Ana içeriğe atla

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide bulantısı, günlük hayatta birçok kişinin başına gelebilen ve kendini kusma hissiyle gösteren istemsiz bir mide hareketidir. Mide bulantısı, farklı zaman ve mekânlarda meydana geldiğinde insanı oldukça zor durumlarda bırakabilen bir rahatsızlıktır. Ancak her mide bulantısı da herhangi bir mide hastalığının belirtisi değildir. Çok çeşitli nedenlerle meydana gelebilen mide bulantısı çoğu durumda beslenme nedenli olurken, bazı durumlarda farklı nedenleri de olabilmektedir. Mide bulantısı sorunu yaşayan birçok kişinin ilk aklına gelen soru “mide bulantısına ne iyi gelir?” sorusu olmaktadır. Mide bulantısının uzun sürmesi ve bu duruma kusmanın da eşlik etmesi durumunda, mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Mide Bulantısının Nedenleri?
Limonlu su

Mide bulantısının en yaygın nedenlerinden biri, tüketilen yiyeceklerin mideye ağır gelmesi ve bunun sonucunda mide bulantısının gerçekleşmesidir. Buna ek olarak, en sık görülen nedenlerden bir diğeri ise midenin üşütülmesidir. Özellikle yazın terliyken cereyanda kalmak da midenin üşütülmesine neden olabilir ve bu durum ise şiddetli mide bulantısıyla sonuçlanabilir. Mide bulantısının diğer nedenlerinden bazıları ise şöyledir:
 • Alkol
 • Hamilelik
 • Gıda zehirlenmesi
 • Bir şeyden aşırı tiksinti duymak
 • Midedeki zararlı parazitler
 • İç kulak dengesinin bozulması
 • Baş dönmesi

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide bulantısı

Mide bulantısı esnasında önemli olan noktalardan ilki bulantı esnasında asla aşırı su içilmemeli ve yağlı ya da kızarmış yiyecekler yenmemelidir. Bunun yanı sıra parfüm, deodorant vb. kokulu nesnelerden uzak durulmalıdır. Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek diğer yanıtlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Mide bulantısı esnasında bulunulan ortamın havalandırılması çok önemlidir. Kapalı ortamlardaki kirli hava mide bulantısını daha da arttıracağından bulunulan ortam en az 10-15 dakika kadar havalandırılmalıdır.
 • Mecbur değilseniz yatmayın. Çünkü yatmak mide bulantısının artmasına neden olur. Ancak yatmak zorundaysanız, sağ tarafınıza yatarak bacaklarınızı hafifçe karnınıza doğru çekin.
 • Mide bulantısı için en sık kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise limondur. Limonun koklanması ya da yarım bardaktan daha az miktarda suya biraz limon sıkılıp içilmesi de mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Bir diğer yöntem ise ekmek içi yemektir. Ekmek içi mide suyunu emerek mide bulantısını önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Mide bulantısına iyi gelen bir diğer yöntem ise tuzlu bir şeyler yemektir. Buna örnek olarak tuzlu çubuk kraker örnek verilebilir.
 • Midede bulantı olduğunda iyi gelen şeylerden bir diğeri ise papatya çayıdır. Bu çay mide mukozasını rahatlattığı için mide bulantısı ve ağrısına iyi gelmektedir.
 • Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek son cevap ise beyaz leblebidir. Beyaz leblebi de tıpkı ekmek içi gibi mide suyunu emmesinden ötürü mide asidini düzenler ve mide bulantısına iyi gelmektedir.
Mide ağrısı için ise şu yazımıza göz atabilirsiniz.

   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019