Ana içeriğe atla

Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

 Bitki Çayları
Vücudun su tutması olarak bilinen ödem, genelde kol, el, bilek, ayak ve bacaklarda görülür ve ileri derecede vücudun geneline yayılır. Ödemin nedenleri arasında aktivite eksikliği, menopoz, aşırı tuzlu beslenme, şeker hastalığı, ameliyat, adet dönemi, bazı ilaçlar ve hamilelik gösterilebilir. Ödem söktürücü bitki çayları vücudunuzda biriken ve size rahatsızlık veren fazla sıvıyı kolaylıkla atmanızı sağlar.
Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?
Maydanoz Sapı Çayı
İdrar söktürücü etkisi nedeniyle en iyi ödem söktürücülerin başında gelir. Antioksidan etkisi ile vücudu temizleme ve kolesterolü düşürme etkisi vardır.
1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz veya 5-6 dal taze maydanoz atın. 10 dakika demlendirerek hazırlayacağınız bu çayı günde 3 defa alabilirsiniz.
Karahindiba Çayı
Özellikle iltihaplı rahatsızlıklarda iltihabı kurutmak için tavsiye edilen karahindiba çayının ödem söktürücü etkisi de oldukça fazladır. İyi bir antioksidan olmasının yanı sıra yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini de geciktirir.
Bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı karahindiba kurusu koyarak 5 dakikada demlediğiniz çay, vücuttan ödemi tamamen atarken, deri üzerine sürüldüğü zaman da egzamaya iyi gelmektedir.
Yaban Mersini Çayı
Maydanoz ve karahindiba kadar güçlü bir ödem söktürücü olmasa da çok güçlü bir antioksidan ve C vitamini deposudur. Karaciğeri koruyarak güçlendirir, yaşlanmaya bağlı hafıza sorunlarının oluşmasını önler.
1 bardak kaynar suya yarım tatlı kaşığı yaban mersini kurusu ilave ederek ödem şikayetinden kurtulabilirsiniz.
Ödem Söktürücü Diğer Bitki Çayları
Ekinezya çayı, adaçayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, ardıç çayı, zencefil çayı, zerdeçal çayı.

Yorumlar

 1. Maydanoz böyle bir özelliği olduğunu bilmiyorum. Bunları deneyeceğim. Faydalı yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, evet maydanoz güçlü bir diüretik ve antioksidandır. Ayrıca maydanozun en vitaminli ve faydalı yeri sapıdır. Hem çayı yapılabilir hem de iyice yıkandıktan sonra çiğ olarak yenebilir.

   Sil
 2. Merhaba, Bildiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim. Maydanoz C vitaminini en çok barındıran yiyeceklerdendir ve bir su bardağı dolusu maydanoz yaprağındaki C vitamininin 10 portakala bedel olduğunu okumuştum. Faydalı yazınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, biz teşekkür ederiz. Evet doğrudur maydanoz inanılmaz bir C vitamini deposudur.

   Sil
 3. Yaban mersini çayını bende duymuştum. İnanılmaz lezzetli oluyor ayrıca. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lezzetinin yanında karaciğer için de oldukça faydalı bir çaydır:)

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019