Ana içeriğe atla

Gut Hastalığı

Gut Hastalığı
Gut hastalığı halk arasında zengin hastalığı olarak bilinen ve genellikle tek nedeninin aşırı et tüketimi olduğu düşünülen bir hastalıktır. Et tüketimi gut hastalığındaki etkenlerden biri olsa da bunu tek neden olarak göstermek mümkün değildir. İnsanın bütün yaşantısını alt üst edebilen bir hastalık olan gut hastalığı, tarihte de birçok Osmanlı padişahının da yakalandığı bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Peki, gut hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Şimdi bu soruların yanıtlarına tek tek değinelim.

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesi ve birikmesinden dolayı eller, ayaklar ve eklem bölgelerinde oluşan ağrılı şişliklerdir. Gut hastalığı, seviyelerden meydana gelmektedir ve her seviye kendini belli eden belirtiler vermeyebilir. Ancak hastalığın ağrılı evresi olan kronik gut evresinde belirti görülmeme olasılığı yoktur. Bu evrede gut hastalığının neden olduğu şişlikler yer yer kırmızımsı ya da mor renkte olabilir ve şiddetli eklem ağrıları kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Gut hastalığının ilk evresi ise, genellikle hastalar tarafından fark edilmeyen bir evredir. Gutun en belirgin belirtisi ayak başparmağının eklemini etkilemesidir. Bunun sonucu olarak öncelikle ayak başparmağında şişme ve morarma görülebilir. Ayak başparmağının ardından el parmakları ve bileklerde de şişme ve morarmalar ortaya çıkar.
Gut Hastalığı Belirtileri

Gut Hastalığı Neden Olur?

Gut hastalı neden olur? Sorusunun bir tek yanıtı yoktur. Kandaki ürik asit seviyesinin sürekli yüksek olması ve ürik asitin kristalleşerek eklemlerde birikmesini tetikleyen birçok faktör olabilir. Vücutta normalden çok daha fazla ürik asit üretimini tetikleyen etkenlerden bazıları asitli alkollü içecekler tüketilmesi, erkek olmak, 30-50 yaş aralığında olmak, kalıtımsal yatkınlıklar, kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri ve sakatatlar gibi pürin açısından zengin besinlerin tüketilmesidir.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı bir romatizma türü olduğu için en yaygın belirtisi özellikle ayak başparmağında şiddetli ağrılardır. Gut ataklarının bir özelliği ise genellikle geceleri meydana gelmeleridir. Şiddetli ağrının yanında vücuttaki birçok eklemde şişme, kızarma, morarma ve kemik yapısında bozulmalar görülür. Ayaklar diğer eklemlere göre daha çok ağrır ve bu ağrılar kişinin günlük yaşamını idame ettirmesinin bile önüne geçebilecek düzeye varabilir. Diz, bacak ve dirsek gibi eklemlerde görülen ağrılara zaman zaman yanma hissi de eşlik edebilir. Atakların etkisi bazen kısa sürebilirken, hastalığın seyrine göre 7-10 gün arasında da sürebilmektedir.

Gut Hastalığı Tedavisi
Gut Hastalığı Tedavisi


Öncelikle belirtmek gerekir ki gut, evde üretilen yöntemlerle tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Hastalığın tedavisi için mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Gut hastalığı, böbrekleri etkileyen bir rahatsızlık olmasından dolayı böbrek yetmezliği sorunuyla karşılaşmamak için evde yapılabilecek tek şey günde 2,5-3 litre arasında su tüketmektir. Gut tedavisinde öncelikle ürik asit seviyesini normal düzeye çekecek ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığın hangi aşamada olduğu da önemlidir. İlerlemiş gut vakalarında daha uzun dönemli ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Gut hastalığının tedavisindeki önemli noktalardan bir diğeri ise, hastanın düzenli bir şekilde kendisine verilen diyet programını uygulamasıdır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019