Ana içeriğe atla

Kedilerde Sağlık Problemleri Ve Belirtileri-1

Kedi hastalıkları
Kedi sağlığı, geçtiğimiz yüzyıla göre insanlar tarafından oldukça önemsenen bir konudur. İnsan sağlığı kadar hayvanların da sağlığına önem verme bilinci geliştikçe kedi, köpek, kuş vb. hayvanların da ömrü daha uzun olmaktadır. Kediler, tıpkı köpekler gibi, insanların en iyi dostu olan hayvanlar listesinde başı çeken hayvanlardandır. Sempatik hareketleri, insanlara yakınlığı ve yaramazlıklarıyla kediler birçok hayvan sever için vazgeçilmez canlılardandır. Kedilerin insanlar tarafından çok sevildiği gerçeği aynı zamanda kedilerde sağlık problemleri ve belirtilerinin de hayvan sahipleri tarafından iyi bilinmesini gerektirmektedir. Peki, siz kediniz hastalandığında hastalığın belirtilerinden kedinizin neyi olduğunu anlayabiliyor musunuz? Şimdi hep birlikte kedilerde en sık görülen hastalıklara ve bu hastalıkların belirtilerine bakalım.

Tüy Yumağı Problemi
Kediler vücutlarını yalayarak temizlerler ve bu nedenle dışarıdan müdahaleyle temizlenmelerine gerek yoktur. Kedilerin tırtıklı olan dilleri bu temizlik işlemini yerine getirirken aynı zamanda tüyleri de toplar. Kedilerin diline yapışan bu tüyler zamanla midede bir yumak haline gelir. Bu yumak halindeki tüyleri kediler, çimen yiyerek kusma refleksini tetiklerler ve ardından da kusarak dışarı atarlar. Ancak bu kusma işlemi bazı zamanlarda sekteye uğrar ve kediler kusamazlar. Bu durum devam ederse, bu yumaklar bağırsaklarda tıkanma yaparak hayvanın ölümüne neden olabilir. Bu nedenle eğer kedinizin kusamadığını düşünüyorsanız onu acilen bir veteriner hekime götürünüz.

 • Tüy Yumağı Problemi Belirtileri
 • Devam öksürme ve aksırma
 • Kusma
 • Öğürme
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • İshal


Kedi Lösemisi (FLV)
Kedi lösemisi bir retrovirüstür. Sadece kedilerde görülür ve insanlara bulaşmaz. Hastalıkta patojenler bağışıklık sistemine saldırır ve onu çökertirler. Bu enfeksiyondan etkilenen kedi yüksek derece korunmasız kalmaktadır. Aynı şekilde virüs, kedilerde kanser ve anemi gibi kan hastalıklarını da tetikleyebilir.

 • Kedi Lösemisi (FLV) Belirtileri
 • Kedinin renginde solgunluk
 • Zayıflama
 • İnatçı ateş
 • Diş etlerinde iltihap ve şişmenin eşlik ettiği solgunluk
 • Göz akında sararmalar
 • İshal
 • Göz hastalıkları
 • Zor nefes alma

Kedi hastalıkları belirtileri

Solucanlar
Yuvarlak solucan, tenya (bağırsak solucanı), kancalı kurt genel olarak kedileri etkileyen bağırsaklarla ilgili solucanlardır. Nadir durumlarda, kalp kurdu infestasyonu da kedilerde görülebilmektedir. Kedilerde bağırsaklarla ilgili solucanların neden olduğu genel belirtiler şöyledir:

 • Özellikle karın bölgesinde şişkin görünüm
 • Kilo kaybı
 • Dışkı da solucan kesitleri/parçaları
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İştahta artış
 • Uyuşukluk, cansızlık, tembellik


Köpeklerle kıyaslandığında kedilerde kalp kurdu infestasyonu daha az görülmesine rağmen, görüldüğünde ölümcül olabilmektedir. Belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Solunum güçlüğü
 • Kilo kaybı
 • Öksürme
 • İshal
 • Enerji yoksunluğu
 • Bayılma
 • Şiddetli enfeksiyonun neden olduğu ani ölüm

Yorumlar

 1. Kedimde sanirim yumak sorunu var. Ne yapmam gerekir. Kusup kusmadigini bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle kediniz rahatlıkla kusabiliyor mu yoksa kusmakta zorlanıyor mu buna dikkat etmelisiniz. Eğer kedi yumağı kusarak atamıyorsa bu onu hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle kedinizi önlem olarak bir veterinere götürmenizde fayda var.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019