Ana içeriğe atla

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide bulantısı, günlük hayatta birçok kişinin başına gelebilen ve kendini kusma hissiyle gösteren istemsiz bir mide hareketidir. Mide bulantısı, farklı zaman ve mekânlarda meydana geldiğinde insanı oldukça zor durumlarda bırakabilen bir rahatsızlıktır. Ancak her mide bulantısı da herhangi bir mide hastalığının belirtisi değildir. Çok çeşitli nedenlerle meydana gelebilen mide bulantısı çoğu durumda beslenme nedenli olurken, bazı durumlarda farklı nedenleri de olabilmektedir. Mide bulantısı sorunu yaşayan birçok kişinin ilk aklına gelen soru “mide bulantısına ne iyi gelir?” sorusu olmaktadır. Mide bulantısının uzun sürmesi ve bu duruma kusmanın da eşlik etmesi durumunda, mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Mide Bulantısının Nedenleri?
Limonlu su

Mide bulantısının en yaygın nedenlerinden biri, tüketilen yiyeceklerin mideye ağır gelmesi ve bunun sonucunda mide bulantısının gerçekleşmesidir. Buna ek olarak, en sık görülen nedenlerden bir diğeri ise midenin üşütülmesidir. Özellikle yazın terliyken cereyanda kalmak da midenin üşütülmesine neden olabilir ve bu durum ise şiddetli mide bulantısıyla sonuçlanabilir. Mide bulantısının diğer nedenlerinden bazıları ise şöyledir:
 • Alkol
 • Hamilelik
 • Gıda zehirlenmesi
 • Bir şeyden aşırı tiksinti duymak
 • Midedeki zararlı parazitler
 • İç kulak dengesinin bozulması
 • Baş dönmesi

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide bulantısı

Mide bulantısı esnasında önemli olan noktalardan ilki bulantı esnasında asla aşırı su içilmemeli ve yağlı ya da kızarmış yiyecekler yenmemelidir. Bunun yanı sıra parfüm, deodorant vb. kokulu nesnelerden uzak durulmalıdır. Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek diğer yanıtlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Mide bulantısı esnasında bulunulan ortamın havalandırılması çok önemlidir. Kapalı ortamlardaki kirli hava mide bulantısını daha da arttıracağından bulunulan ortam en az 10-15 dakika kadar havalandırılmalıdır.
 • Mecbur değilseniz yatmayın. Çünkü yatmak mide bulantısının artmasına neden olur. Ancak yatmak zorundaysanız, sağ tarafınıza yatarak bacaklarınızı hafifçe karnınıza doğru çekin.
 • Mide bulantısı için en sık kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise limondur. Limonun koklanması ya da yarım bardaktan daha az miktarda suya biraz limon sıkılıp içilmesi de mide bulantısına iyi gelmektedir.
 • Bir diğer yöntem ise ekmek içi yemektir. Ekmek içi mide suyunu emerek mide bulantısını önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Mide bulantısına iyi gelen bir diğer yöntem ise tuzlu bir şeyler yemektir. Buna örnek olarak tuzlu çubuk kraker örnek verilebilir.
 • Midede bulantı olduğunda iyi gelen şeylerden bir diğeri ise papatya çayıdır. Bu çay mide mukozasını rahatlattığı için mide bulantısı ve ağrısına iyi gelmektedir.
 • Mide bulantısına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek son cevap ise beyaz leblebidir. Beyaz leblebi de tıpkı ekmek içi gibi mide suyunu emmesinden ötürü mide asidini düzenler ve mide bulantısına iyi gelmektedir.
Mide ağrısı için ise şu yazımıza göz atabilirsiniz.

   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019