Ana içeriğe atla

Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

Sağlık turizmi
Dünyanın sağlık turizminde en iyi 5 ülkesi üzerine konuşmadan önce ‘sağlık turizmi’ terimini biraz açmamızda fayda vardır. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, birçok ülke tıp alanında farklı alanlara el atarak bu alanlarda uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir. Örneğin, bazı ülkeler diş tedavisinde yeni atılımlar yaparken bazı ülkeler plastik cerrahi, bazıları ise saç ekimi vb. alanlarda uzmanlaşmayı tercih etmişlerdir. Bu uzmanlaşılan alanlar sayesinde bu ülkelerde sağlık harcaması yapmak, diğer ülkelere göre daha avantajlı hale gelmektedir. İşte tam da bu nedenle, tıbbi yardım ve sağlık hizmeti almak için yurtdışına seyahatin gerçekleşmesiyle birlikte “Medikal turizm” terimi ortaya çıkmıştır. Şimdi hep birlikte hangi ülkelerin hangi sağlık alanlarında daha iyi olduğuna daha yakından bakalım.

Dünyanın Sağlık Turizminde En İyi 5 Ülkesi

1. Brezilya
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Yüz gerdirme, karın bölgesi estetiği, estetik burun ameliyatı ve göğüs büyütme
Brezilya
Eğer Brezilya’nın yalnızca karnavalları ve kumsallarıyla ünlü olduğunu düşünüyorsanız, maalesef siz de yanılanlardansınız demektir. Bu büyük Güney Amerika ülkesi, ilginç bir şekilde, bütün dünyada kişi başına en çok plastik cerrahi operasyonunun yapıldığı ülkedir ve bu operasyonların fiyatları Avrupa ve A.B.D’ye göre çok daha ucuzdur. Çok sayıda sağlık turisti, Sao Paulo gibi büyük merkezlere göre daha ucuz olan Santos ve Porto Alegre gibi ülkenin daha küçük şehirlerine seyahat etmektedir.

2. Macaristan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Ağız estetiği cerrahisi, tam ağız bakımı ve implant tedavisi
Macaristan

Tüm dünya için şık ve gelişmeleri takip eden hamam ve kaplıcalarıyla ünlü Macaristan, diş tedavileri ve dişçiliğin merkezi konumundadır. Ülke, dünyada kişi başına en çok dişçi düşen ülke olmasıyla da ayrıca övünmektedir. Ülkedeki medikal turizm trendi Budapeşte gibi büyük şehirlerin yanı sıra, daha az nüfuslu ve daha küçük olan Mosonmagyarovar gibi kentlerde de görülebilmektedir. Her yıl çok sayıda AB vatandaşı ve dünyanın diğer ülkelerinden birçok kişi Macaristan’a ucuza diş tedavisi yaptırmak için akın etmektedir.

3. Hindistan
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kalp hastalıkları ve ortopedik tedaviler, ayurveda
Hindistan

Dünyada doğal güzellikleri ve dillere destan yiyecekleriyle bilinen Hindistan, yılda tahminen %30 civarında büyüyen ve aralıksız gelişen sağlık turizmiyle de övünen bir ülkedir. Ülkenin büyük şehirleri farklı alanlarda tıbbi tedaviler sunan yüksek kalitede hastanelere ev sahipliği yapmaktadır ve ameliyatlar Avrupa ve Amerika’daki benzer tedavilerin maliyetinin çok altındadır. Medikal turistlerin Hindistan’a akını, Avrupalılar, Amerikalılar ve Kanadalılarla birlikte, sürekli olarak büyümektedir.  

4. Meksika
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kemoterapi, alternatif kanser tedavileri, estetik cerrahi ve obezite tedavisi
Meksika
Dünya genelinden sağlık turistleri, hem ucuz diş ve estetik cerrahi hem de alternatif tıp için Meksika’ya yönelmektedirler. Meksika A.B.D’ye yakınlığından dolayı da coğrafi olarak avantajlıdır. Özellikle A.B.D – Meksika sınırına yakın olan California, Arizona ve Texas eyaletlerinde yaşayan Amerikan sağlık turistleri için Meksika, çok popüler bir duraktır.


5. Türkiye
Yaygın Olarak Araştırılan Alanlar: Kozmetik/Estetik cerrahi, saç ektirme, göz ameliyatı
Türkiye

Daha çok tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle bilinen bir ülke olan Türkiye, aynı zamanda tüm dünyada sağlık turizmi açısından en rağbet gören ülkelerden biridir. Ülke, A.B.D dışında, Joint Commission International tarafından en fazla akredite edilmiş tesise sahip olan ülke olmasıyla, haklı olarak, övünmektedir. Üstelik Türkiye’de çok iyi eğitim almış ve iyi derecede İngilizce konuşabilen deneyimli doktor da oldukça boldur. Bunlara ek olarak, tüm medikal teknolojilere ve olanaklara da sıkı kalite standartlarıyla bağlanılmıştır.       


Yorumlar

 1. Türkiye'nin bu listede olması çok ilginç geldi. Açıkçası insanın aklına sağlık turizmi diyince hep Amerika geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ABD'de sağlık turizminde çok önemli bir yere sahip; ancak son yıllardaki gözde ülkeler listemizdeki ülkelerdir. Bunun nedeni de bu ülkelerin ABD'ye göre sağlık turizminde çok daha ucuz olmasıdır.

   Sil
 2. Ülkemiz adına gurur verici bir gelişme....

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019