Ana içeriğe atla

Kefirin Faydaları

Kefir Nasıl Yapılır?
Kefir nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa yanıt fermantasyon işleminden geçirilmiş süttür. Kefirin içerisinde bol miktar probiyotik, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Sağlık için oldukça faydası olan bir içecek olan kefirin kökeni Kafkas bölgesine dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda kefir kelimesi Türkçe bir sözcük olan ‘keyif’e dayandırılırken, bazı kaynaklarda ise Farsça ‘kef’ kelimesinden türediği iddia edilmektedir. Kefir proteinler, lipit, maya, polisakkaritler, mikroorganizmalar ve yararlı bakterileri içeren bir içecektir. Kefir sağlığa çok sayıda faydasından ve eşsiz mikrobiyolojisinden dolayı, mucizevî bir içecek olarak tasvir edilmektedir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapımına başlamak için öncelikle kefir taneleri gerekmektedir. Mahallenizde kefir mayalayan birinden ya da aktarlardan kefir tanesi alabilirsiniz. Aslında kefir yapımı oldukça basit bir işlemdir:

 • Öncelikle bir kavanoza biraz süt koyup ardından kefir tanelerini ekliyoruz.
 • Sonrasında kavanozun üzerine streç film gerip, hava alabilmesi çatal ucuyla birkaç tane delik açıyoruz.
 • Daha sonra bu kavanozu oda sıcaklığında olan ve karanlık bir dolaba koyun ve 24 saat bekletiniz.
 • 24 saat sonra kefiri açtığınızda kefir tanelerinin üste çıktığını göreceksiniz. Bir süzgeç yardımıyla kefiri başka bir kavanoza süzün.
 • Ardından kavanozu buzdolabına koyup soğuttuktan sonra kefiriniz içime hazır hale gelecektir.


Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, yararlı bakteriler açısından çok zengin bir içecektir ve bu bakterilerin büyük çoğunluğu hazımsızlığa ve kabızlığa birebirdir. Kefir, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve midedeki zararlı bakterilerin öldürülmesine de yardımcı olur. Kefirin diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Kefir mantar önleyici ve antibiyotik özeliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde pamukçuk, AIDS ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır.
 • Kefir, sindirimi kolaylaştıran yararlı mikroorganizmalara sahiptir. Bu özelliği sayesinde şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi genel sindirim sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Bu mucizevî içecek ayrıca bağırsak hareketlerine hız kazandırarak kabızlık tedavisine de yardımcı olmaktadır. Kefirde bulunan bazı enzimler, özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için oldukça faydalıdır.
 • Çok sayıda temel vitamin ve mineral içermektedir. Özellikle A, D, B12 gibi vitaminler açısından kefir çok zengin bir kaynaktır. Kefirde bulunan en önemli mineraller ise magnezyum, kalsiyum ve fosfordur.
 • Kalın bağırsak ve herhangi bir bağırsak probleminin tedavi edilmesine yardımcı olur. İnflamatuvar bağırsak iltihabının yatıştırılmasında da oldukça faydalıdır.
 • Kefir, pankreas yangısı, gastrit, egzama, mide ülseri, sedef hastalığı, romatizma, eklem iltihabı, gut, kemik erimesi, kansızlık ve sızıntılı bağırsak sendromu gibi çok sayıda sağlık sorununun tedavisine yardımcı olur.
 • Kanserli hücrelerin büyümesini önleyerek, kolon kanserini de içeren birçok kanser türünde kanser riskini düşürmektedir.
 • Kefirin faydalarından sonuncusu ise sinirleri gevşetmesidir. Bu sayede sağlıklı bir sinir sisteminin devamına yardımcı olur. Kefire bu özelliği veren, içerisinde bulunan triptofan aminoasididir.

Yorumlar

 1. Yazınıza denk geldiğim iyi olmuş :) Bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. En kısa zamanda edineceğim. Umarım tadı güzeldir :) Yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Kefirin tadı ayrana benzer. Ancak ayrana göre daha mayhoştur ve kıvamı da daha yoğundur. Umarız beğenirsiniz... Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. Kefirin tadı maalesef hoşuma gitmiyor ve ayrana da pek benzemiyor. Boza kıvamında zor içiyorum ama çok faydalı olduğu kesin. Kefir için bir arkadaşım gençlik iksiri demişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tadı her ne kadar herkese hitap etmese bile çok faydalı bir içecektir.

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019