Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı
Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 

Krizantem Çayının Hazırlanışı

Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.

Malzemeler

  • 50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği
  • 500 ml. Su
  • 2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker


Hazırlanışı

  • Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyun
  • Suyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökün
  • Ardından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.


Krizantem Çayının Faydaları


Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa iyi gelmesiyle ünlüdür. Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Yüksek ateş ve gribe karşı en popüler çaylardan biridir. Bu bitki çayı, eğer öğünlerde yağlı yiyecekler tüketilmişse, hazma yardımcı olmaktadır. Krizantem çayı ayrıca kan toplanmasından kaynaklanan baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Bu çayın düzenli tüketilmesiyle kulak çınlaması tedavi edilebilmektedir. Sürekli içilmesi akne, kabarıklık, kan çıbanı ve yara gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Krizantemde bulunan beta karoten gözlerin görme gücünü arttırmaktadır. Son olarak bu çay, baş dönmesi ve bulantı gibi durumların tedavisinde de oldukça etkilidir. 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Ne çok faydası varmış. Makalenizi görmesem hiç aklıma gelmezdi böyle bir çay. Emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.