz ameliyatı
Türkiye

Daha çok tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle bilinen bir ülke olan Türkiye, aynı zamanda tüm dünyada sağlık turizmi açısından en rağbet gören ülkelerden biridir. Ülke, A.B.D dışında, Joint Commission International tarafından en fazla akredite edilmiş tesise sahip olan ülke olmasıyla, haklı olarak, övünmektedir. Üstelik Türkiye’de çok iyi eğitim almış ve iyi derecede İngilizce konuşabilen deneyimli doktor da oldukça boldur. Bunlara ek olarak, tüm medikal teknolojilere ve olanaklara da sıkı kalite standartlarıyla bağlanılmıştır.       


Yorumlar

 1. Türkiye'nin bu listede olması çok ilginç geldi. Açıkçası insanın aklına sağlık turizmi diyince hep Amerika geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ABD'de sağlık turizminde çok önemli bir yere sahip; ancak son yıllardaki gözde ülkeler listemizdeki ülkelerdir. Bunun nedeni de bu ülkelerin ABD'ye göre sağlık turizminde çok daha ucuz olmasıdır.

   Sil
 2. Ülkemiz adına gurur verici bir gelişme....

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019