Ana içeriğe atla

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

 Bitki Çayları
Vücudun su tutması olarak bilinen ödem, genelde kol, el, bilek, ayak ve bacaklarda görülür ve ileri derecede vücudun geneline yayılır. Ödemin nedenleri arasında aktivite eksikliği, menopoz, aşırı tuzlu beslenme, şeker hastalığı, ameliyat, adet dönemi, bazı ilaçlar ve hamilelik gösterilebilir. Ödem söktürücü bitki çayları vücudunuzda biriken ve size rahatsızlık veren fazla sıvıyı kolaylıkla atmanızı sağlar.
Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?
Maydanoz Sapı Çayı
İdrar söktürücü etkisi nedeniyle en iyi ödem söktürücülerin başında gelir. Antioksidan etkisi ile vücudu temizleme ve kolesterolü düşürme etkisi vardır.
1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz veya 5-6 dal taze maydanoz atın. 10 dakika demlendirerek hazırlayacağınız bu çayı günde 3 defa alabilirsiniz.
Karahindiba Çayı
Özellikle iltihaplı rahatsızlıklarda iltihabı kurutmak için tavsiye edilen karahindiba çayının ödem söktürücü etkisi de oldukça fazladır. İyi bir antioksidan olmasının yanı sıra yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini de geciktirir.
Bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı karahindiba kurusu koyarak 5 dakikada demlediğiniz çay, vücuttan ödemi tamamen atarken, deri üzerine sürüldüğü zaman da egzamaya iyi gelmektedir.
Yaban Mersini Çayı
Maydanoz ve karahindiba kadar güçlü bir ödem söktürücü olmasa da çok güçlü bir antioksidan ve C vitamini deposudur. Karaciğeri koruyarak güçlendirir, yaşlanmaya bağlı hafıza sorunlarının oluşmasını önler.
1 bardak kaynar suya yarım tatlı kaşığı yaban mersini kurusu ilave ederek ödem şikayetinden kurtulabilirsiniz.
Ödem Söktürücü Diğer Bitki Çayları
Ekinezya çayı, adaçayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, ardıç çayı, zencefil çayı, zerdeçal çayı.

Yorumlar

 1. Maydanoz böyle bir özelliği olduğunu bilmiyorum. Bunları deneyeceğim. Faydalı yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, evet maydanoz güçlü bir diüretik ve antioksidandır. Ayrıca maydanozun en vitaminli ve faydalı yeri sapıdır. Hem çayı yapılabilir hem de iyice yıkandıktan sonra çiğ olarak yenebilir.

   Sil
 2. Merhaba, Bildiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim. Maydanoz C vitaminini en çok barındıran yiyeceklerdendir ve bir su bardağı dolusu maydanoz yaprağındaki C vitamininin 10 portakala bedel olduğunu okumuştum. Faydalı yazınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, biz teşekkür ederiz. Evet doğrudur maydanoz inanılmaz bir C vitamini deposudur.

   Sil
 3. Yaban mersini çayını bende duymuştum. İnanılmaz lezzetli oluyor ayrıca. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lezzetinin yanında karaciğer için de oldukça faydalı bir çaydır:)

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019