Ana içeriğe atla

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Yararları
Elma sirkesi, birçok evde hem mutfakta hem de temizlikte çeşitli faydalarından ötürü sıkça kullanılan bir sirke türüdür. Çoğu kişi dışarıdan satın aldığı elma sirkelerini kullansa da, elma sirkesi elma kabukları, biraz su, şeker ve tuz yardımıyla evde yapımı da mümkün olan bir ekşi meyve suyudur. Evde elma sirkesi yapmak için 2-3 adet elma kabuğu birer çay kaşığı tuz ve şeker ve 1 litreden biraz az içme suyu bir kavanoza konulup iyice karıştırılır. Kavanozun kapağının altına hava almaması için ince bir bez ya da tülbent konur ve kapatılır. Ardından kavanoz karanlık bir ortamda 10-12 gün kadar bekletilir. 

Elma sirkesi soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Kolesterolü düzenler ve hazımsızlık için de oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kemik sağlığı ve kilo vermek için de çok faydalıdır. Şimdi elma sirkesinin faydalarına daha yakından bakalım.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi beta karoten ve pektin gibi vitaminleri potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, klor, demir, sülfür ve flor gibi minareleri içermektedir.

Soğuk Algınlığı Ve Öksürük
Elma sirkesi ve balın ılık suyla karıştırılması boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bu karışımın hazırlanması ise oldukça basittir. 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı ılık su karıştırılır. Bu karışıma biraz ezilmiş zencefil katılması karışımı daha da faydalı hale getirir. Bu karışımdan, her seferinde 1 çay kaşı olacak şekilde, günde 3 defa alınması geniz akıntısı, öksürük ve kan toplanmasına iyi gelmektedir.

Hazımsızlık
Hazımsızlık, midedeki asidin azalmasından dolayı meydana gelir. Yemek esnasında ya da yemeklerden önce bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenip içilmesi, hazmı düzeltir ve asit dengesinin yenilenmesini sağlar. Elma sirkesi, ayrıca mide ekşimesi ve reflünün üstesinden gelmede de oldukça faydalıdır.  

Kolesterol
İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar elma sirkesinin antiglisemik etkilerinin olduğunu göstermektedir. Elma sirkesi özellikle insülin direnci olan insanlarda kan şekeri seviyesini düzelten insülin duyarlılığını geliştirmektedir. Fakat esas çalışmalarda çelişkiler de olduğundan, elma sirkesinin kolesterol üzerindeki faydaları tartışmalı bir konudur.

Kilo Kaybı
Elma sirkesi, sağlıklı bir kilonun sürdürülmesine yardımcı olur ve ayrıca tokluk hissini arttırarak kilo kaybına katkı sağlar. Bir bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ilave edilip tüketilerek, elma sirkesinin bu özelliğinden yararlanılabilir.

Kemik Sağlığı
Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve diğer minerallerin elma sirkesinde bol miktarda bulunması, onu kemik sağlığının devamlılığı için iyi bir aday yapmaktadır. Elma sirkesi, kemik erimesi ve diğer dejeneratif kemik hastalıkları için önleyici tedbir olarak hizmet eder.

Enfeksiyon
Elma sirkesi, antiseptik özellikleri sayesinde, mantar enfeksiyonları ve bakterilere karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle mesane, kulak, pamukçuk gibi enfeksiyonların üstesinden gelmek için kullanılabilir.

Kramplar
Zengin mineral içeriğinden dolayı kas ağrıları ve gece kramplarının önlenmesine yardımcı olur. Bir sofra kaşığı elma sirkesi ılık bir bardak suya atılır. Bu karışım bacak kramplarının ve ağrılarının yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaktadır.

Saç Sağlığı
Eşit miktardaki elma sirkesi ve suyla hazırlanmış bir solüsyon, saçların doğal bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu karışım ayrıca saçı besler ve saçların arzu edilen yumuşaklık ve parlaklıkta olmasını sağlar.

Cilt Sağlığı

Yarısı su yarısı ise elma sirkesinden oluşan bir karışım yanmış ve yumuşak ciltler için etkili bir tonik görevi görür. Bu tür bir toniğin düzenli şekilde kullanımı, cildin pH dengesinin devamlılığını sağlayarak cildin akne ve cilt enfeksiyonlarından korunmasına yardımcı olur. 

Yorumlar

 1. Sirke sirke değil ilaç :) Bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, sirkenin gerçekten de bu kadar faydalı olduğuna, yerli ve yabancı sitelerden araştırdıktan sonra ben de emin oldum ve sonucunda bu yazıyı hazırladım. Umarım herkese faydalı olur :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, Konya da eskiden Mevleviler Sirkencibun şerbeti yaparmış. Sirke, bal ve su ile yapılan bu şerbet her yıl kutlamalarda hala yapılıyor. Adamlar işi biliyormuş. Ayrıca sirke her türlü temizlikte kullanılabiliyor. Allahın hikmeti... Ne faydalı şey :) Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sirkencibun şerbetini ilk kez duydum. Oldukça ilginç bir adı var. Bu şerbeti araştıracağım. Bilgi için teşekkürler:)

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019