Ana içeriğe atla

Kedilerde Sağlık Problemleri Ve Belirtileri-1

Kedi hastalıkları
Kedi sağlığı, geçtiğimiz yüzyıla göre insanlar tarafından oldukça önemsenen bir konudur. İnsan sağlığı kadar hayvanların da sağlığına önem verme bilinci geliştikçe kedi, köpek, kuş vb. hayvanların da ömrü daha uzun olmaktadır. Kediler, tıpkı köpekler gibi, insanların en iyi dostu olan hayvanlar listesinde başı çeken hayvanlardandır. Sempatik hareketleri, insanlara yakınlığı ve yaramazlıklarıyla kediler birçok hayvan sever için vazgeçilmez canlılardandır. Kedilerin insanlar tarafından çok sevildiği gerçeği aynı zamanda kedilerde sağlık problemleri ve belirtilerinin de hayvan sahipleri tarafından iyi bilinmesini gerektirmektedir. Peki, siz kediniz hastalandığında hastalığın belirtilerinden kedinizin neyi olduğunu anlayabiliyor musunuz? Şimdi hep birlikte kedilerde en sık görülen hastalıklara ve bu hastalıkların belirtilerine bakalım.

Tüy Yumağı Problemi
Kediler vücutlarını yalayarak temizlerler ve bu nedenle dışarıdan müdahaleyle temizlenmelerine gerek yoktur. Kedilerin tırtıklı olan dilleri bu temizlik işlemini yerine getirirken aynı zamanda tüyleri de toplar. Kedilerin diline yapışan bu tüyler zamanla midede bir yumak haline gelir. Bu yumak halindeki tüyleri kediler, çimen yiyerek kusma refleksini tetiklerler ve ardından da kusarak dışarı atarlar. Ancak bu kusma işlemi bazı zamanlarda sekteye uğrar ve kediler kusamazlar. Bu durum devam ederse, bu yumaklar bağırsaklarda tıkanma yaparak hayvanın ölümüne neden olabilir. Bu nedenle eğer kedinizin kusamadığını düşünüyorsanız onu acilen bir veteriner hekime götürünüz.

 • Tüy Yumağı Problemi Belirtileri
 • Devam öksürme ve aksırma
 • Kusma
 • Öğürme
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • İshal


Kedi Lösemisi (FLV)
Kedi lösemisi bir retrovirüstür. Sadece kedilerde görülür ve insanlara bulaşmaz. Hastalıkta patojenler bağışıklık sistemine saldırır ve onu çökertirler. Bu enfeksiyondan etkilenen kedi yüksek derece korunmasız kalmaktadır. Aynı şekilde virüs, kedilerde kanser ve anemi gibi kan hastalıklarını da tetikleyebilir.

 • Kedi Lösemisi (FLV) Belirtileri
 • Kedinin renginde solgunluk
 • Zayıflama
 • İnatçı ateş
 • Diş etlerinde iltihap ve şişmenin eşlik ettiği solgunluk
 • Göz akında sararmalar
 • İshal
 • Göz hastalıkları
 • Zor nefes alma

Kedi hastalıkları belirtileri

Solucanlar
Yuvarlak solucan, tenya (bağırsak solucanı), kancalı kurt genel olarak kedileri etkileyen bağırsaklarla ilgili solucanlardır. Nadir durumlarda, kalp kurdu infestasyonu da kedilerde görülebilmektedir. Kedilerde bağırsaklarla ilgili solucanların neden olduğu genel belirtiler şöyledir:

 • Özellikle karın bölgesinde şişkin görünüm
 • Kilo kaybı
 • Dışkı da solucan kesitleri/parçaları
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İştahta artış
 • Uyuşukluk, cansızlık, tembellik


Köpeklerle kıyaslandığında kedilerde kalp kurdu infestasyonu daha az görülmesine rağmen, görüldüğünde ölümcül olabilmektedir. Belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Solunum güçlüğü
 • Kilo kaybı
 • Öksürme
 • İshal
 • Enerji yoksunluğu
 • Bayılma
 • Şiddetli enfeksiyonun neden olduğu ani ölüm

Yorumlar

 1. Kedimde sanirim yumak sorunu var. Ne yapmam gerekir. Kusup kusmadigini bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle kediniz rahatlıkla kusabiliyor mu yoksa kusmakta zorlanıyor mu buna dikkat etmelisiniz. Eğer kedi yumağı kusarak atamıyorsa bu onu hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle kedinizi önlem olarak bir veterinere götürmenizde fayda var.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019