Fazla Mutluluk Öldürüyor

Fazla Mutluluk Öldürür Mü?
Fazla mutluluk öldürüyor cümlesi her ne kadar çılgınca gibi gelse de İsviçreli bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma aslında fazla üzüntü gibi fazla mutluluğun da insan yaşamını kısaltabileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde son yıllarda görülen kırık kalp sendromuna yakalanan hastalarda, kalp krizini andıran şekilde göğüs ağrısı ve nefes alıp vermede sıkıntı yaşama gibi belirtiler görülmektedir. Genellikle duygusal bir çöküntünün ardından yaşanan ve nadiren ölüme sebep olan bu sendromun etkileri fazla mutlu olunduğunda da görülebilmektedir.

“Fazla mutluluk öldürüyor” düşüncesinin doğmasına yol açan çalışma, aslında İsviçreli bilim insanlarının kırık kalp sendromu için yaklaşık 1800 hasta üzerinde yaptıkları bir araştırma neticesinde oluşmuştur.  Hastaların 485’inde duygusal bir olayın ardından bu sendrom yaşanmış ve bu hastaların %95’ini sıkıntı ve stres tetiklemişken, kalan %5’inde ise mutlu bir olayın ardından kırık kalp sendromunda ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluştuğu tespit edilmiştir. Bu sendromu tetikleyen olumlu olayların spor karşılaşmaları, kutlamalar ve çeşitli başarılar sonucu oluştuğu saptanmıştır.


Kırık kalp sendromu üzerine yapılan araştırma sonucunda, aslında kişi üzücü bir olay yaşamasa bile bu sendromun oluşabileceği anlaşılmıştır. Araştırmayı yapan uzmanlardan biri olan Jelena Ghadri, gerek üzücü olayların gerekse de mutlu olayların merkezi sinir sisteminde birbirine çok benzeyen etkileri olduğunu belirtmektedir. Sendrom hangi nedenle oluşursa oluşsun kalbin sol karıncığında kısa süreli balon oluşturmakta, bu durumun sonucunda da kalp kaslarında pompalama işlemi geçici süreyle bu durumdan etkilenerek kalp kasının zayıflamasına yol açmaktadır.          

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Fazla mutlu olamıyoruz ki fazla mutluluktan ölelim. Fazla mutlu olan varsa sıkıntıdan ölüyordur heralde :) Elinize sağlık yazı için ...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Haklısınız ancak yine de insan her koşulda mutlu olmaya çaba sarf etmeli... Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.