Kefirin Faydaları

Kefir Nasıl Yapılır?
Kefir nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt fermantasyon işleminden geçirilmiş süttür. Kefirin içerisinde bol miktar probiyotik, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Sağlık için oldukça faydası olan bir içecek olan kefirin kökeni Kafkas bölgesine dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda kefir kelimesi Türkçe bir sözcük olan ‘keyif’e dayandırılırken, bazı kaynaklarda ise Farsça ‘kef’ kelimesinden türediği iddia edilmektedir. Kefir proteinler, lipit, maya, polisakkaritler, mikroorganizmalar ve yararlı bakterileri içeren bir içecektir. Kefir sağlığa çok sayıda faydasından ve eşsiz mikrobiyolojisinden dolayı, mucizevî bir içecek olarak tasvir edilmektedir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapımına başlamak için öncelikle kefir taneleri gerekmektedir. Mahallenizde kefir mayalayan birinden ya da aktarlardan kefir tanesi alabilirsiniz. Aslında kefir yapımı oldukça basit bir işlemdir:

 • Öncelikle bir kavanoza biraz süt koyup ardından kefir tanelerini ekliyoruz.
 • Sonrasında kavanozun üzerine streç film gerip, hava alabilmesi çatal ucuyla birkaç tane delik açıyoruz.
 • Daha sonra bu kavanozu oda sıcaklığında olan ve karanlık bir dolaba koyun ve 24 saat bekletiniz.
 • 24 saat sonra kefiri açtığınızda kefir tanelerinin üste çıktığını göreceksiniz. Bir süzgeç yardımıyla kefiri başka bir kavanoza süzün.
 • Ardından kavanozu buzdolabına koyup soğuttuktan sonra kefiriniz içime hazır hale gelecektir.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, yararlı bakteriler açısından çok zengin bir içecektir ve bu bakterilerin büyük çoğunluğu hazımsızlığa ve kabızlığa birebirdir. Kefir, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve midedeki zararlı bakterilerin öldürülmesine de yardımcı olur. Kefirin diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Kefir mantar önleyici ve antibiyotik özeliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde pamukçuk, AIDS ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır.
 • Kefir, sindirimi kolaylaştıran yararlı mikroorganizmalara sahiptir. Bu özelliği sayesinde şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi genel sindirim sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Bu mucizevî içecek ayrıca bağırsak hareketlerine hız kazandırarak kabızlık tedavisine de yardımcı olmaktadır. Kefirde bulunan bazı enzimler, özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için oldukça faydalıdır.
 • Çok sayıda temel vitamin ve mineral içermektedir. Özellikle A, D, B12 gibi vitaminler açısından kefir çok zengin bir kaynaktır. Kefirde bulunan en önemli mineraller ise magnezyum, kalsiyum ve fosfordur.
 • Kalın bağırsak ve herhangi bir bağırsak probleminin tedavi edilmesine yardımcı olur. İnflamatuvar bağırsak iltihabının yatıştırılmasında da oldukça faydalıdır.
 • Kefir, pankreas yangısı, gastrit, egzama, mide ülseri, sedef hastalığı, romatizma, eklem iltihabı, gut, kemik erimesi, kansızlık ve sızıntılı bağırsak sendromu gibi çok sayıda sağlık sorununun tedavisine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin büyümesini önleyerek, kolon kanserini de içeren birçok kanser türünde kanser riskini düşürmektedir.
 • Kefirin faydalarından sonuncusu ise sinirleri gevşetmesidir. Bu sayede sağlıklı bir sinir sisteminin devamına yardımcı olur. Kefire bu özelliği veren, içerisinde bulunan triptofan aminoasididir.

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Yazınıza denk geldiğim iyi olmuş :) Bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. En kısa zamanda edineceğim. Umarım tadı güzeldir :) Yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Kefirin tadı ayrana benzer. Ancak ayrana göre daha mayhoştur ve kıvamı da daha yoğundur. Umarız beğenirsiniz... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Kefirin tadı maalesef hoşuma gitmiyor ve ayrana da pek benzemiyor. Boza kıvamında zor içiyorum ama çok faydalı olduğu kesin. Kefir için bir arkadaşım gençlik iksiri demişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tadı her ne kadar herkese hitap etmese bile çok faydalı bir içecektir.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.