İshale Ne İyi Gelir?


İshale ne iyi gelir? Sorusu bu hastalıktan muzdarip olan birçok insanın kendisine sorduğu sorulardan biridir? Birçok farklı nedenden dolayı görülebilen ishal, eğer bağırsaklarda meydana gelen bir enfeksiyon neticesinde oluşmuşsa çoğunlukla birkaç günde düzelir. Enfeksiyon dışında ayakların ya da midenin üşütülmesi durumunda da ishal görülebilir. Üşütmeden kaynaklanan ishaller ise 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda ishal hem yetişkinlerde hem de çocuk ve bebeklerde 1 hafta kadar uzun bir sürede geçmeyebilir. Eğer ishali geçirecek gıdalar tüketilmesine rağmen ishal geçmiyorsa ivedilikle uzman bir doktora gidilmelidir.

İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne geçirir? Sorusunun ishal olunduğunda sıkça sorulması birçok kişinin ishali hangi gıdaların keseceğini araştırmasına neden olur. İshali kesen ya da etkisini yavaşlatan gıdalardan söz etmeden önce ishal hastalığının nedenlerine daha yakından bakmakta fayda vardır.

İshal Neden Olur?
İshal, dışkının cıvık ve sıvı halde yapılması durumudur. İshal, bir bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi bir gıdanın aşırı tüketilmesi ya da üşütme gibi nedenlerden dolayı da görülebilmektedir. Bunların dışında kirli su içilmesi veya bozulmuş besinlerin tüketilmesi de bu besinlerdeki zararlı virüslerin vücuda girmesine neden olabileceğinden ishalin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Şimdi ishal nedenlerine daha yakından bakalım:

 • İshalin en yaygın nedenlerinden biri mide üşütmesidir. Genellikle aşırı soğuk içecekler veya ayakların soğuğu çekmesi mide üşütmesine neden olur. Bu ishal türü 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
 • Aşırı alkol tüketimi ishale yol açabilir.
 • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlardan dolayı ishal meydana gelebilir.
 • Bozuk, son kullanma tarihi geçmiş gıdalar ve içecekler vücuda zararlı virüslerin girmesine yol açarak gıda zehirlenmesine ve ishale neden olabilirler.


İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne keser?

İshal olunduğunda vücut su ve tuz kaybına uğrar. Bu kayıp çok fazla olursa dehidrasyon denilen tehlikeli durum ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için bol miktar ve yavaş yavaş su tüketilmeli ve tuzlu yiyecekler yenmelidir. Hafif ve orta şiddetteki ishal vakaları evde beslenmeye dikkat edilerek düzelebilirken, yüksek şiddetteki vakalarda antibiyotik tedavisi gerekebileceğinden mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.
 • İshal olunduğunda ishalin şiddetini ve zararlı etkilerini en aza indirmek için bolca su tüketilmelidir. Bunun yanı sıra vücut tuzda kaybedeceğinden dolayı tuzlu gıdalar tüketilebilir.Ayrıca dışarıda paket halinde satılan şeker ve tuzun bir arada olduğu karışımlar bulunmaktadır. Bunlar da satın alınıp suyla karıştırılarak tüketilebilir.
 • İshal olunduğunda beslenme de çok önemlidir. Vücut ishalle vitamin kaybına uğrayacağından dolayı muz ve pirinç gibi gıdalarla beslenilmelidir.
 • Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, kola vb. içeceklerden uzak durulmalıdır. İshal olunduğunda dışkı sıvımsı olarak vücuttan atıldığından dolayı alınacak bazı gıdalarla dışkının yeniden katılaşması sağlanmalıdır. Bunun için haşlanmış patates ya da patates püresi yemek dışkının tekrar katılaşmasına yardımcı olabilmektedir
 • Bunlara ek olarak leblebi, demli çay ve kuru kahvede ishalin etkilerinin daha hızlı ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.

İshalken Kaçınılması Gereken Gıdalar Nelerdir?

 • Yüksek oranda lif içeren brokoli, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve soğan gibi sebzeler
 • Yüksek orada lif içeren kivi, avokado ve guava gibi meyveler
 • Portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi narenciye meyveler
 • Peynir, dondurma ve puding gibi süt ve süt ürünleri
 • Peynir, yağlı et, tereyağı, kızartma yemekler ve tatlılar gibi yağlı yiyecekler
 • Armut, elma ve vişne suyu gibi meyve suları
 • Karbonatlı içecekler

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Final ve vize haftasında bende çok sık oluyor bu durum sanırım stresten ama verdiğiniz bilgilerin rahatlamama yardım edeceğini düşünüyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımcı olabildiysek ne mutlu... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.