Ana içeriğe atla

İshale Ne İyi Gelir?


İshale ne iyi gelir? Sorusu bu hastalıktan muzdarip olan birçok insanın kendisine sorduğu sorulardan biridir? Birçok farklı nedenden dolayı görülebilen ishal, eğer bağırsaklarda meydana gelen bir enfeksiyon neticesinde oluşmuşsa çoğunlukla birkaç günde düzelir. Enfeksiyon dışında ayakların ya da midenin üşütülmesi durumunda da ishal görülebilir. Üşütmeden kaynaklanan ishaller ise 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda ishal hem yetişkinlerde hem de çocuk ve bebeklerde 1 hafta kadar uzun bir sürede geçmeyebilir. Eğer ishali geçirecek gıdalar tüketilmesine rağmen ishal geçmiyorsa ivedilikle uzman bir doktora gidilmelidir.

İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne geçirir? Sorusunun ishal olunduğunda sıkça sorulması birçok kişinin ishali hangi gıdaların keseceğini araştırmasına neden olur. İshali kesen ya da etkisini yavaşlatan gıdalardan söz etmeden önce ishal hastalığının nedenlerine daha yakından bakmakta fayda vardır.

İshal Neden Olur?
İshal, dışkının cıvık ve sıvı halde yapılması durumudur. İshal, bir bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi bir gıdanın aşırı tüketilmesi ya da üşütme gibi nedenlerden dolayı da görülebilmektedir. Bunların dışında kirli su içilmesi veya bozulmuş besinlerin tüketilmesi de bu besinlerdeki zararlı virüslerin vücuda girmesine neden olabileceğinden ishalin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Şimdi ishal nedenlerine daha yakından bakalım:

 • İshalin en yaygın nedenlerinden biri mide üşütmesidir. Genellikle aşırı soğuk içecekler veya ayakların soğuğu çekmesi mide üşütmesine neden olur. Bu ishal türü 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.
 • Aşırı alkol tüketimi ishale yol açabilir.
 • Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlardan dolayı ishal meydana gelebilir.
 • Bozuk, son kullanma tarihi geçmiş gıdalar ve içecekler vücuda zararlı virüslerin girmesine yol açarak gıda zehirlenmesine ve ishale neden olabilirler.


İshale Ne İyi Gelir?
İshali ne keser?

İshal olunduğunda vücut su ve tuz kaybına uğrar. Bu kayıp çok fazla olursa dehidrasyon denilen tehlikeli durum ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için bol miktar ve yavaş yavaş su tüketilmeli ve tuzlu yiyecekler yenmelidir. Hafif ve orta şiddetteki ishal vakaları evde beslenmeye dikkat edilerek düzelebilirken, yüksek şiddetteki vakalarda antibiyotik tedavisi gerekebileceğinden mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.
 • İshal olunduğunda ishalin şiddetini ve zararlı etkilerini en aza indirmek için bolca su tüketilmelidir. Bunun yanı sıra vücut tuzda kaybedeceğinden dolayı tuzlu gıdalar tüketilebilir.Ayrıca dışarıda paket halinde satılan şeker ve tuzun bir arada olduğu karışımlar bulunmaktadır. Bunlar da satın alınıp suyla karıştırılarak tüketilebilir.
 • İshal olunduğunda beslenme de çok önemlidir. Vücut ishalle vitamin kaybına uğrayacağından dolayı muz ve pirinç gibi gıdalarla beslenilmelidir.
 • Aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar, kola vb. içeceklerden uzak durulmalıdır. İshal olunduğunda dışkı sıvımsı olarak vücuttan atıldığından dolayı alınacak bazı gıdalarla dışkının yeniden katılaşması sağlanmalıdır. Bunun için haşlanmış patates ya da patates püresi yemek dışkının tekrar katılaşmasına yardımcı olabilmektedir
 • Bunlara ek olarak leblebi, demli çay ve kuru kahvede ishalin etkilerinin daha hızlı ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.

İshalken Kaçınılması Gereken Gıdalar Nelerdir?

 • Yüksek oranda lif içeren brokoli, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası ve soğan gibi sebzeler
 • Yüksek orada lif içeren kivi, avokado ve guava gibi meyveler
 • Portakal, limon, greyfurt ve mandalina gibi narenciye meyveler
 • Peynir, dondurma ve puding gibi süt ve süt ürünleri
 • Peynir, yağlı et, tereyağı, kızartma yemekler ve tatlılar gibi yağlı yiyecekler
 • Armut, elma ve vişne suyu gibi meyve suları
 • Karbonatlı içecekler

Yorumlar

 1. Final ve vize haftasında bende çok sık oluyor bu durum sanırım stresten ama verdiğiniz bilgilerin rahatlamama yardım edeceğini düşünüyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımcı olabildiysek ne mutlu... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019